برای شهرام ناظری

 

اگر یک موضوع باشد که در خاطرات من سابقه ای طولانی تر از نجوم داشته باشد،‌آواز مردی است که صدایش وسعت تاریخ یک سرزمین را با خود دارد. من از کودکی دلبسته موسیقی بودم و اینک نیز سعی می کنم هرگاهی که فرصتی دست دهد به آن بپردازم و به همین دلیل شاید حرمت همه اهالی موسیقی را واجب می شمارم. اما در بین همه این بزرگان شهرام ناظری برای من فراتر از یک صدا است.

 

سالها است با صدای شهرام ناظری،‌زندگی می کنم و با آن بزرگ شده ام. شور و اشتیاق و آتش نهفته ای که در صدای او و اشتیاقی که در اجرایش وجود دارد مرا به وجد می آورد و از این خاک آغشته به غبار غم بر می دارد و به اوج می برد. صدایی که گویی روایتگر تمام هویت یک قوم است. صدایی که با بازیهای شگفت انگیزی که ناظری به آن می دهد گاه با رنجهایمان به بغض می نشیند و گاه به شیدایی برمی انگیزدمان و گاه فریاد آزادی سر می دهد و دیگر بار ما را تا مرز حیرانی و جنون می کشدمان و گاه تمام حماسه های ما را فریاد بر می آورد.

 

اما فراتر از صدای شهرام ناظری به او احترامی ویژه می گذارم چرا که اگرچه می توانست در قالب مشخصی بماند و به قول مولانا سجاده نشین با اعتباری باشد دست به نوآوری زد و از نام و ننگی که می دانست با آن خواهد آمد نهراسید و گامی به جلو نهاد و این گام به جلو نه از روی تفنن که از روی شناخت و ایمانی ژرف بود و ایستاده بر پایه بن مایه های غنی علمی و آوازی ایران.

 

او را دوست دارم چون از دور که به او می نگرم مردی را می بینم که در این دنیای بی اخلاقی هنوز به نکاتی ارزش می نهد که برای بسیاری مرده است و آنها را در صدای ژرشورش زنده نگاه می دارد.

 

شهارم ناظری برای من استادی از اساتید موسیقی نیست بلکه چشمه ای جوشان و آینه ای صیقلی است که از دل تمدنی بزرگ پرورده شده و آینه دار هویت یک ملت شده است.

 

اما این روزها بیشتر شادم از اینکه می بینم فرزند او حافظ نیز راه پدر را چه خوش می رود. چندی پیش فرصتی دست داد و گفتگوهای او با شبکه های CNN , ABC, FOX و برخی دیگر دیدم و دیدم چه تلاشی می کند به آوازی نو این هویت گم شده در ناملایمات سیاسی و اجتماعی را بروز دهد.

 

شهرام ناظری برای من خواننده ای از خوانندگان سرزمینم نیست او مردی است که با او بخشی از هویت خود را دوباره یافتم ، همراه رصدهای من است و صدای چند بعدیش پیوندی عجیب با زیباییهای بکر ایران زمین دارد . مهم نیست لالای کردی را زمزمه کند یا شور مولانا را بسراید یا به آوازی نوین از کشتی شکستگان این جهان بخواند یا شاهنامه را به زبان دلنشین کردیش بخواند یا به نوایی جدی فریاد کشتی شکستگان این جهان را به جلوه در آورد. او برایم نمادی از هویتی است که می تواند زنده باشد و به جهان فخر بفروشد.

 

سالها است که منتظر فرصتی ام تا از او تشکر کنم . غیر از کنسرتهایش دو باری فرصت دست داد تا از نزدیک ببینمش اما هر بار که دیدمش جز سلامی و درودی نتوانتسم بگویم چرا که یک باره خاطرات همه زندگیم در رگهایم دوید و زبانم بست.

 

اینک بر خود لازم دیدم از این طریق بر مردی که صدایش و فریادش جان خسته ام را بارها آرامش بخشیده است سپاسی بگذارم.

 

خداوند او را و صدایش را و راهش را و فرزند فرهیخته اش را از گزند بدی و بیماری و بد اندیشی و غم زمانه محفوظ دارد.

 

 


 

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.