درگذشت مبتکر پیام به آیندگان

ژان مارک فیلیپ، دانشمند و هنرمند فرانسوی، عضو آکادمی علوم، هنر و فرهنگ اروپا و زمینه اصلی تحقیقات وی ژئوفیزیک بود، به عنوان هنرمندی برجسته،‌ سال‌های دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی در مرکز ژرژ پمپیدوی موزه هنرهای مدرن پاریس، آثاری را از خود به‌نمایش گذاشت. علاقه وی به هنر نقاشی از یک‌سو و تحقیقات علمی در زمینه ژئوفیزیک از سوی دیگر، همواره وی را به سوی فضا و علوم فضایی سوق داده است. سال ۱۹۹۴ وی برنامه‌ای را طراحی کرد تا به کمک آن، تمامی مردم روی کره زمین بتوانند آزادانه پیام‌ها، آرزوها و نظراتشان را با عنوان هدیه‌ای باستانی برای نسل‌های بعد، در۵۰ هزار سال دیگر بفرستند و این پروژه را کئو (KEO) نامگذاری کرد.

ژان مارک فیلیپ همراه گروه سه نفره‌ای از کئو دوم اسفندماه ۱۳۸۳ به ایران سفر کرد تا این پروژه را به ملت ایران نیز معرفی کند. او همواره از این سفر به عنوان یکی از سفرهای بسیار موفقیت‌آمیز یاد می‌کرد؛ سفری که باعث شد تعداد بسیار زیادی از ایرانیان، پیام خود به آیندگان را به این پروژه ارسال کنند. ایده فیلیپ این بود که اگر اولین نقاشی‌های غارهای باستانی اسپانیا ۵۰ هزار سال پیش صورت گرفت و امروز تنها از طریق آن می‌توان گذشته را شناخت، ما مجموعه‌ای کامل از دیدگاه‌های خود را برای آیندگانمان بفرستیم. این پیام‌ها قرار است بر لوح‌های فشرده‌ای ثبت و با کمک ماهواره‌ای که ۵۰ هزار سال دیگر به زمین باز خواهد گشت، به مدار زمین فرستاده شود.

ژان مارک فیلیپ هفته گذشته و به دلیل بیماری سرطان، چشم‌هایش را برای همیشه بست و زمین خاکی را ترک کرد. روز جمعه آینده برابر با ۲۱ نوامبر ۲۰۰۸ مراسم دفن و یادبود او در قبرستان پرلاشز برگزار خواهد شد و پروژه او که یونسکو آن را پروژه قرن خود نامیده است به جمع‌آوری پیام‌ها ادامه خواهد داد تا سرانجام این پیام‌ها به فضا برود و یادگاری از انسان امروز برای آیندگان باشد. شما هم می‌توانید از طریق وب‌سایتwww.keo.org  ‌پیام خود را به این مجموعه اضافه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.