یک نگاه – کمیک کان

  دانستنیها – شماره ۵۹ – ۷ مرداد ۱۳۹۱ – یک نگاه:

روزهای ۱۱ تا ۱۵ جولای امسال مرکز همایش های سن دیگو در ایالات متحده میزبان چهل و سومین همایش کمیک کان بود.

کتاب های کمیک، بخش بزرگی از اوقات فراغت کودکان و نوجوانان را در بسیاری از کشورها، از جمله ایالات متحده، اروپا ، ژاپن و سایر نقاز جهان پر می کنند. در ایران شاید معروف ترین کمیکی که عموم مردم با آن آشنا هستند داستان های مصور تن تن باشد. اما بسیاری از ایرانی ها نیز با شخصیت هایی که از دل این داستان ها بیرون آمده اند و شهرتی جهانی کسب کرده اند آشنا هستند. تقریبا همه ابرقهرمان های شناخته شده از بت من، سوپر من، اسپایدرمن، ترانسفورمرزها، تن تن و بسیاری دیگر از شخصیت های سینمایی و تلوزیونی و … از دل کمیک ها بیرون آمده اند. حتی داستان ها و نمایش های موفق اصیلی که ریشه در کمیک ها نداشتند، نظیر جنگ ستارگان،  پس از مواجهه با علاقه مردم بخشی از جیات خود را در دل کمیک ها ادامه داده اند.

علاقه مردم به این بخش باعث شکل دهی اجتماعات علاقمندان کمیک ها در نقاط مختلف جهان شده است و معروف ترین این گردهمایی های گردهمایی سالانه کمیک کان سن دیگو است. جایی که دیگر تنها به کمیک ها اختصاص ندارد بلکه به نوعی به گردهمایی سالانه فعالان و علاقمندان دنیای علمی – تخیلی، فانتزی و حتی برخی از مروجان علم در آمده است.

این برنامه سالانه از ۱۹۷۰ آغاز شد و پس از یک جلسه جمع آوری بودجه که در مارس آن سال برگزار شد اولین کمیک کان رسمی در آگوست آن سال اجرا شد. کل شرکت کنندگان این برنامه تنها ۳۰۰ نفر بودندو در کل ۵ میهمان رسمی در آن حضور پیدا کرده بودند. این روند هر سال شاهد رشد بی نظیری بود و در سال گذشته بیش از ۱۲۶ هزار نفر در این نمایشگاه که بلیت های آن از چند ماه قبل به اتمام رسیده بود شرکت کردند. ده ها میهمان رسمی و صدها فعال این حوزه در بخش های جنبی مشارکت داشتند و حتی کمپانی های بزرگ محصولات خود را برای نخستین رونمایی به آن می آورند.

در کنار این بازار شلوغ و هیجان انگیزی که روایتی از دنیا های دیگری را ارایه می دهد، برخی از مروجین علم نیز این فرصت را پیدا می کنند تا در میان گروهی از شیفته های داستان های علمی تخیلی بروند و از این فرصت برای آشنا کردن آن با مفاهیم واقعی علمی و نقد های علمی روایت های فانتزی و علمی تخیلی بپردازند.

کامیک کان (www.comic-con.org) هر ساله  شاهد تجمع گیگ های دنیای کمیک، فانتزی و علمی تخیلی است و اینک از یک گردهمایی علاقمندان به جریانی تاثیر گذار در فرهنگ عامه بدل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.