یک نگاه – غم این خفته چند …

  دانستنیها – شماره ۶۱ – ۴ شهریور ۱۳۹۱ – یک نگاه:

۱-     ایران بار دیگر عزادار عزیزانی شده است که زیر آوار یکی از هراس انگیز ترین بلاهای طبیعی برای همیشه با زندگی وداع کردند. زمین این بار در آذربایجان لرزید و برخی از بازماندگان زلزله اولیه به دلیل گرفتار شدن زیر آوار نتوانستند تا سپیده روز بعد دوام بیاورند.

۲-     زلزله نه بلا است و نه مصیبت، یکی از ویژگی های سیاره ای است که ما روی آن زندگی می کنیم. زمین سیاره ای زنده و در حال تغییر است. همانطور که برف و باران و طوفان و نسیم و آتشفشان و چشمه های آب گرم و … ویژگی های سیاره ما هستند، زلزله نیز یکی از آن ها است. علم و فناوری امروز ما، هنوز توان پیش بینی زلزله را پیدا نکرده است. اما مناطقی از سیاره ما که بیشتر در معرض این رویدادند مشخص هستند و ایرانِ ما، برروی کمربند زلزله، قرار دارد.

۳-     زلزله در ایران بیش از هر رویداد طبیعی دیگری قربانی می گیرد. آیا این سرنوشت ایرانیان است؛ که هر از چندگاهی باید در غم مرگ های بسیار حاصل از زلزه و ویرانی و خرابی شهری عزادار شوند؟ خیر.  همین دانش نوینی که به ما می گوید ما در معرض زلزله هستیم، فناوری هایی را در اختیار ما گذاشته است تا در برابر آن آماده باشیم. دانش مهندسیِ امروز، به ما امکان می دهد، بناهای مقاومی بسازیم که حتی دربرابر زلزله های بزرگ مقاوم باشند و طعنه آمیز اینکه به کار گیری چنین فناوری های چندان هم گران نیست. همین فناوری، به ما روش های امداد و نجات مدرن را آموخته است. روبات های کاوشگر، نقشه برداری مداری، سگ های امداد و نجات و بسته های امدادی. سوال این است چرا در کشوری که در خطر هر روزه زلزله قرار دارد، خبری از یک نیروی تربیت شده و ماهر واکنش سریع، مجهز به آخرین تجهیزات و فناوری های امدادی نیست تا دیگر کسی که از زلزله نجات یافت، در زیر آوار جان ندهد؟ و سوال این است که چرا خانه های ما باید بر سر مردمانمان خراب شود، در حالیکه امروز فناوری ساخت خانه های – ارزان و بهینه – مقاوم در برابر لرزه های بسیار بزرگ، وجود دارد؟

۴-     بخش دیگری از مسولیت شاید بر عهده ما روزنامه نگاران علمی باشد. شاید ما هم مثل بقیه فراموش می کنیم که زلزله داستانی تاریخ دار نیست و هرروز برای ما داستان جدیدی است. شاید فراموش می کنیم که تکرار دایم چند توصیه ساده، مثل آماده داشتن کیف نجات یا چینش کم خطر خانه و … می تواند در شبی که هیچ انتظارش را نداریم جان های بسیاری را نجات دهد.

۵-     زلزله آذربایجان، غم انگیز بود ولی قطعا آخرین لرزه ایران نیست. ایران باز هم خواهد لرزید. مبادا که انگشت اتهام به سوی رویدادی طبیعی دراز کنیم. زلزله می آید و می دانیم که می آید. این ما هستیم که باید به مدد فناوری و دانش خود را در برابر این پدیده مقاوم کنیم.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.