یک نگاه – فضا نورد ایرانی در راه فضا !

  دانستنیها – شماره ۶۵– ۲۹ مهر  ۱۳۹۱ – یک نگاه

۱-     بر اساس قطعنامه مورخ ۶ دسامبر سال ۱۹۹۹ میلادی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از  ۱۳ تا ۱۹ مهرماه (۴ تا ۱۰ اکتبر هر سال) هفته جهانی فضا نامیده شده است. هدف از این نامگذاری گرامی داشت و معرفی نقش فضا و دست آوردهای آن در بهبود زندگی مردم عنوان شده است و هر ساله در گوشه و کنار جهان برنامه های متعددی در بزرگداشت این هفته و تلاش برای ترویج مساله فضا و اهمیت فضانوردی برگزار می شود.

۲-     برای بسیاری از کشورها عمده فعالیت های ترویجی نظیر هفته فضا، شب یوری و یا رویدادها و بهانه های دیگر ایت اسن که مطمئن شوند مردم اهمیت کاوش های فضایی را درک می کنند و حاضرند برای آن هزینه کنند. با توجه به اینکه در کشورهای توسعه یافته هزینه عمده این فعالیت ها از مالیت های مستقیم مردم تامین می شود اگر مردم نسبت به اهمیت این فعالیت های گران قیمت آگاهی کافی نداشته باشند ممکن است با انتخاب گزینه های دیگر در انتخابات باعث کاهش سرمایه گذاری در این حوزه شوند. از سوی دیگر این فعالیت های ترویجی بهانه ای است که این اطمینان حاصل شود که نسل جدیدی از علاقمندان وارد حوزه های علمی و فناوری و به طور خاص برنامه های مرتبط با صنایع فضایی می شوند.

۳-     در طول هفته فضا و در برنامه های مختلفی که در کشور ما برگزار شد مسولان بارها در باره برنامه ایران برای اعزام فضانورد ایرانی و با پرتابه ایرانی به فضا صحبت کردند. گفتگوی دکتر فاضلی سرپرست سازمان فضایی ایران با برنامه آسمان شب طبیعت فرامش شده شبکه ۴ در تاریخ ۱۷ مهرماه نمونه ای از این اظهار نظر های بود. به نظر می رسد این مساله به اولویتی برای برنامه ریزی های علمی و فنی کشور تبدیل شده است. این امر مبارکی است که بسیاری از ایرانیان مشتاقانه چشم به آن دارند اما اکنون و تا زمان باقی است و پیش از اینکه این برنامه پر هزینه قدم به فاز اجرایی بگذارد زمان مناسبی است که سوال مهمی مطرح شود. هدف از اعزام فضانورد ایرانی به فضا چیست؟ این سوال برای شک وارد کردن بر اهمیت این موضوع نیست بلکه اهمیت آن در این است که اگر از اکنون برنامه جامعی برای ادامه این روند وجود نداشته باشد. حضور فضا نورد ایرانی در فضا در نهایت به یک اتفاق محدود می ماند. قصد ما از برنامه سرنشین دار فضایی چیست؟ آیا نقشه جامعی برای آینده حضور انسان در فضا داریم و آیا منابع هزینه ها و سرمایه های مادی و غیر مادی و به خصوص آموزشی آن را تامین کرده ایم. بررسی دقیق و ریز برنامه های فضایی کشور های دیگر چه آنهایی که قدمت بیشتری دارند مانند روسیه و آمریکا و چه قدرت های نوظهور مانند چین می تواند ما را در انتخاب مسیر و برنامه کمک کند.

۴-     شکی وجود ندارد که یکی از مهمترین گام ها برای اعزام انسان به فضا و تضمین برنامه ای موفق در زمینه حضور فعال و مداوم در فضا سرمایه گذاری روی نسل آینده محققان است. این کار باید به شکل جدی در سیستم آموزشی ابتدایی و از پیش از دبستان آغاز شود و نیازمند سرمایه گذاری و برنامه ریزی دقیق بر علوم، ریاضیات و مهندسی در نظام آموزشی ما است. تا زمانی که ریشه های اصلی چنین پروژه های علمی که که تضمین وجود نسل آینده توانا در این زمینه است و همچنین آگاهی عمومی و علاقه مردم که از طریق ترویج درست علم به دست می آید در نظر گرفته نشود، همواره چنین برنامه های زمان بر، هزینه بر و طولانی ای ممکن است با خطر مواجه شوند. به همین دلیل از هم اکنون باید به برنامه ای جامع و دقیق و زمان بندی شأه در این حوزه که همه بخش ها را در نظر گرفته است توجه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.