منبعی برای معلمان و مروجان

مشکلات زیادی در راه ترویج علم و علاقمند کردن مردم به طور عمومی و به طور خاص کودکان و نوجوانان به مسایل علمی وجود دارد و یکی از مهمترین آنها نبود واسطه ها و معلمانی است که خودشان نسبت به موضوعات علاقمند، آگاه و در عین حال مشتاق باشند و این میل در آنها وجود داشته باشد که با وجود همه دغدغه های روزانه فراتر از شرح وظایف کاری، اطلاعات اضافی را به شیوه ای درست به مردم و به خصوص بچه های مدرسه ای آموزش دهند. اما این تازه بخشی از مشکل است. مشکل بعدی زمانی رخ می دهد که مثلا معلمی این علاقه را دارد و می خواهد این کار را انجام دهد اما وقتی به منابع و مراجع در دسترس مراجعه می کند می بیند محتوای مناسبی که برای یک گروه سنی خاص طراحی شده باشد و بتواند اطلاعات دقیق را به گونه ای که برای آن افراد جذاب باشد به آنها منتقل کند، وجود ندارد.

چندی پیش با یکی از دوستانم که علاقمند و فعال در زمینه ترویج علم است صحبت می کردم و وی از تحقیقی می گفت که بر اساس پیشرفت های علوم شناختی، پیشنهادهایی را در زمینه نمایش اسلاید های ویژه سنین مختلف مطرح می کرد. زمانی که کار به ترویج علم می رسد حتی محل قرار گرفتن یک نوشته و یا یک تصویر می تواند تاثیر گذار باشد و در این شرایط قطعا منابعی مناسب نقشی کلیدی را در موفقیت کار بازی می کند.

همه این مقدمه برای معرفی وب سایت جدید ناسا بود که مجموعه ای از منابع شامل ، ایده ها، فعالیت ها و درس نامه هایی را برای آموزش مفاهیم علمی در حوزه های مختلف برای سنین مختلف و برای معلمان گرد آورده است. محتوای این سیات از نظر دقت علمی بررسی شده و در قالب های مختلف عرضه شده است. پس از ورود به این سایت می توانید زمینه های مختلف و همینطور مخاطبان مختلف را به شکل طبقه بندی پیدا کنید. برای مثال می توانید به بخش مریخ رفته و فعالیت ها و منابعی را برای کودکان کودکستانی یا ابتدایی و یا منابعی را برای معلمین پیدا کنید.

سر فصل هایی که این منابع در قالب آنها طبقه بندی شده اند، موضوعاتی مانند علوم زمین و فضا، ستاره شناسی، تحولات زمین شناختی، ساختار زمین، تاریخچه زمین، زمین، ماه و خورشید، منظومه شمسی، مهندسی و فناوری، علوم زیستی، ریاضیات، علوم فیزیکی، ماهیت علم و ماهیت فناوری را در برمی گیرد و البته برخی از آنها تعداد فعالیت ها و منابع بیشتری را نسبت به بقیه شامل می شوند.

بسیاری از این ایده ها را می توان برای برنامه های عمومی مانند روز علم، روز نجوم و هفته فضا و همچنین به عنوان بخشی از برنامه های جذاب درسی اجرا کرد و برخی از آنها هم می تواند ایده هایی را برای طراحی نمونه های مشابه در اختیار مروجان، علاقمندان و معلمان قرار دهد.

اگر به موضوع ترویج علم و علاقمندید سری به این وب سایت تازه ناسا در نشانی http://nasawavelength.org بزنید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

*