خانه سوپر من کجا است؟

لازم نیست حتما خواننده پر و پا قرص داستان های کمیک باشید تا سوپر من را بشناسید. بسیاری از ما که داستان های سوپر من را نخوانده و داستان های او را دنبال نمی کنیم از طریق فیلم های سینمایی که درباره او ساخته شده است و تاثیری که بر فرهنگ عامه گذاشته با او آشنا هستیم. این ابر قهرمان فضایی برای اولین بار در سال ۱۹۳۲ خلق شد و برای اولین بار در مجموعه داستان های کمیکی که از سوی دی سی کمیک منتشر می شود ظاهر شد. تا کنون به طور منظم داستان های کمیک سوپر من منتشر می شود و در آن این ابر قهرمان فضایی که از سیاره ای فرضی به نام کریپتون به زمین آمده است با قدرت های شگفت انگیزش، زمین و مردم آن را از خطرهای مختلف نجات می دهد با افراد شریر مبارزه می کند، و به کشورهای مختلفی سفر می کند تا به مردم آنجا کمک کند. او که یکی از نمادها و قهرمانان محبوب آمریکایی به شمار می رود تا دو سال پیش شهروندی ایالات متحده را داشت اما در یکی از قسمت هایی از داستانش که سال ۲۰۱۱  منتشر و بسیار هم جنجال برانگیز شد، در جریان اتفاقات و حوداث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به ایران سری می زند و در میدان آزادی تهران و در جمع مخالفین حضور می یابد. پس از اینکه دولت ایران این امر را دخالت آمریکا و یکی از شهروندان این کشور علیه خود ارزیابی و آن را به عملی خصمانه تعبیر می کند، سوپر من با حضور در سازمان ملل شهروندی ایالات متحده را پس می دهد و خود را شهروند زمین می نامد.

در طی این سال ها و در بخش های مختلف داستان های متنوع و متعددی که با محوریست یا حضور سوپرمن نوشته شده سرنخ هایی از ویژگی های سیاره او و ماهیت آن به مخاطب داده شده است. اما در نسخه جدیدی که فردا منتشر می شود، داستان سوپر من وارد مرحله جدیدی خواهد شد و سیاره او به طور مشخص معرفی می شود و برای این کار طراحان داستان به سراغ یکی از معروف ترین ستاره شناسان و مروجان علم معاصر رفته اند. نیل تایسون، در این قسمت نه تنها به نویسندگان داستان مشاوره داده است که در خود داستان و در نقش خودش حضور دارد.

نیل دیگرس تایسون (Neil deGrasse Tyson)  متولد سال ۱۹۵۸ اخترفیزیکدان و مروج علم برجسته آمریکایی است که مدیریت آسمان نمای هایدن را بر عهده دارد. او یکی از نخستین کسانی بود که پیشنهاد اصلاح تعریف سیارات را مطرح کرد که در نهایت منجر به خروج پلوتون از خانواده سیارات منظومه شمسی شد. وی که میزبانی برنامه نوا از شبکه PBS را بر عهده دارد یکی از معروف ترین سخنرانان و مروجان معاضر به شمار می رود و بسیاری او را جانشینی شایسته برای کارل ساگان می دانند. او علاوه بر فعالیت های علمی اش و حضور در برنامه های ترویجی تلوزیونی، چندین کتاب علم برای عامه نوشته است و سخنرانی ها و مناظره های پرشورش (از  جمله مناظره با ریچارد داکینز) بسیار معروف و محبوب است. او در عین حال هر ازچندگاهی یک بار به عنوان میهمان در برنامه های پر مخاطبی مانند دیلی شو با اجرای جان استوارت و کولبرت ریپورت ظاهر می شود و درباره مسایل علمی روز بحث می کند. او حتی در یکی از قسمت های سریال بیگ بنگ تئوری نیز حاضر شد. جایی که شلدون کوپر شخصیت برجسته این سریال او را به دلیل نقشش در حذف پلوتون از فهرست سیارات منظومه شمسی مورد انتقاد قرار می دهد. 

این بار نیز تهیه کنندگان سوپر من به سراغ او رفته اند تا برای آنها ستاره ای مناسب را پیدا کند که بتوان آن را به عنوان ستاره میزبان سیاره کریپتون معرفی کرد. این ستاره علاوه بر اینکه باید بتواند میزبان سیاره ای در اطراف خود باشد باید حتی الامکان با روایت داستان های سوپر من نیز همخوانی داشته باشد. چیزی که از داستان های قبلی می دانیم این است که خورشید کریپتون ستاره ای سرخ فام است. اما بازه ستاره های سرخ فام بسیار وسیع است و از ابرغول های سرخ تا کوتوله های سرخ را شامل می شود.

تایسون که در متن این داستان هم حضور دارد در نهایت ستاره ای را متناسب با شرایط مورد نظر پیشنهاد کرده است. برای این منظور ابر غول های سرخ مناسب نبودند. این ابرغول ها به شکل ابرنواختر و در دورانی که هنوز سن چندانی (در مقایسه با ستاره های کم جرم تر) ندارند منفجر می شوند و محل مناسبی برای میزبانی سیاره ای که قرار است در آن تمدنی به اوج شکوفایی برسد نیستند. غول های سرخ هم گزینه های خوبی به شمار نمی رفتند اگرچه این ها ستاره های پیری هستند اما به دلیل تورم نهایی و نزدیک شدن به سیارات چندان با خط روایی داستان های سوپر من همخوانی نداشتند در نتیجه تصمیم بر این شد که وتوله سرخی به عنوان خورشید مرکزی این ستاره انتخاب شود. آنها می توانند به اندازه کافی پیر باشند و می توانند میزبان سیاره هایی باشند که با روایت داستان هم همخوانی دارد و در نهایت با همکار یتایسون ستاره مادر کریپتون مشخص شد: ستاره LHS 2520 کوتوله سرخی که در صورت فلکی کلاغ (غراب) قرار دارد. این ستاره جرمی معادل یک چهارم خورشید و قطری معادل یک سوم خورشید ما دارد. دمای سطحی آن تقریبا نصف دمای خورشید و درخشندگی آن حدود یک درصد خورشید است. این ستاره در فاصله ۲۷ سال نوری از ما قرار دارد و البته برای رویتش نیازمند تلسکوپ هستید. (RA: 12h 10m 5.77s, Dec: -15° ۴m 17.9 s).

فلیپ پلیت، نویسنده وبلاگ بدآسترونومی، نسخه ای از این داستان را پیش از انتشار عمومی (که فردا ۷ نوامبر اتفاق می افتد) دیده است داستان آن را داتسانی هوشمندانه و با چاشنی قابل قبولی از مفاهیم علمی ارزیابی کرده است.

خورشید کریپتون در داستان های کمیک سوپر من به نام Rao  شناخته می شود و به قول پلیت با  اندکی محاسبه می توان فاصله کریپتون از این سیاره را حساب کرد. بنابر محاسبه او این فاصله حدود ۱۰۰ میلیون کیلومتر در آمده است (به یاد داشته باشید فاصله متوسط زمین از خورشید ۱۵۰ میلیون کیلومتر = ۱ واحد نجومی ) است. بدین ترتیب می توان دمای سطحی سیاره کرپیتون را در حدود منفی ۱۷۰ درجه سانتیگراد محاسبه کرد. این دما محیط استثنایی را برای جیات ایجاد نمی کند اما به قول نویسنده وبلاگ بد آسترونومی شاید بتوان توضیحاتی پیدا کرد. البته باید توجه کرد که داستان های ابر قهرمان ها و داستان های کمیک داستان های علمی نیستند. آنها داستان هایی برای سرگرمی به شمار می روند و البته این هنر مروجان علم است که از هر فرصتی برای انتقال مفاهیم علمی و علاقمند کردن مردم به علم انجام دهند. این کار برای تایسون منجر به ورود به دنیای کمیک ها و ملاقات با سوپرمن شده است.

شاید مشخص شدن این ستاره در آینده در داستان های سوپرمن و به ویژه مجموع فیلم هایی که در باره او ساخته می شود نقش پررنگ تری بازی کند (در حال حاضر فیلم جدی دسوپرمن به کارگدانی زک اسنایدر و تهیه کنندگی کریستوفر نولان در حال تهیه برای پخش در سال آینده است و قرار است مجموعه فیلم جدیدی برمبنای داستان های لیگ او جاستیس و با حضور تعدادی از ابرقهرمان های کمکی های دی سی از جمله بتمن، سوپرمن، زن شگفت انگیز و گرین لنتر نیز ساخته شود).

برای علاقمندان پر و پا قرص سوپرمن البته این معرفی – غیر از اطلاعاتی که در پیش زمینه داستان در باره ماهیت این ستاره به دست می آورند) بهانه خوبی خواهد بود که در آسمان به دنبال ستاره ای بگردند که سوپر من از انجا آمده و در شب ها و از جاهایی که صورت فلکی کلاغ قابل رویت است احتمالا بخش جالب توجهی از برنامه های رصدی عمومی به تماشای این ستاره از پشت تلسکوپ اختصاص خواهد یافت.

دیدگاه‌ها

 1. سلام
  ۱-واقعا لذّت بردم؛ ممنون

  ۲-تایسون پادکست‌های علمی به نام startalk هم تولید می کنه
  http://www.startalkradio.net

  ۳-آخرش نفهمیدم سوپرمن به خاطر عدالت جویی و مخالفت با سیاست های آمریکا بود و این کارش مفهوم خاصی داشت و … یا این موضوع ساده ای که شما گفتید

  1. درمورد بخش سوم بستگی دارد کدام رسانه بخواهد خبر را منتشر کند 🙂 در متن داستان آن چیزی بود که نوشتم

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.