فضانوردان چگونه رای می دهند؟

دوست داشته باشیم یا نه مهمترین خبر امروز انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا خواهد بود. تعداد گزینه های موجود برای اینکه خبری در طی ۲۴ ساعت آینده از این خبر پیشی بگیرد بسیار انگشت شمار و احتمال وقوع هر یک از آنها بسیار اندک است.

باز هم چه دوست داشته باشیم و یا چه نداشته باشیم، این انتخابات تنها بر سرنوشت مردم آمریکا تاثیر نمی گذارد، از عراق و افغانستان و لیبی گرفته تا ایران و آمریکای مرکزی و روسیه و اتحادیه اروپا، کشورهای مختلف بخش عمده ای از سیاست ها و برنامه های خود را بر اساس انتخاب امروز مردم آمریکا تنظیم خواهند کرد. در همین حال این انتخاب تاثیری جدی بر برنامه های مربوط به حوزه های علوم و فناوری های پیشرفته، تحقیقات و آموزش و همچنین تلاش های مربوط به محیط زیست خواهد گذاشت.

اگرچه نظر سنجی های متعدد  خبر از نزدیک بودن بسیار جدی نامزدهای این انتخابات یعنی باراک اوباما و میت رامنی می دهند اما اگر به ساختار و روش انتخاب رییس جمهور آمریکا و ساختار کالج الکترال نگاه کنیم و مسیرهای مختلفی که هر یک از دو نامزد برای رسیدن به تعداد آرای کافی این کالج در پیش دارند بررسی کنیم، علی رغم نزدیکی شدید آرا در نظر سنجی های عمومی با تقریب بسیار بالایی می توان مطمئن بود باراک اوباما برنده این انتخابات است. (برای جزییات بیشتر از چنین تحلیلی به وبلاگ نیت سیلور در روزنامه نیویورک تایمز در نشانی http://fivethirtyeight.blogs.nytimes.com سری بزنید که در آن با روش های مختلف احتمال پیورزی نامزدها را بر اساس نظر سنجی های روزانه و تحلیل آنها منتشر می کند و در آخرین پیش بینی خود بر اساس داده های موجود شانس اوباما برای پیروزی در انتخابات را ۸۶ درصد پیش بینی کرده است. او در عین حال نویسنده کتاب معروف سیگنال و نویز در رابطه با علت بروز خطا در پیش بینی های این چنینی است).

اما به هر حال به دلیل تقسیم آرای عمومی سرنوشت انتخابات به ایالت های غیر مصمم بستگی پیدا کرده است و به همین دلیل تنها چیزی که دو نامزد در آن اتفاق نظر دارند اصرار از هوادارانشان برای شرکت در رای گیری است.

انواع مختلفی از قوانین در ایالت های مختلف در باره شرایط رای دادن و حالت های خاص تصویب شده است مثلا اگر شما خارج از آمریکا زندگی کنید چگونه می توانید بدون حضور در شعبه اخذ رای در انتخابات شرکت کنید. اما اگر شما از خانه خودتان و نه بر سطح زمین که به شکل عمودی فاصله داشته باشید چطور می توانید در انتخابات شرکت کنید؟ مثلا اگر مانند سونیتا ویلیامز و کوین فورد، دو عضو آمریکایی خدمه فعلی ایستگاه فضایی در مدار زمین قرار داشته باشید؟ آیا این فضا نوردان می توانند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند؟

در حالت کلی بله! در سال ۱۹۹۷ مجلس ایالتی تگزاس (که اکثر فضانوردان در این ایالت سکونت دارند) قانونی را گذراند که مطابق آن فضانوردان ایستگاه فضایی می توانند در مدار زمین از طریق نسخه دیجیتالی از برگه رای که از طریق مرکز کنترل پروازهای فضایی در مرکز جانسون برای آنها از طریق رادیو ارسال می شود رای خود را مشخص و به همان طریق برگه خود را با به زمین برگردانند بلافاصله این برگه های رمز دار به مرکز زمینی شمارش آرا منتقل شده و رای فضا نوردان نیز خوانده می شود.

به نوشته مایک وال در سایت اسپیس اولین بار دیوید ولف که در همان سال ۱۹۹۷ در مدار زمین و در ایستگاه فضایی روسیه اقامت داشت از این طریق در انتخاباتی ایالتی شرکت کرد. اما نخستین فضا نوردی که به این روش و از مدار زمین در انتخابات ریاست جمهوری مشارکت کرد لیوری چیائو بود که در سال ۲۰۰۴ و از ایستگاه فضایی بین المللی رای خود را به صندوق انداخت!

اما امروز این رای گیری فضایی انجام نخواهد شد. هر دو خدمه آمریکایی ساکن ایستگاه اگرچه می توانستند از این سیستم رای گیری استفاده کنند اما پیش از انکه به ایستگاه اعزام شوند و زمانی که در روسیه بودند با استفاده از قانون رای گیری دور از خانه از پیش برگه های رای خود را آماده و رای خود را ثبت کرده اند. بدین ترتیب اگرچه این دو فضا نورد عملا در انتخابات شرکت کرده اند اما رای گیری از آنها برروی زمین انجام شده بود. به نظر، هیچ یک از آنها برای تصمیم گیری نیازی به دنبال کردن تبلیغات و سخنرانی های روزهای آخر کارزارهای تبلیغاتی نداشته است.

برروی زمین اما فردا روز بزرگ نه تنها برای سیاست ایالات متحده که برای رسانه های مختلف جهان است که با شیوه ها و فناوری های مختلف این رویداد را پوشش می دهند. برای برخی از رسانه ها این شب فرصتی برای معرفی برخی از فناوری های جدید خود است که شاید مانند فناوری هولوگرامی که سی ان ان ۴ سال قبل از آن بهره برد هنوز راه درازی برای توسعه و قابل استفاده شدن عمومی راه در پیش داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.