بوزون هیگز برگزیده جهان علم در سال ۲۰۱۲

رسم نگاه به گذشته در پایان سال و مرور بر آنچه در یک سال گذشته بر ما و جهان رفته است رسمی رایج در همه جای جهان به شمار میرود. قبلا درباره رسم مجله معروف تیم برای انتخاب چهره سال نوشته بودم.

انتخاب هایی که به دلیل ماهیت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی که دارند گاهی با حاشیه های فراوانی نیز همراه می شوند. امسال تایم بار دیگر رییس جمهور آمریکا را به عنوان چهره سال خود انتخاب کرده بود و البته در بین رقبای نهایی دو چهره علم ینیز حضور داشتند: بوزون هیگز و مریخ نورد کنجکاوی.

اما اگر بخواهیم ببینیم جامعه علمی چگونه به سال گذشته نگاه کرده است و چه رویدادهایی برای آن مهمتر به شمار رفته است باید به جای تایم به سراغ نشریات اصلی جهان علم برویم. دو مجله ساینس و نیچر در حوزه علم ژورنال های تخصصی پیش رو و معتبری به شمار می روند که رویدادهای مرزهای نو در قلمرو دانش را پوشش می دهند.

مجله ساینس به روال سال های اخیر خود به انتخاب خبر داغ سال ۲۰۱۲ پرداخته و آن را در کنار ۹ خبر داغ دیگر سال گذشته پوشش داده است و مجله نیچر هم به انتخاب ۱۰ چهره علمی پرداخته است که امسال در جهان علم بسیار مطرح بودند. طبیعی است که در هر دو انتخاب ها بوزون هیگز صدر فهرست را به خود اختصاص داده است. برای مطالعه ۱۰ خبر مهم ساینس اینجا و برای دیدن چهره های برجسته علمی نیچر در سال ۲۰۱۲ اینجا را بخوانید و همچنین برای مرور داستان بوزون هیگز می توانید اینجا را مرور کنید.

دیدگاه‌ها

 1. من جریان خارج نشین شدن اخیر شما رو نمیدونم و پیگیر نشدم
  اما اگر نان این مملکت رو خوردید که برای غربی ها خدمت کنید خیلی متاسفم و پیشنهاد می کنم به مصاحبه ی مرحوم دکتر مجتهدی(بنیانگذار دانشگاه تهران) :
  http://www.iranseda.ir/FullGanjine/?g=802105
  http://www.iranseda.ir/FullGanjine/?g=803565
  و مصاحبه ی مرحوم دکتر حسابی:
  http://www.iranseda.ir/FullGanjine/?g=779090
  http://www.iranseda.ir/FullGanjine/?g=780591
  نگاهی بیاندازید.
  اما اگر هدفتون ادامه تحصیل بمنظور خدمت بیشتر به کشور و مردمتون و یا صرفاً تغییر آب و هوا بوده ، خب بر خودم واجب میدونم براتون آرزوی موفقیت کنم.
  امیدوارم دل تون همیشه برای ایران بتپه…

 2. به نظر من، علم حد و مرز نمی شناسه، کره ی زمین مهم تر کشور است و همه ی مردم کره ی زمین مهم تر از هموطنان هستند.

 3. به نظر من، علم حد و مرز نمی شناسه، کره ی زمین مهم تر از کشور است و همه ی مردم کره ی زمین مهم تر از هموطنان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.