چینی ها در راه فضا، آهسته و پیوسته

15

چین گام بعدی خود در سفرهای فضایی سرنشین دار را مطابق برنامه و جدول برنامه ریزی چندین ساله خود با موفقیت آغاز کرد.

shenzhou-10-tiangong-china-manned-space-docking-130610c-02

سه فضا نورد چینی – که یکی از آنها برای بار دوم عازم مدار می شود – روز سه شنبه سفری ۱۵ روزه را به مقصد مدار زمین آغاز کردند. هدف نهایی این ماموریت ملاقات و تمرین مجدد اتصال دستی و اتوماتیک بین فضا پیمای شنجو و ایستگاه مداری تیانگونگ – ۱ است. کپسولی بسیار کوچک که پیش درآمدی بر ایستگاه فضایی چین به شمار می رود.

پرواز این سه فضا نورد با کمک راکت لانگ مارچ (Long March)  در ساعت ۰۹:۳۸ بامداد روز سه شنبه به وقت جهانی و از پایگاه فضایی جویی کوان انجام شد. ۱۰ دقیقه پس از پرتاب کپسول هشت و نیم تنی شنجو – ۱۰ به مدار زمین رسید و بعد از چند دقیقه صفحات خورشیدی خود را باز کردتا این صفحات الکتریسیته مورد نیاز کپسول را تامین کنند. عصر روز سه شنبه موتورهای پیشران شنجو روشن شدند تا این فضا پیما را به مداری ببرند که تیانگونگ – ۱ ( که به معنی قصر آسمانی است) قرار دارد، جایی در ارتفاع ۳۳۰  کیلومتری زمین و زاویه ۸/۴۲ درجه ای با استوای سماوی.

روز پنجشنبه قرار است ملاقات میان دو کپسول در مدار زمین اتفاق بیفتد و آزمایش های مربوط به اتصال آن انجام شود.

فرماندهی فضا نوردان این ماموریت را نای هاشینگ (Nie Haisheng)  ۴۸ ساله که در ماموریت شنجو – ۹  شنجو- ۶ نیز عازم مدار شده بود، بر عهده دارد. او را در این ماموریت ژانگ ژیاوگونگ (Zhang Xiaoguang) 47 ساله و وانگ یاپینگ (Wang Yaping) 39 ساله، دومین فضا نورد زن چینی همراهی می کنند. او در این ماموریت علاوه بر وظایف مربوط به مسایل پزشکی سخنرانی هایی آموزشی را برای دانش آموزان چینی از مدار ارایه خواهد کرد. در این ماموریت غیر از آزمایش الحاق، چینی ها قصد دارند دست به ترویج فضا میان دانش آموزان خود بزنند و برنامه هایی برای ارتباط های مستقیم میان دانش آموزان و مدار پیش بینی شده است.

چین از زمانی که نخستین فضا نورد خود را در سال ۲۰۰۳ عازم مدار زمین کرده است به آرامی و مطابق برنامه پیش تر تعیین شده اش گام های خود را به آهستگی و پیوستگی برای حضور سرنشین دار در فضا بر م یدارد. در حالیکه این کشور در اتحادیه کشورهای مشارکت کننده در ایستگاه بین المللی فضایی عضویت ندارد به طور مستقل قصد ساخت ایستگاهی مداری در اطراف زمین را دارد. و اکنون سومین کشوری است که قادر به اعزام فضانورد به طور مستقل به فضا است. اگر این برنامه به همین روند ادامه پیدا کند در سال ۲۰۲۰ ایستگاه مداری نهایی چینی ها در مدار که مشابه ایستگاه فضایی میر خواهد بود تکمیل می شود.

این ماموریت ۱۵ روزه طولانی ترین ماموریت سرنشین دار چینی ها در فضا به شما رمی رود و آخرین مرحله از ماموریت های مربو به آزمایش های الحاق مداری است. این ماموریت همچنین آخرین ماموریتی مربوط به ایستگاه تیانگونگ – ۱ است که در سال ۲۰۱۱ برای ماموریتی ۲ ساله در مدار قرار گرفت. این کپسول در گام بعدی با تیانگونگ – ۲ که امکان اقامت ۲۰ روزه برای ۳ فضا نورد را مهیا می کند جایگزین خواهد شد و بعد از آن ساخت ایستگاه فضایی نهایی چینی ها آغاز می شود.

چینی ها مسیری طولانی را برای رسیدن به موقعیت کنونی طی کرده اند. نخستین برنامه فضایی آنها در بخش سرنشین دار در سال ۱۹۶ تدوین شد این برنامه بعدها در قالب پروژه اما در سال ۱۹۸۶ آژانس فضایی چین برنامه ای برای سفرهای سرنشین دار در قالب پروژه ۸۶۳ مطرح کرد که د رنهایت در قالب پروژه ۹۲۱ که در سال ۱۹۹۲ به تایید رسید تحول یافت. پروژه ۹۲۱ برنامه فضایی َنجو و ساخت ایستگاه فضایی مداری را در دستور کار چین قرار داده است و تا کنون چین مطابق برنامه زمانی این پروژه پیش رفته است.

البته چین به مدار زمین رضایت نخواهد داد. آنها سودای ماه و مشارکت در سفرهای میان سیاره ای را در سر دارند و خود را برای حضور دایمی و مستحکمی در فضا آماده کرده اند.

با انجام این ماموریت تعداد فضا نوردان چینی که به طور مستقل از سوی این کشور عازم مدار زمین شده اند به ۱۰ نفر رسید کخ در این بین ۲ نفر آنها ۲ بار به فضا رفته اند.

در اپیزود بعدی «در این شب ها» درباره این ماموریت صحبت می کنم اما به دلیل اینکه آخر این هفته مصادف با برگزاری انتخابات در ایران است و طبعا به دلیل نگرانی و استرس ناشی از دنبال کردن آن نمی توانم در طول این چند روز برروی این وب کست تمرکز کنم قسمت بعدی با اندکی تاخیر منتشر می شود و امیدوارم در زمان انتشار حال همه ما خوب باشد.

 

 

 

دیدگاه‌ها

 1. سلام.
  این قسمت خیلی جالب است:
  “در این ماموریت غیر از آزمایش الحاق، چینی ها قصد دارند دست به ترویج فضا میان دانش آموزان خود بزنند و برنامه هایی برای ارتباط های مستقیم میان دانش آموزان و مدار پیش بینی شده است.”
  تشکر

 2. سلام
  فکر کنم اون جایی که نوشتید “این برنامه بعدها در قالب پروژه” ، بعدش یک قسمتی از متن حذف شده

  «نخستین برنامه فضایی آنها در بخش سرنشین دار در سال ۱۹۶ تدوین شد این برنامه بعدها در قالب پروژه اما در سال ۱۹۸۶ آژانس فضایی چین برنامه ای برای سفرهای سرنشین دار در قالب پروژه ۸۶۳ مطرح کرد که د رنهایت در قالب پروژه ۹۲۱ که در سال ۱۹۹۲ به تایید رسید تحول یافت.»

 3. سلام،
  امیدوارم استرس هاتون تمام،والبته ختم به خیر شده باشه و با آرامش و قدرت فعالیت تان را ادامه دهید.منتظریم

 4. سلام

  به نظر قسمت بعدی جمله‌ی “این برنامه بعدها در قالب پروژه” جا افتاده
  «نخستین برنامه فضایی آنها در بخش سرنشین دار در سال ۱۹۶ تدوین شد این برنامه بعدها در قالب پروژه اما در سال ۱۹۸۶ آژانس فضایی چین برنامه ای برای سفرهای سرنشین دار در قالب پروژه ۸۶۳ مطرح کرد که د رنهایت در قالب پروژه ۹۲۱ که در سال ۱۹۹۲ به تایید رسید تحول یافت.»

 5. با تشکر.
  جناب ناظمی عزیز، Nie Haisheng در ماموریت شنجو-۹ در گروه رزرو بودند و به مدار پرتاب نشدند. در واقع خدمه این پرواز، خدمه رزرو ماموریت سال گذشته (شنجو-۹) هستند.

  تصاویر بیشتر و ویدئوهای پرتاب و الحاق را در لینک زیر قرار داده ام. اگر مایل بودید، مشاهده نمایید.
  http://www.military.ir/forums/topic/15938-%D8%B4%D9%86%D8%AC%D9%88-10-%D9%88-%D9%81%D8%B6%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86-%DA%86%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D9%86%DA%AF%D9%88%D9%86%DA%AF-1%D8%9B-%D8%A7%D9%88/page__st__75

  1. کاملا درسته ایشان در پرواز شنجو ۶ به مدار رفته بود وو من اشتباه تایپ کردم و اصلاح کردم. ممنون از تذکرتون

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.