رادیو راز ۱۰: ترویج علم، چرا و چگونه

World-Science-Festival

دهمین اپیزود رادیو راز به مناسبت هفته ترویج علم به این موضوع اختصاص یافته است. اینکه چرا باید ترویج علم کرد و چگونه باید این کار را انجام داد. موضوع ترویج علم آن قدر گسترده است که در یک برنامه کوتاه نیم توان به بخش های مختلف آن پرداخت اما این تنها تلاشی برای صحبت کردن دوباره درباره نگاه های متفاوتی است که به ترویج علم وجود دارد.

شما می توانید در این زمینه تعدادی از مقالات همین وب سایت را مرور کنید. مقاله هایی که به عنوان یادداشت های پراکنده در ترویج علم نوشته شده و از چندی دیگر دنبال خواهد شد.

این برنامه را غیر از چیر بیت و با کمک پلیری که درون همین صفحه است می توانید گوش کنید و یا آن را از مدیا فایر در این نشانی دانلود کنید.

رادیو راز برنامه رادیو اینترنتی است که توسط پژمان نوروزی و من تولید می شود.  وبلاگ این برنامه را می توانید در projectraz.com بیابید.

دیدگاه‌ها

  1. از آقای ناظمی و نوروزی عزیز بابت صحبت های خوبی که کردند ممنونم. به نظر من علم هم درست مثل فلسفه، هنر و مذهب باید در خدمت رشد و تعالی و بهتر کردن زندگی انسان باشه و البته بسیار پر واضحه که بهبود شرایط زندگی انسان بدون توجه به حقوق و شرایط زندگی سایر حیوانات و گیاهان و بی توجهی به شرایط محیط زیست و خونه کوچکش زمین به هیچ وجه میسر نیست. به نظر من علم فقط یه ابزاره و قرار نیست اون رو مقدس جلوه بدیم و ازش بت بسازیم. همه ما می دونیم که با یه ابزار هم می شه کار مفید و سازنده انجام داد و هم کار بیهوده و مخرب؛ به قول سعدی: تو را تیشه دادم که هیزم کنی // ندادم که بر فرق مردم زنی. شکی نیست که در چند سده اخیر علم نتایج بسیار خوب و مفیدی در جهت رفاه حال انسان و بهبود زندگی اون داشته، اما فراموش نکنیم که همین علم خودش مسبب بسیاری از مشکلات زیست محیطی، بیماری ها، جنگ ها و کشتارها بوده. نمونه بارزش بمب اتمی بود که آمریکا بر سر مردم ژاپن انداخت و هزاران نفر از مردم بیگناه رو در کمتر از چند ثانیه کشت و خب این بمب اتم با همین ابزار علم ساخته شده. به برخی دیگر از علوم مثل علم پزشکی که ایرادات بسیار جدی تری وارده. در این مورد خاص چون می دونم که نظر آقای ناظمی کاملاً بر خلاف نظر من هست و اون چیزی رو که من “علم” می دونم ایشون “شبه علم” می دونه ترجیح دادم ادامه نظراتم رو در این مورد در وبلاگم بنویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.