انقراض در کمین پرندگان

گزارشی تازه آمار تکان دهنده ای از خطر انقراض پرندگان را ارایه کرده است

بررسی‌های تازه نشان از آن می دهد که بسیاری از گونه های پرندگان در خطر انقراض قرار دارند.

به گزارش نیوساینتیست یک هشتم همه گونه های شناخته شده پرنده‌ها در جهان در خطر انقراض قرار دارند. این عدد معادل ۱۴۶۹ گونه از مجموع حدود ۱۱ هزار گونه پرنده شناخته شده را شامل می شود.

کشاورزی عامل انقراض 

بزرگ‌ترین عامل در خطر قرار دادن پرنده ها رشد کشاورزی ومزرعه‌داری است. از میان ۱۴۶۹ گونه در حطر، ۱۰۹۱ مورد آن ها به طور مستقیم به دلیل توسعه مزارع و کشاورزی و از دست دادن محیط زیست طبیعی خود در آستانه انقراض قرار گرفته‌اند.

این نتایج بر اساس گزارش سال ۲۰۱۸ وضعیت پرندگان جهان به دست آمده است. بر اساس این گزارش در حال حاضر سطح زمین های کشاورزی به شش برابر مساحت زمین های زیر کشت در سه قرن قبل رسیده است. به عبارت دیگر سطح کل زمین‌های زیر کشت در طی سیصد سال قبل از عدد ۶ درصد کل خشکی‌های زمین به ۳۸ درصد زمین های خشکی رسیده است.

بخش بزرگی از این افزایش زمین‌های شاورزی و دامداری که در طی این سه سده رخ داد و عاملی اصلی در انقراض پرنده‌ها به شمار می‌رود به تغییر الگوی غذایی انسان، افزایش استفاده از گوشت قرمز و در نهایت افزایش جمعیت انسان باز می گردد.

افزایش زمین‌های اختصاص داده شده به دامداری و کشاورزی باعث کوچک تر شدن و محدود شدن محیط زیست پرنده‌ها شده است. آن ها برخی از زیستگاه‌های طبیعی خود را از دست داده و با محدودیت های بسیاری مواجه شده‌اند.

برخی از این تغییرات حتی گونه‌های رایج و آشنا را نیز شامل شده است.

انقراضی که می توان از آن جلوگیری کرد

خبر خوب این است که امروز  دانشمندان اطلاعات خوبی از گونه های در معرض خطر و همین طور روش‌های حفاظت از آن‌ها در اختیار دارند. این آشنایی باعث می شود تا برخلاف آنچه در فیلم پارک ژوراسیک شاهد آن بودیم، قبل از آنکه کار به احیای گونه های از دست رفته بشود می توان از آن ها محافظت کرد.

با کمک روش‌های فناوری تازه امکان بهینه‌سازی روش‌های کشاورزی و تغییر الگوی کشت و دامداری سنتی به روش‌های تازه و دارای بهره‌وری بالا که فشار کمتری به محیط ‌زیست وارد می‌کند وجود دارد، می توان از این انقراض ها جلوگیری کرد.

اکنون مهم‌ترین گام برای حفظ این گونه‌ها بیش از مشکل فنی، به وجود آمدن عزم لازم برای حفاظت از آن ها و سایر گونه‌های گیاهی و جانوری است که در معرض خطر قرار دارند.

انقراض یکی از داستان های تکرار شونده سیاره ما است که بارها و بارها تکرار شده است و اگر ما مراقب نباشیم بار دیگر تکرار خواهد شد و این بار ما ممکن است هزینه های اصلی آن را بپردازیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.