دوقلوی به هم‌چسبیده: دنیایی که دیگر غریبه نیست

تصویر شفاف افق‌های نو از اولتیما تولی

تصاویر تازه منتشر شدۀ فضاپیمای افق‌های نو از جرمی به نام ۲۰۱۴ MU69  که به طور غیررسمی به نام اولتیما تولی شناخته می‌شود، دنیایی غریب و شگفت انگیز را در دوردست‌ترین سرزمین‌های خانواده خورشیدی آشکار کرده است.

برخورد نزدیک در افق‌های نو

کنارگذر فضاپیمای افق‌های نو (New Horizons)  از کنار جسم نسبتاً کوچکی که در فراسوی مدار پلوتو و در میانه دنیاهای یخی کمربند کویی‌پر جای گرفته است، هدیه‌ای فراموش‌نشدنی در روز نخست سال ۲۰۱۹ میلادی برای دانشمندان به همراه آورد.

این ملاقات از جهات بسیاری تاریخی است. هیچ‌گاه پیش از این فضاپیمایی با چنین سرعت گذری از جسمی به چنین ابعاد کوچکی و در چنان فاصله دوری تصویربرداری نکرده بود.

درباره کنارگذر افق‌های نو از کنار اولتیما تولی بیشتر بخوانید

تصاویر ابتدایی که روز گذشته به زمین رسیده بود آن قدرکیفیت نداشت تا پرده از راز ظاهر این جرم بردارد.

دانشمندان از روی ظاهر این جرم و بر اساس تصاویر کم کیفیت تر امکان می‌دادند که این جرم یا دو جسم کروی باشند که در فاصله نزدیکی به هم در حال گردش هستند و یا یک جسم با ساختاری بادام زمینی مانند.

اولتیما تولی: دوقلوی برخوردی

حالا تصاویر تازه و با کیفیتی که از کنارگذر ماموریت افق‌های نو این جرم به زمین رسیده است به دانشمندان کمک کرده است تا به این پرسش پاسخ دهند.

تصاویر تازه از فاصله حدود ۲۷ هزار کیلومتری سطح این جرم برداشته شده است نشان می‌دهد که اولتیما تولی، یک دوگانه برخوردی است به عبارت دیگر این جسم از دو ساختار کروی متصل به هم تشکیل شده است. این دو درکنار هم طولی معادل ۳۱ کیلومتر دارند و محققان حدس می‌نند قطر کره بزرگ‌تر حدود ۱۹ و قطر کره کوچکتر حدود ۱۴ کیلومتر باشد.

Credit: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

این جسم در اثر برخورد این دو کره مستقل با هم شکل گرفته است. باید مطالعات بیشتری صورت بگیرد تا دانشمندان بتوانند زمان دقیق تری از این برخورد را به دست آورند اما حدس آن‌ها بر اساس داده‌های موجود این است که چنین برخوردی باید در دوران نوزادی و آغازین روزهای شکل گیری منظومه شمسی اتفاق افتاده باشد.

دریافت داده‌ها ادامه دارد

داده‌های فضاپیمای افق‌های نو در طول هفته و ماه‌های آینده به زمین خواهد رسید و در میان آن ها تصاویر با کیفیت بالاتر نیز وجود دارد. دلیل این تاخیر در رسیدن داده‌های جمع آوری شده به زمین به پهنای باند اندک ارتباطی میان فضاپیما و زمین باز می‌گردد که باعث می‌شود داده‌های جمع‌آوری شده به مرور به زمین ارسال شوند.

ماشین زمان

داده‌های هرچند مختصری که از این ملاقات کوتاه با اولتایما تولی به دست آمده است، فصل مهمی برای سیاره‌شناسان را رقم خواهد زد. این اجرام – دنیاهای یخی کمربند کویی‌پر – یادگاران دروان نوزادی منظومه شمسی هستند و می‌توانند در نقش شاهدان دست اولی از دورانی به کار آِند که ما نشان و خبر چندانی از آن  ها نداریم.

این داده ها نه تنها برای بررسی و مطالعه خودِ این اجرام که برای درک بهتر تحول منظومه شمسی و سایر دنیاهای فراخورشیدی نیز به کار می‌آید.

دیدگاه

  1. یکی از بزرگترین دوقلوهای این عالم ! جالبه که شبه نیروی گریز از مرکز و … نتونسته اینها رو از هم جدا کنه ! راستی پوریا جان، تلویزیون و رادیوی ایران خبر فرود اومدن کاوشگر چینی رو سمت تاریک ماه رو خیلی محکم و قرا گفته ! نکته ی جدید و مهمی در این مورد هست ؟ البته چین با توجه به خساستی که در این امور به خرج میده معمولا ذکات علم رو پرداخت نمیکنه و بعید میدونم در آینده خبرای مربوط به اکتشافاتش رو در اختیار همه بزاره

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.