در این شب ها
1.54K subscribers
204 photos
64 videos
28 files
693 links
در این شب ها خلاصه ای از نوشته ها، ویدیوهای پوریا ناظمی و اخباری از دنیای علم و فناوری را پوشش می دهد
تماس مستقیم:
[email protected]
Download Telegram

♦️ مصیبت توماج صالحی و بحران اخلاقی کفیلان سیاسی

در اوج جنبش زن زندگی آزادی و هنگامیکه موج سهمگین سرکوب معترضان منجر به دستگیری ده‌ها هزار نفر و صدور احکام اعدام متعددی شده بود، جمعی از سیاستمداران غربی در اقدامی کم‌سابقه در عرصه سیاست بین‌الملل، به‌طور داوطلبانه «کفالت سیاسی» زندانیان سیاسی ایرانی را بر عهده گرفتند.

این اقدام منحصر به فرد در آن روزهای سخت و تنهایی ایرانیان معترض، امیدهای زیادی را به‌خصوص برای خانواده‌های زندانیان و مبارزان در ایران و همه کشورهای دیگر که با دقت جریان این مبارزه آزادی‌خواهانه را دنبال می‌کردند، ایجاد کرد.

اما این موج امید، خیلی زود با بی‌عملی کفیلان خودخوانده که کفالت خود را به ارسال چند توییت و مصاحبه با رسانه‌ها در محکومیت رفتار جمهوری اسلامی خلاصه کردند، روبرو شد.

در پی صدور حکم اعدام توماج صالحی که از چند روز پیش همه را در شوک فرو برده، پوریا ناظمی، خبرنگار مستقل ساکن اتاوا در یادداشتی که برای رسانه‌های انگلیسی‌زبان تهیه شده، به انتقاد از بی‌عملی و حتی احتمال سوءاستفاده‌ی نمایندگان کانادایی در عجله‌ی آنها برای بر عهده گرفتن کفالت سیاسی معترضان زندانی ایرانی پرداخته است.

درحالی‌که لیست اعدام‌ها هر روز گسترده‌تر می‌شود، نقد به واکنش سیاستمدارانی که خود را کفیلان سیاسی زندانیان سیاسی ایران اعلام کرده‌اند و همچنین ارائه‌ی چند راهکار برای بالا بردن سطح توقعات از این سیاستمداران که با اعلام کفالت، ژست حقوق‌بشری گرفته‌اند، ضروری به نظر می‌رسد.

▪️مداد ترجمه‌ی آزادی از این یادداشت را در وب‌سایت خود منتشر کرده است. این یادداشت انتقادی را در لینک زیر بخوانید:
medad.ca/42016


@medads
Forwarded from simin Bina
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
در سال های اخیر تعدادی دوره و کارگاه و سخنرانی آنلاین درباره روزنامه نگاری برگزار کردم که شاید تک و توک نکاتی در آن ها برای دیگران هم جذاب باشد. سعیمی کنم به مرور آن هایی که باقی مانده را در این چلی لیست یوتیوب قرار بدهم.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLER0vvXCZQNl5yE1UX_C121iUhxQxwgTd
مسئلۀ «مسئله سه جسم» چیست؟
پوریا ناظمی
🔸پادکست #چیستا ۱۶

🔸مسئله «مسئله سه جسم» چیست؟

🔸اگر به ادبیات یا سینمای علمی-تخیلی علاقه داشته باشید حتماً با نام «#مسئله_سه_جسم» آشنا هستید. داستانی پیچیده و پرطرفدار نوشته Liu Cixin که در اصل نام کتاب اول از سه‌گانه‌ای به نام «یادآوری گذشته زمین» است. تاکنون دو سریال تلویزیونی از این داستان ساخته‌شده است. سریال نخست ساخته چین است که وفادارتر به اصل کتاب مانده و سریال دوم که به‌تازگی منتشرشده است، ساخته نتفلیکس و به تهیه‌کنندگی گروه سازنده سریال« بازی تاج‌ و تخت» است. در قلب این داستان اما همان‌طور که از اسم آن برمی‌آید مسئله‌ای از فیزیک کلاسیک به نام «مسئله سه جسم» قرار دارد. در این قسمت چیستا، درباره این مسئله و چیستی آن صحبت شده است.

🔸#پادکست چیستا را می‌توانید در همه پادگیرها هم گوش کنید و اگر از شنیدنش لذت می‌برید آن را با دوستانتان هم به اشتراک بگذارید.

🔸شما می‌توانید نظرات و پیشنهادهای خود را برای ما به آدرس: [email protected] بفرستید یا از طریق @contactfardamusic به ما پیام دهید.
فردا پادکست 🎧
Forwarded from RadioFarda
🔸در بین دایناسورهای منقرض شده شاید هیچ‌کدام به اندازه تیرانوسوروس رکس یا همان تی‌رکس معروف نشده باشند.

🔸موجودات بزرگی با دستان کوچک، که به نمادی از شکارچی و مهاجمی تمام عیار در فرهنگ عامه بدل شده‌اند.

🔸سال گذشته گروهی از محققان با انتشار مقاله‌ای با بررسی ابعاد جمجمه فسیل‌های این گونه این حدس را مطرح کردند که این گونه شکارچی، هوشی معادل یک کودک سه ساله داشته‌اند.

🔸حالا اما گروه دیگری از محققان با استفاده از رویکردی میان رشته‌ای نتایح این تحقیق را زیر سوال برده‌اند. بر اساس نتایج تحقیق تازه روش‌شناسی پیشین و ایجاد نسبت مستقیم میان ابعاد جمجمه و ضریب هوشی روشی اشتباه است و احتمالا این دایناسورها، در نهایت چندان هم هوشمند نبوده‌اند.

🔸اما این موضوع باعث نمی‌شود تا این موجودات منقرض شده جایگاه خود در فرهنگ عامه را از دست دهند و کماکان برای بسیاری دروازه‌ای به سوی دنیای فسیل های موجودات منقرض شده‌ای به شمار می‌روند که زمانی روی این زمین گام می‌زدند.

@RadioFarda
🔸هفته آینده نخستین پرواز سرنشین‌دار فضاپیمای تجاری استارلاینر، محصول شرکت بویینگ به مقصد ایستگاه بین‌المللی فضایی انجام خواهد شد و اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود بویینگ به دومین شریک تجاری ناسا پس از اسپیس ایکس برای حمل و نقل فضانوردان به مدار زمین و در آینده به ماه بدل خواهد شد.
 
🔸فضاپیمای استارلاینر تا کنون دو بار پرتاب آزمایشی بدون سرنشین را تجربه کرده است و قرار است روز ششم ماه می در صورت مساعد بودن شرایط، نخستین پرواز سرنشین‌دار خود را به انجام برساند.

🔸در این نخستین پرواز سرنشین دار دو فضانورد کهنه کار ناسا مسافر ایستگاه خواهند بود. سانی ویلیامز و بری ویلمور مسافران این ماموریت هستند.

🔸سانی ویلیامز ۵۸ ساله تا کنون بیش از سیصد و بیست روز را در فضا سپری کرده است و بری ویلمور  شصت و یک ساله تا کنون صد و هفتاد و هشت روز در فضا بوده است.

@RadioFarda
Forwarded from مجله بازخورد
🔻ضرورت روزنامه‌نگاری علم در بازخورد ۳۳
 
شماره ۳۳ مجله «بازخورد» با موضوع روزنامه‌نگاری علم منتشر شد. پرونده اصلی این شماره نگاهی داشته است به مبانی و تعاریف و سیر تاریخی روزنامه‌نگاری علم و ترویج علم در ایران و جهان و به اهمیت کار روزنامه‌نگاران علم در عصر انتشار اطلاعات نادرست و اخبار جعلی و شبه‌علم پرداخته است. همچنین علل زوال روزنامه‌نگاری علم در ایران و خطاهای رایج در گزارش‌های خبری درباره پژوهش‌های پزشکی را مرور کرده است.

این پرونده از اعتمادسازی و مشخصه‌های روزنامه‌نگارانِ علم و کاوش بی‌اعتمادی‌ها در عصر چورنالیسم گفته و دستورالعمل‌هایی از نشریات و مدارس روزنامه‌نگاری معتبر جهان در اختیار روزنامه‌نگاران علم قرار داده است. همچنین دستورالعملی برای چگونگی شناسایی اخبار صحیح و قابل اعتماد به خوانندگان اخبار پزشکی و سلامت ارائه می‌کند.

در «بازخورد ۳۳» یادداشتی از اسلاوی ژیژک درباره چت‌جی‌پی‌تی و ناخودآگاه واپس‌زدۀ کاربران منتشر شده است. در بخش اندیشه این شماره، گفت‌وگوی کوستاس اکسلوس و ژان بلاک به چاپ رسیده است که به بحثی درباره علم پرداخته‌اند.
Forwarded from RadioFarda
🔸در پروژه‌ای که در نوع خود بی‌سابقه به شمار می‌آید، گروهی از جراحان ژاپنی موفق شدند بخشی از بافت سلولی کلیه جنین یک موش را به جنین موش دیگری، که در رحم مادرش بود، پیوند بزنند.

🔸نتایج این آزمایش نشان داده است که سلول‌های پیوند زده موفق شده‌اند همراه جنین رشد و تبدیل به کلیه دارای عملکرد طبیعی در میزبان شوند.

🔸اگر این تحقیقات در ادامه با موفقیت همراه باشد و امکان توسعه آن روی انسان به وجود بیاید، این امکان وجود خواهد داشت که افرادی که به‌طور طبیعی و ژنتیکی دچار ناکارآمدی یا نقص عضو هستند، در دوران جنینی تشخیص داده‌شده و با این پیوند و اجازه دادن به رشد طبیعی اندام به همراه چنین، احتمال رد کردن این عضو تازه از سوی میزبان کاهش یابد.
 
🔸هدف نهایی این پروژه بررسی امکان پیوند بافت سلولی نوع خاصی از خوک به جنین کودکانی است که به دلیل ابتلا به سندروم پاتر، کلیه کارآمدی در آنها شکل نمی‌گیرد.

@RadioFarda
Forwarded from RadioFarda
🔸تاکنون نشانه‌های زیادی مبنی بر توان هوشی بالای اورانگوتان‌ها به دست آمده است، از رفتارهای اجتماعی تا استفاده از ابزارهای ابتدایی. حالا محققان نشان دیگری از هوش این خویشاوندان دور انسان یافته‌اند.

🔸به نظر می‌رسد اورانگوتان‌ها از داروهای گیاهی برای درمان زخم‌های خود استفاده می‌کنند.

🔸بر اساس گزارشی تازه یکی از محققان توانسته است اورانگوتانی را مشاهده کند که برای درمان زخمی باز، برگ گیاهی را جویده و روی زخمش گذاشته است. برگ‌های این گیاه خواص ضد‌التهاب شناخته شد‌ای دارند.

🔸برای اینکه اورانگوتان‌ها چنین رفتاری را بروز دهند آن‌ها باید نوعی ساختار انتقال تجربه را توسعه داده باشند که نیازمند درجه بالایی از هوشمندی است.

🔸بر اساس تخمین‌های فعلی ضریب هوشمندی اورانگاتو‌های بالغ معادل میانگین هوش یک کودک سه و نیم تا چهار ساله انسان است.

@RadioFarda
Forwarded from RadioFarda
🔸جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، مدال ریاست جمهوری آزادی ایالات متحده را، که بالاترین نشان تقدیر در ایالات متحده برای افراد غیرنظامی است، امروز به دکتر جین ریگبی اهدا می‌کند.

🔸دکتر ریگبی، یکی از محققان ارشد پروژه تلسکوپ فضایی #جیمز_وب است.

🔸به گزارش انجمن ستاره‌شناسی ایالات متحده این جایزه به پاس خدمات او در پروژه جیمز وب که منجر به موفقیت تاریخی این ماموریت شده است و همین طور سالیان سال تلاش وی برای توسعه فضای باز و روادار در دنیای علم و فناوری به او اهدا می شود.

🔸تلسکوپ فضایی جیمز وب یکی از موفق‌ترین ماموریت‌های ناسا است که با همکاری آژآنس فضایی اروپا و کانادا انجام شده است و موفق شده است دید بشر را نسبت به عالم اطرافش دگرگون سازد.

🔸اگرچه این مدال پیش‌تر به دانشمندانی چون استفان هاوکینگ (ریاضی‌دان و کیهان‌شناس) و سالی راید (نخستین فضانورد زن آمریکایی) اهدا شده بود اما این نخستین باری است که یک ستاره‌شناس این مدال و نشان عالی را دریافت می‌کند.

@RadioFarda
Forwarded from simin Bina
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Forwarded from AliDi
Forwarded from AliDi

📣پادکست چیستا
⭐️قسمت: ۱۷
📆تاریخ: ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳
🎙میزبان: پوریا ناظمی
🟡موضوع: گرمایش زمین چیست و مسیر آینده ما کدام است؟


«پادکست چیستا» را می‌توانید از پادگیرهای مختلف و یوتیوب بشنوید و اگر از شنیدن آن راضی هستید، با اشتراک و توصیه آن به  دوستانتان و همین‌طور انعکاس نظرات خود، از ما حمایت کنید.

(برای حمایت از ادامه تولید پادکست چیستا، فایلهای صوتی در تاپیک آپلود نمی‌شود؛ لطفا جهت شنیدن پادکست‌ها، به لینک پادگیرهای مختلف که در پایین اشاره گردیده مراجعه نمایید.)

فهرست کامل پادگیرها: اینـجا
دسترسی سریع:

🎵 Spotify
🟥 YouTube
☁️ Cast box
📺 Apple podcast
😵‍💫 Google podcast
🌐 Radio Farda Website

اطلاعات بیشتر
وب‌سایت کمیته بین‌الدولی تغییرات اقلیم سازمان ملل متحد IPCC، که در آن می توان گزارش‌های جامع این نهاد درباره روند تغییرات اقلیم، روند مداخلات و پیش‌بینی‌های علمی را مشاهده کرد.

مقاله من (پوریا ناظمی)، بردلی و هیوز که در آن نمودار تغییرات دمای میانگین زمین در نیمکره شمالی را که به نمودار چوب هاکی معروف شد معرفی کردند.

کتاب مقدمه‌ای کوتاه بر تغییرات اقلیم از مجموعه مقدمه های بسیار کوتاه انتشارات آکسفورد

نمودار تغییرات دمای میانگین زمین

مقایسه نمودار تولید سرانه گازهای گلخانه‌ای برای ایران و جهان

ویدیو صحبت‌های برایان کاکس درباره اهمیت حفظ زمین در برابر تغییرات اقلیم


راه‌های ارتباطی
📩 ایمیل: [email protected]
💬 پشتیبانی تلگرام: @fardagram
💬 سایت پوریا ناظمی: pourianazemi.com


درباره پادکست چیستا
پادکست چیستا
، که نام خود را از ایزدبانوی موکل بر خرد و دانایی ایران باستان وام گرفته است، هر هفته سعی می‌کند داستانی از داستان‌های دنیای علم، فناوری و آینده را برای شما و به میزبانی پوریا ناظمی روایت کند.

‎Chista Podcast
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
آغاز طوفان خورشیدی

سازمان ملی اقیانوس و جو آمریکا از آغاز یک طوفان خورشیدی خبر داد

مشاهده نورهای رنگی شفق قطبی در برخی مناطق ناشی از طوفان خورشیدی است

بررسی بیشتر در گفت‌وگو با پوریا ناظمی، روزنامه‌نگار علمی
@iranintltv
در شب هشتاد و یکم در این شب ها، پاشا مجیدی به ما می گوید چرا ماه در کانون توجه کاوش های فضایی قرار گرفته و مهدی صارمی فر در باره سیاست ماه و لوناپلوتیک توضیح می دهد.
https://youtu.be/IvoiUzralaU
Forwarded from AliDi

📣پادکست چیستا
⭐️قسمت: ۱۸
📆تاریخ: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳
🎙میزبان: پوریا ناظمی
🟡موضوع: آنفلوانزای پرندگان و همه‌گیری ویروس بعدی که روزی خواهد آمد.


«پادکست چیستا» را می‌توانید از پادگیرهای مختلف و یوتیوب بشنوید و اگر از شنیدن آن راضی هستید، با اشتراک و توصیه آن به  دوستانتان و همین‌طور انعکاس نظرات خود، از ما حمایت کنید.

(برای حمایت از ادامه تولید پادکست چیستا، فایلهای صوتی در تاپیک آپلود نمی‌شود؛ لطفا جهت شنیدن پادکست‌ها، به لینک پادگیرهای مختلف که در پایین اشاره گردیده مراجعه نمایید.)

فهرست کامل پادگیرها: اینـجا
دسترسی سریع:

🎵 Spotify
🟥 YouTube
☁️ Cast box
📺 Apple podcast
😵‍💫 Google podcast
🌐 Radio Farda Website

اطلاعات بیشتر
The Deadly Rise of Anti-Science: A Scientist's Warning: Peter J. Hotez

Pandemics: A Very Short Introduction: Christian W. McMillen

گزارش‌های CDC از وضعیت آنفلوانزای پرندگان و شیوع اخیرش

گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی درباره آنفلوانزای پرنده‌ها


راه‌های ارتباطی
📩 ایمیل: [email protected]
💬 پشتیبانی تلگرام: @fardagram
💬 سایت پوریا ناظمی: pourianazemi.com


درباره پادکست چیستا
پادکست چیستا
، که نام خود را از ایزدبانوی موکل بر خرد و دانایی ایران باستان وام گرفته است، هر هفته سعی می‌کند داستانی از داستان‌های دنیای علم، فناوری و آینده را برای شما و به میزبانی پوریا ناظمی روایت کند.

‎Chista Podcast
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM