در این شب ها
1.6K subscribers
189 photos
56 videos
27 files
647 links
در این شب ها خلاصه ای از نوشته ها، ویدیوهای پوریا ناظمی و اخباری از دنیای علم و فناوری را پوشش می دهد
تماس مستقیم:
[email protected]
Download Telegram
Forwarded from Scientometrics
پدیده نگران کننده‌ی خرید و فروش پکیج گروهی و یا چندتایی ارجاع یا citation

گروهی از محققین در پیش‌مقاله ای با عنوان «Google Scholar is manipulatable» با بررسی Google Scholar متوجه الگوی عجیبی در دریافت ارجاع برای برخی محققین شده‌اند. برای مثال ۱۰۱۶ محقق را پیدا کرده‌اند که در عرض یکسال، تعداد ارجاعاتشان ۱۰ برابر شده است. یا ۱۱۴ محقق را پیدا کرده‌اند که بیش از ۱۸ ارجاع فقط از یک مقاله دریافت کرده‌اند. در بک مورد، ۹۰ درصد از منابع یک مقاله، مقالات یک محقق را رفرنس داده است. تعدادی از رفرنس‌ها حتی در متن اصلی مقاله استفاده نشده بوده و فقط به سادگی به انتهای لیست رفرنس‌ها اضافه شده بوده است.

بعد از این محققین تصمیم می‌گیرند تا خرید ارجاع را بررسی و آزمایش کنند. آنها ابتدا برای یک محقق فرضی در Google Scholar تعداد ۲۰ مقاله با ChatGPT می‌نویسند و سپس مقالات را در سرورهای پیش مقاله منتشر می‌کنند و Google Scholar هم آنها را به پروفایل محقق فرضی اضافه می‌کند.
محقق فرضی با این مقالات ۳۸۰ ارجاع (self-citation) می‌گیرد. سپس محققین به سراغ خرید دسته جمعی ارجاع برای این محقق فرضی می‌روند. این کار از طریق تماس با یک شرکت از طریق واتس اَپ صورت گرفته است و پکیج پنجاه تایی ارجاع خریده شده است.
در عرض ۴۰ روز، تعداد پنج مقاله منتشر می‌شود. هر کدام حاوی ۱۰ ارجاع به محقق فرضی بوده‌اند. چهار مورد از این مقالات، در یک مجله شیمی منتشر شده بوده است. در حالی که حوزه پژوهش محقق فرضی اصلا شیمی نیوده است.

شیوع این موارد نگران کننده دستکاری در ارجاعات که در اینجا فقط اشکال خاص و عجیب آن بررسی شده، در سال‌های اخیر (۱۰ تا ۱۵ سال) رو به افزایش بوده است. احتمالا این دادگان‌ها مثل Google Scholar و … توانایی شناسایی این موارد و مقابله با آنها را دارند که باید پیگیری شود. در مورد google scholar، حتی بعد از حذف مقاله از سرور‌ پیش مقاله، باز هم ارجاع برای محقق باقی خواهند ماند.
محققین برای بررسی این سبک از الگوهای نادرست دریافت ارجاع، به معرفی یک شاخص جدید به نام citation concentration index (c2-index) هم پرداخته‌اند. برای مثال، در یک نمونه واقعی، یک محقق شاخص C2 برابر با ۴۵ داشته است، این یعنی ۴۵ مقاله وجود دارد که هر کدام حداقل ۴۵ بار به محقق ارجاع داده‌اند.

گزارش مجله ساینس در این مورد: اینجا

لینک پیش مقاله اصلی در این مورد: اینجا

@Scientometric
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
آینده جهان بعد از ظهور هوش مصنوعی

گفت‌وگو با پوریا نظامی، روزنامه‌نگار علمی
@iranintltv
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
همکاری پلیس برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان؛
پلیس اطلاعات مربوط به ورود و خروج نخبگان را به صورت آنلاین در اختیار بنیاد ملی نخبگان قرار می‌دهد

گفت‌وگو با پوریا ناظمی، روزنامه‌نگار علمی
@iranintltv
Forwarded from Scientometrics
در مورد واریانت جدید کووید که در ایران شناسایی شده چه می دانیم؟

از گزارش ماه قبل مجله جاما (لینک)

این واریانت جدید JN.1 نام دارد و از خانواده BA.2.86 می باشد.

اگر چه سرعت انتقال آن بالاست اما خوشبختانه میزان بستری و مرگ آن در مقایسه با آن چه در مدت مشابه در سال قبل گزارش شده بوده، کمتر است.

بیستم نوامبر سال قبل بود که سازمان بهداشت جهانی BA.2.86 و تمام زیرسویه هایش را به عنوان Variant of Interest اعلام کرد تا مورد بررسی بیشتر قرار بگیرد.

در مقایسه با BA.2، اما BA.2.86 بیش از 30 جهش جدید در پروتئین اسپایک خود داشت. اما حتی این هم باعث نشد تا BA.2.86 بتواند به واریانت غالب در آمریکا تبدیل شود.

حالا اما نوع جدید از خانواده BA.2.86 با نام JN.1 با داشتن فقط یک جهش جدید توانسته تا به واریانت غالب در آمریکا تدبل شود.
سهم این واریانت از عوامل ایجاد کووید در آمریکا در اوایل ژانویه، برابر 61.6 درصد بوده و این برای دو هفته قبلش برابر با 38.8 درصد بوده است. که این سرعت بالای انتقال این واریانت را نشان می دهد.

جهش اضافه تری که این واریانت دارد یعنی L455S، باعث افزایش توانایی اش در اتصال به گیرنده ACE-2 می شود.

در حال حاضر، به نظر می رسد که واریانت JN.1 مسری ترین نوع از خانواده امیکرون باشد. اما اگر چه سرعت انتقال بالایی دارد، ولی خوشبختانه شواهدی از شدیدتر بودن بیماری ناشی از آن وجود ندارد و شاخص های دیگر مثل ویزیت اورژانس و میزان مرگ در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل در آمریکا، بیشتر نشده است.

با توجه به سرعت بالای انتقال این ویروس، احتمالا الان باید هر نوع بیماری با علائم مشابه سرماخوردگی را ابتلا به این بیماری فرض کنیم و از حضور در تجمعات و ...خودداری کنیم.

گفته می شود که احتمالا JN.1 یکی از انواع با بیشترین توانایی در فرار از سیستم ایمنی است. با این وجود فعلا کسی به به روزرسانی واکسن برای این نوع فکر نمی کند.آخرین نسخه از واکسن که برای کوید به روز رسانی شده است مربوط به واریانت XBB.1.5 می باشد که دیگر در آمریکا گردشی ندارد. اما خوشبختانه مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که اگر چه تیتر آنتی بادی خنثی کننده در برابر JN.1 با این واکسن 3 تا 5 برابر به نسبت کاهش داشته اما باز هم در حد محافظت کننده باقی مانده و محققین از این نظر نگران نیستند و اگر چه احتمالا این واکسن نمی تواند از ابتلا جلوگیری کند ولی می تواند در برابر بیماری شدید جلوگیری کند.

در مورد وضعیت ایران در ماههای اخیر چه می دانیم؟

ما بر خلاف بسیاری کشور ها، واکسن به روز شده برای کووید-19 و همین طور داروهای خوراکی درمان کووید-19 را نداریم. وارد هم نمی شود.

احتمال این وجود دارد که قبلا هم این واریانت در ایران در گردش بوده ولی تازه وجود آن شناسایی شده است.

در ایران بنابر تجربه پزشکان مختلف، ماههاست که حداقل تعداد افراد سرپایی مبتلا به علائم شبیه سرماخوردگی (کووید یا آنفولانزا) بسیار زیاد است و بسیاری هم از ابتلای مکرر طی مدت زمان کوتاه و یا نوسان در علائمشان شکایت دارند. در این مورد من قسمت هایی از صحبت های دکتر هادی یزدانی در گفتگو با انتخاب را اینجا قرار می دهم: (لینک)

"الان با مخلوطی از ویروس‌ها مواجه هستیم.... در چین چند ماه گذشته بحث باکتری های مایکوپلاسمایی بود که شاید بین بیماران داخل کشور ما هم وجود داشته باشند."

"زنجیره اصلی انتقال ما در این دوره کودکان بودند. در پاییز و زمستان امسال باید چند هفته مدارس تعطیل می‌شد، اما این کار اصلا انجام نشد. کشور درگیر مسائلی است که سلامت دغدغه حکومت و بخشی از مردم نیست. ترس از مرگ کرونا مقداری مسئله را مدیریت کرد، اما الان اینطور نیست. "

"اقدامات برای عدم ابتلا همان دوری از فرد بیمار و رعایت اصول بهداشتی کلی از جمله شستن دست و زدن ماسک و دوری از مکان‌های شلوغ است. »

" در صورت ابتلا به هرکدام از این بیماری‌ها، اصل مسئله که مردم گاهی به آن توجه ندارند استراحت است. استراحت و مصرف مایعات بخش اعظمی از روند درمان است. برای کرونا و آنفولانزا در دنیا درمان‌های اختصاصی مختلفی وجود دارد مثل پکسلووید، رمدسیویر و تامی فلو. در ایران ما برای بیماران اغلب درمان علامتی انجام می‌دهیم و نسبت به علائم بیمار دارو‌های مرسوم را تجویز می‌کنیم. نکته مهم این است که آنتی بیوتیک‌ها هیچ جایگاهی در درمان این بیماری‌ها ندارند.»

@Scientoemtric
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
کمک مالی آمریکا به شرکت‌های تولید تراشه

این کمک قسمتی از قانون کمک ۵۳ میلیارد دلاری تراشه‌هاست

گفت وگو با پوریا ناظمی، روزنامه‌نگار علمی
@iranintltv
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
سقوط ماهواره دو هزار کیلویی

جزئیات بیشتر در گفت وگو با پوریا ناظمی، روزنامه‌نگار علمی
@iranintltv
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
آیا ماموریت‌های بزرگ فضایی توجیه اقتصادی و دستاوردهای ملموس برای مردم دارند؟

گفت‌وگو با پوریا ناظمی، روزنامه‌نگار علمی
@iranintltv
Forwarded from RadioFarda
🔸سال ۱۳۵۱ خورشیدی آخرین باری بود که انسان قدم بر ماه گذاشت. فضانوردان آپولو ۱۷ هنگام ترک ماه پلاکی را روی سطح این سیاره باقی گذاشتند که روی آن نوشته ‌شده بود: «در اینجا انسان نخستین کاوش ماه را در دسامبر سال ۱۹۷۲ به پایان رساند. باشد که روحیۀ صلح‌طلبی که ما با خود به ماه آوردیم، در زندگی همۀ انسان‌ها بازتاب پیدا کند».

🔸در آن زمان شاید بدبین‌ترین آینده‌نگرانِ برنامه‌های فضایی هم فکرش را نمی‌کردند که بیش از نیم ‌قرن باید بگذرد تا آمریکا بتواند بار دیگر سفینه‌ای را روی ماه فرود آورد.

🔸مطلب پوریا ناظمی دربارۀ فرود موفق اودیسه به ماه پس از ۵۰ سال را اینجا بخوانید.
@RadioFarda
پادکست هیرولیک، یکی از بهترین پادکست های فارسی است که من می شناسم. فراتر از موضوع قهرمانان دنیای کمیک، تحقیقی که فایقه درباره هر داستان و شخصیت انجام می دهد و روایت بی نظیر و قصه گویی اش واقعا در این دوران ما غنیمتی است. چه دنیای کمیک را دوست دارید یا هنوز با آن آشنا نیستید، پیشنهاد می کنم هیرولیک را دنبال کنید.
Forwarded from Herolic Podcast | پادکست هیرولیک (Faeeqe Tabrizi)
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
اپیزود سی و چهارم: جان کنستانتین.
بهار، فصلی که انگار دنیا توش بیداره. زندگی با بهار ادامه داره. همه در حال زندگی ان. همه .. غیر از من! من دارم میمیرم. جان کنستانتین داره می میره!
پادکست هیرولیک: کست باکس
پادکست هیرولیک: اپل پادکست
پادکست هیرولیک: اسپاتیفای
پادکست هیرولیک: گوگل پادکست
پادکست هیرولیک: پادبین
کاری از:
فائقه تبریزی بردیا برجسته نژاد
لوگو و کاور: نسرین شمس
حمایت مالی از هیرولیک
وبسایت هیرولیک

@herolicpodcast
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
توقف تولید تصاویر افراد با استفاده از ابزار هوش مصنوعی گوگل

گفت‌وگو با پوریا ناظمی، روزنامه‌نگار علمی
@iranintltv
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
تشکیل تیم متا برای مقابله با نشر اطلاعات غلط در انتخابات اروپا

این تصمیم در پی نگرانی از مداخله در انتخابات و انتشار محتوای گمراه‌کننده با هوش مصنوعی، گرفته شود

گفت‌وگو با پوریا ناظمی، روزنامه‌نگار علمی
@iranintltv
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
لینک چیستا در پادگیرهای مختلف
https://pod.link/1725114110
📃گاهنامه رویدادهای علم

(اگرچه تمام سعی‌ام را می‌کنم این روند را به شکل روزانه نگاه‌دارم اما گاهی توان و امکانش را از دست می‌دهم برای اینکه بدقولی نکنم عنوانش را به گاهنامه عوض می‌کنم که عذاب وجدانم کمتر شود.)

سه‌شنبه 27 فوریه / هشتم اسفند📌به گزارش CNN شهر مکزیکوسیتی که با جمعیت 22 میلیون نفر یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان است ممکن است طی چند ماه آینده به‌طور کامل دسترسی به منابع آبی خود را از دست دهد. ترکیبی از شرایط اقلیمی و خشک‌سالی، توسعه ناپایدار، زیرساخت‌های غیر مناسب و عدم مدیریت آب، ممکن است این شهر را با بحرانی بی‌سابقه در چند ماه آینده مواجه کند.

📌محققان روزبه‌روز بیشتر از نقش دستگاه گوارش در سلامت بدن اطلاع پیدا می‌کنند. حالا گروهی از محققان با پیدا کردن رابطه ای میان برخی از بیماری های ژنتیک چشم و دستگاه گوارش امیدوارم شده‌اند که بتوانند با استفاده از برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها برخی از بیماری‌های ژنتیکی که منجر به کوری می‌شود را درمان کنند، اگرچه این دیدگاه منتقدان جدی هم دارد.

📌مه نشین SLIM متعلق به ژاپن که در یکی از دقیق‌ترین فرودهای (نسبتاً) موفق بر سطح ماه فرود آمده و ژاپن را به پنجمین کشوری بدل کرده بود که موفق به فرود نرم بر ماه شده است، حالا بار دیگر مهندسان را شگفت‌زده کرده است. این مه‌نورد توانسته است شب سرد و زمهریر ماه را که دمای آن به منفی 130 درجه سانتی گراد می‌رسد، به سلامت پشت سر بگذارد و با طلوع خورشید و شارژ باتری‌ها بار دیگر با زمین ارتباط برقرار کند. این مأموریت برای تحمل شرایط شب ماه، طراحی نشده بود.

📌در داستان دیگری از دنیای شگفت انگیر دستگاه گوارش، یکی از محققان موسسه تحقیقاتی ویستار موفق شده است ارتباطی احتمالی را بین صدمه دیدن بخشی از دستگاه گوارش و سرعت گرفتن روند پیری، نشان دهد. تحقیقاتی که اگر تائید و تکرار شود و توسعه یابد می‌تواند به درک بهتر روند سالخوردگی کمک بیشتری کند.
~~~~~~~~~~~~~
📍آرشیو این خرده خبرها را می توانید در وب سایت مشاهده کنید.
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
لغو پروژه خودروهای برقی اپل

لغو این پروژه، نشانگر کاهش تقاضا برای خودروهای برقی است

جزئیات بیشتر در گفت‌وگو با پوریا ناظمی، روزنامه‌نگار علمی

@iranintltv
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
شکایت ایلان ماسک از شرکت هوش مصنوعی اوپن ای آی

گفت‌وگو با پوریا ناظمی، روزنامه‌نگار علمی
@iranintltv