در این شب ها
1.6K subscribers
206 photos
65 videos
28 files
714 links
در این شب ها خلاصه ای از نوشته ها، ویدیوهای پوریا ناظمی و اخباری از دنیای علم و فناوری را پوشش می دهد
تماس مستقیم:
[email protected]
Download Telegram
Forwarded from simin Bina
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
درباره چیستا
من صمیمانه از همه دوستانی که به این پادکست لطف داشته اند و با اشتراک آن و گوش دادن به آن به بقای آن کمک کرده و می کنند تشکر می کنم.
در حال حاضر پادکست چیستا در کست باکس رتبه سوم پادکست های رادیو فردا را دارد.
با این وجود بقای این چنین پادکستی در شرایط رسانه ای امروز وابسته به حمایت دایمی دوستان علاقه مند است و برای همین ضمن اینکه تقاضا می کنم هر ایراد و نقدی نسبت به آن وجود دارد را به من اطلاع دهید و سوژه های پیشنهادی را برایم بفرستید، اگر کسانی را می شناسید که ممکن است علاقه مند این موضوعات باشد، معرفی پادکست به آن ها و افزایش تعداد مشترکان امکان ادامه مسیر ساخت و انتشار چیستا را فراهم می کند.
چیستا هر دوشنبه یک بار منتشر می شود و علاوه بر سایت رادیو فردا می توانید آن را در پادگیرهای مورد علاقه خود دنبال کنید.
هر قسمت این پادکست به همراه فهرستی از منابع و پیشنهاد مطالعه بیشتر منتشر می شود.
https://pod.link/1725114110
Forwarded from Scientometrics
۲۴ خرداد، سالگرد مجوز واکسن برکت!

در این روز بر خلاف روش علمی و با وجود مخالفت کمیته ملی اخلاق به این واکسن مجوز داده شد.

در برهه‌ای که واکسیناسیون هر چه بیشتر مردم باید تنها اولویت ما قرار می‌گرفت، مثلث شبه علم، تضاد منافع و عدم شفافیت باعث شد تا اولویتها تغییر کند، فرصتهای بسیاری برای حفظ جان عزیزانمان از دست برود و در میانه یک همه‌گیری سخت، با وعده های غیرعملی و نادرست، ساخت واکسن را از مرحله خاک‌برداری کارخانه شروع کنیم.

کدام وعده جناب مخبر عملی شد؟

به مناسبت سالگرد مجوز مصرف اضطراری واکسن کووید-۱۹ از برکت (۲۴ خرداد)، برخی از وعده های مهم جناب مخبر (رئیس وقت ستاد فرمان اجرایی امام که بعدا به عنوان معاون اول ریاست جمهوری تعیین شدند) را که عملی نشدند، اینجا قرار می‌دهم:

ایشان فرموده بودند که:

هفتم دی ماه ۱۳۹۹: “ظرف ۴۰ روز آینده به ظرفیت تولید ماهیانه ۱.۵ میلیون دوز خواهیم رسید و از ۶ ماه دیگر این ظرفیت به ماهیانه ۱۲ میلیون دوز خواهد رسید و پس از تأمین نیاز کشور، قادر خواهیم بود که واکسن را به خارج از کشور هم صادر کنیم.”

بیست و پنجم خرداد ۱۴۰۰ در نامه به رهبری: “از سوی دیگر، به منظور تولید انبوه واکسن کوو ایران برکت، دو خط تولید پیشرفته صنعتی در مدت کمتر از ۶ ماه و با عبور از موانع متعدد بین‌المللی و تحریمی راه‌اندازی شده که ظرفیت این دو خط مجموعاً بیش از ۲۵ میلیون دُز در ماه و ۳۰۰ میلیون دُز در سال خواهد بود. همانطور که در گزارش تقدیمی قبلی به استحضار رسید، میزان تولید تجمیعی این واکسن تا پایان شهریور ماه بیش از ۵۰ میلیون دُز خواهد بود.”

بیست و یکم تیرماه ۱۴۰۰(ویدئوی پست):من فکر می‌کنم ظرف دو-سه ماه در جمهوری اسلامی این عزت می‌تواند حاکم بشود، که مثل سوپرمارکتی مردم هر نوع واکسنی می‌خواهند بروند بگیرند. یعنی مثل فایزر می‌خواهند، یعنی mRNA می‌‌خواهند، مودرنا می‌خواهند ما داریم به آنها بدهیم، نمی‌دانم (خنده ایشان)، استرازنکا می‌خواهند، می‌توانیم بدهیم، ساب یونیت می‌خواهند‌، می‌توانیم.. هر چه که می‌خواهند، ما این ظرفیت وجود دارد...

بر اساس اطلاعات از دفتر منطقه ای مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی و تا نیمه خرداد ۱۴۰۱، فقط تعداد ۱۲/۶ میلیون دز برکت به وزارت بهداشت تحویل داده شده و از این مقدار حدودا ۹ میلیون دز برکت تزریق شده بود. این در حالی است که تا آن زمان حدود ۱۵۰ میلیون دز واکسن در کشور تزریق شده بود و تا ۲۴ خرداد۱۴۰۲ (تا سال قبل)، مجموعا حدود ۱۵۵/۵ میلیون دز واکسن کووید در کشور تزریق شده بود.


همین طور مجری مطالعات واکسن برکت، دکتر محمد رضا صالحی، در تاربخ ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ در روز مجوز گرفتن این واکسن گفنه بودند که «….اگر حساسیت موجود در کشور ما در دیگر کشورها وجود داشت، شاید تاکنون هیچ کسی در دنیا واکسن فایزر یا مدرنا تزریق نکرده بود.»

@Scientometric
Forwarded from Scientometrics
خلاصه ای از گزارش جدید رویتر در مورد عملیان مخفی پنتاگون برای کاهش اعتماد نسبت به واکسنهای چینی #کووید_۱۹

بر اساس گزارشی که رویترز آن را منتشر کرده، در اوج همه گیری کووید-۱۹، پنتاگون عملیات مخفیانه‌ای را با هدف مقابله با نفوذ چین در جنوب شرقی آسیا، به‌ویژه در کشورهایی مانند فیلیپین آغاز کرده بوده است.

از جمله این فعالیت ها ایجاد حساب‌های جعلی در شبکه های اجتماعی برای انتشار اطلاعات نادرست در مورد #واکسن Sinovac چین بوده است. هدف این بوده است که اعتماد به واکسن‌های چینی در جنوب شرق آسیا، آسیای مرکزی و خاور میانه کاهش پیدا کند، در بین مسلمانان ترس از واکسنهای چینی بوجود بیاید و در نتیجه نفوذ و اعتبار چین در این مناطق نیز کاهش پیدا کند.

این عملیات به عنوان پاسخی به کمپین های پخش اطلاعات نادرست خود چین، مانند مقصر دانستن آمریکا برای منشا همه گیری، طراحی شده بوده است.

در مورد مسلمانان بویژه به استفاده از گوشت خوک در واکسن سینووک اشاره شده که سینووک در آن زمان هم این را نادرست اعلام کرده بوده است. بسیاری از مقامات دینی هم اعلام کرده بودند که حتی اگر واکسن ها حاوی ژلاتین گوشت خوک باشند، باز هم قابل استفاده هستند، زیرا واکسن برای نجات جان انسان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

«رئیس‌جمهور وقت فیلیپین، از اینکه تعداد کمی از فیلیپینی‌ها مایل به واکسینه شدن بودند، چنان ناامید شده بود که تهدید کرده بود که افرادی را که از واکسیناسیون خودداری می‌کنند دستگیر خواهد کرد.»

«مدیران فیس بوک ابتدا در تابستان ۲۰۲۰ به پنتاگون مراجعه کردند و به ارتش هشدار دادند که کارکنان فیس بوک به راحتی حساب های جعلی ارتش را شناسایی کرده اند. »

عملیات پنتاگون در زمان ترامپ شروع شده و در ماههای ابتدایی دولت بایدن نیز ادامه داشته است.

این عملیات در ادامه، انتقادات گسترده ای از سوی کارشناسان بهداشت عمومی و ناظران بین المللی را در پی داشته است. چرا که چنین اقداماتی نه تنها اعتماد عمومی به واکسن‌ها را به خطر می‌اندازد، بلکه تلاش‌های جهانی برای مبارزه با همه‌گیری را نیز به خطر می‌اندازد.

«ایجاد ترس در مورد واکسنهای چینی باعث تضعیف اعتماد عمومی به طرح‌های بهداشتی دولت، از جمله واکسن‌های ساخت آمریکا که بعداً در دسترس قرار گرفتند هم شده است. اگرچه تاثیرگذاری واکسن‌های چینی کمتر از واکسن‌های آمریکایی فایزر و مدرنا بوده، اما همه آنها توسط سازمان بهداشت جهانی تأیید شده بودند.»

این موارد نهایتا منجر به دستورالعمل‌هایی برای توقف تلاش‌های تبلیغاتی ضد واکسن و ارزیابی مجدد پیامدهای اخلاقی استفاده از منابع نظامی برای جنگ اطلاعاتی در طول بحران‌های بهداشتی شده است.

سخنگویان دولت دولت ترامپ و بایدن به رویترز در این موارد پاسخی نداده اند.

رویترز این گزارش را براساس مصاحبه با چندین مسئول فعلی و سابق آمریکا، نظامی ها، تحلیلگران رسانه های اجتماعی و پژوهشگران دانشگاهی و همین طور بررسی پست های فیس‌بوک، اینستاگرام و ایکس تهیه کرده است.

گزارش مفصل رویترز: لینک

@Scientometric
Forwarded from simin Bina
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
پرسش هایی برای نامزدهای ریاست جمهوری
(اگر کسی دستش به ستاد آقایون می رسد ممنون می شوم این سوال ها را منتقل کند)


ستاد انتخاباتی نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
با سلام

کشور ما در حالی انتخابات ریاست جمهوری را در پیش رو دارد که جهان ما با تحولات سریع و بنیادی علمی، فناوری و پژوهشی و همین‌طور چالش‌های ناشی از این توسعه روبرو است. با این وجود اشاره دقیق به مهم ترین مسائلی که در زمینه علم، فناوری و محیط زیست پیش روی ایران است در برنامه ها و صحبت های انتخاباتی نامزدهای محترم و همین طور برنامه های توسعه موجود غیبتی چشمگیر دارد.
امیدوارم پاسخ نامزدها و ستادهای انتخاباتی ایشان به سوالات زیر که بخشی از موضوعات مهم در زمینه علم، فناوری و محیط زیست است، امکان ارزیابی دقیق تری از چشم انداز آن ها را برای مردم و علاقه مندان به توسعه علمی ایران فراهم کند.


سؤالات
1- سیاره زمین در دوازده ماه گذشته، گرم‌ترین سال ثبت‌شده در تاریخ ثبت داده‌های هواشناسی را پشت سر گذاشته است. اثرات تغییرات اقلیم بر محیط‌زیست، اقتصاد و حتی امنیت ملی روزبه‌روز بیشتر مشاهده می‌شود و بر اساس گزارش‌های جهانی کشورهای درحال‌توسعه آسیب بیشتری از این فرآیند خواهند دید.
باوجود چنین تهدیدی، در برنامه‌های توسعه کشور اشاره‌ای به این موضوع وجود ندارد و مجلس شورای اسلامی تاکنون توافق پاریس را تائید نکرده است. دیدگاه دولت شما درباره مسئله تغییرات اقلیم چیست و دولت چه برنامه مشخصی را برای مواجهه با آن و آمادگی کشور برای تطبیق با اثرات این پدیده، دنبال خواهد کرد.

2- کشور ما در سال‌های اخیر به‌طور روزافزونی شاهد بحران آب است. تأمین منابع آب آشامیدنی، هدر رفت آب در بخش کشاورزی، فرونشست زمین ناشی از خشک شدن سفره‌های زیرزمینی و موارد مشابه آن در نقاط مختلف کشور مشاهده می‌شود. برنامه عملی دولت شما برای مهار این بحران و مدیریت چالش ناشی ازآنچه گاهی از آن به ورشکستگی آبی یاد می‌شود چیست؟

3- در سال‌های اخیر جهش غول‌آسای الگوریتم‌های مولد زبانی از پیش تعلیم داده‌شده (GPT) که در زیرمجموعه هوش مصنوعی طبقه‌بندی می‌شود، روندهای زندگی، آموزش، پژوهش و کارهای روزمره را تغییر داده است. این فرصت تازه که در صورت دسترسی به آن امکان جهش بزرگ در فضای علم و پژوهش را به ارمغان می‌آورد نگرانی‌هایی از سوءاستفاده از آن نیز به همراه داشته است. بسیاری از نهادهای آینده‌نگر، توسعه کشورها در دهه آینده را منوط به سرمایه‌گذاری و پژوهش در این حوزه می‌دانند. در ایران اما ضمن اینکه برنامه مشخصی برای این منظور اعلام‌نشده شاهد تشدید شکاف دیجیتال هستیم. مسئله فیلترینگ و موانع زیرساختی دسترسی به جریان اینترنت استاندارد نه‌تنها ارتباط ایرانیان با جهان (و دسترسی جهان به وب‌سایت‌ها و شبکه اطلاع‌رسانی داخل ایران) را مختل کرده که در خود ایران شاهد شکاف دسترسی به اینترنت در مناطق مختلف هستیم. برنامه دولت شما به‌طور مشخص در مواجهه با توسعه اینترنت و دسترسی به آن، کاهش شکاف دیجیتال داخلی و بین‌المللی و مسئله فیلترینگ و به‌طور خاص طرح صیانت چیست؟

4- سال آینده موعد تحقق اهداف سند چشم‌انداز است که بر اساس آن قرار بود ایران ازجمله در زمینه پژوهشی، فناوری و علمی کشوری توسعه‌یافته باشد. این در حالی است که باوجود تأکید مقام‌های ارشد نظام در چهار دهه گذشته، بودجه پژوهشی کشور نه‌تنها به هدف 3 درصد نرسیده که زیر نیم درصد تولید سرانه ناخالص ملی قرار دارد. با عدم تحقق اهداف سند چشم‌انداز و افق 1404 در سند توسعه علمی، برنامه مشخص شما برای توسعه درزمینه پژوهش‌های علمی، تحقیقی و همین‌طور ترسیم برنامه پیش روی کشور در حوزه علم چیست؟

5- در حالیکه کشورهای مختلف ازجمله در منطقه ما، درحال‌توسعه برنامه فضایی غیرنظامی خود هستند و باوجوداینکه برنامه فضایی ایران پیش‌تر از بسیاری از رقبای منطقه‌ای ایجادشده بود شاهد نوعی بی‌برنامگی یا شفاف نبودن برنامه فضایی غیرنظامی ایران هستیم. نگاه دولت شما به برنامه فضایی غیر دفاعی ایران چیست و چه برنامه‌ای برای توسعه آن، دارید اهداف این برنامه در دولت شما کدام است و چگونه تلاش خواهید کرد بخش دفاعی و مدنی این برنامه را تفکیک کنید.

6- در سال‌های اخیر مواردی از حوزه بهداشت عمومی به طور خاص در حوزه زنان، نظیر دسترسی به داروهای پیشگیری از بارداری، غربال‌گری پیش از تولد، دسترسی به امکانات مداخله درمانی چالش‌های بارداری، آزمون و واکسینسیون بیماری های ایشان و امثال آن با مشکلات زیادی روبرو است. دیدگاه شما درباره این محدودیت‌ها چیست و تا چه اندازه در سیاست پزشکی حق مالکیات زنان بر بدن خود را به رسمیت می شناسید و آیا از دید دولت شما تلاش بری افزایش جمعیت نیازمند این مداخلات و در خطر قرار دادن سلامت زنان و نسل آینده است؟
7- ایران و جهان هنوز از پس‌لرزه‌های بحران همه‌گیری کووید-19 بیرون نیامده است. بااین‌وجود ما هر لحظه ممکن است مواجه با بحران سلامت عمومی دیگری باشیم. در جریان همه‌گیری کووید-19 برخی از سیاست‌های وزارت بهداشت و نظام سلامت باعث کاهش بی‌اعتمادی عمومی به این نهاد شد که به نظر می‌رسد روند مدیریت سلامت جامعه در بحران‌های بعدی را با چالش مواجه کند. برنامه شما برای رصد و آمادگی بحران سلامت احتمالی بعدی چیست؟ و چه برنامه‌ای برای ترمیم این اعتماد آسیب‌دیده یا بهبود آن دارید؟

8- با توجه به توسعه ارتباطات فناوری و دیجیتال و استفاده روزافزون از برنامه‌های مبتنی بر شبکه در دادوستد بخش خصوصی و همین‌طور فرآیندهای دولتی، نگرانی‌های جدی در زمینه به خطر افتادن و سو استفاده از داده‌های شخصی و نقض حریم خصوصی افراد هم از سوی بخش تجاری ،هم از سوی تبهکاران دیجیتال و هم به طور خاص از سوی بخش‌هایی از دولت وجود دارد. در بخش هایی از طرح های موجود فعالان آنلاین موظف به اشتراک داده های کاربران خود به طور عام – بدون نیاز به حکم دادگاه – به دستگاه های دولتی و قضایی هستند. دیدگاه و نظر شما درباره حریم شخصی و داده‌های افراد در فضای دیجیتال چیست و چه برنامه‌ای برای تحقق آن دارید؟
Forwarded from Scientometrics
در شبکه ایکس، پست جدید وزیر بهداشت، دکتر عین اللهی، تا به حال بیش از نیم میلیون بار دیده شده و صحبت ایشان واکنش‌ زیادی همراه با خشم و ناراحتی از سوی مردم داشته است. مردمی که عزیزانشان را در دوران کووید از دست دادند.
اگر واکسیناسیون زودتر انجام می‌شد و یا با سرعت بیشتری پیش می‌رفت، می توانست نجات دهنده جان هزاران نفر از مردم باشد. (لینک مقاله منتشر شده در مجله BMC Medicine). در این مورد، بر اساس نظرات خوانندگان، توضیحی به پست جناب وزیر اضافه شده که در تصویر می‌بینید.

ایران در سال ۱۴۰۰ و در زمان وزارت دکتر عین الهی به رکورد تزریق واکسیناسیون دست پیدا کرد. هنوز هم بین مسئولین دولت قبلی و فعلی برای این که چه کسی بود که باعث شد واکسن چینی با تعداد بالا وارد کشور شود بحث و دعوا ادامه دارد. مشخصا بخش زیادی (نه همه) واکسنی که در تابستان و پاییز ۱۴۰۰ وارد شد، بر اساس تلاش و قرار دادهای دولت ۱۲ بوده که خودش البته کوتاهی های زیادی در امر ورود سریع تر واکسن داشته است. (لینک).

من اینجا برخی اظهار نظرها و تصمیمات نادرست و غلطی که دکتر عین الهی قبل و حین وزارت داشته اند و همین طور برخی تاثیرات آنها را قرار می دهم:

بعد از فرمان رهبری برای منع ورود واکسن آمریکایی، انگلستانی و فرانسوی (لینک) ، قاعدتا باید تلاشی می‌شد تا در این دستور که بر خلاف داده های علمی بود و جان و سلامت مردم را به خطر می‌انداخت، تجدید نظر شود. اما عده‌ای سکوت کردند و دکتر عین الهی و تعداد زیادی از مسئولین فعلی نظام سلامت هم در نامه ای خطاب به رئیس جمهور وقت، از این تصمیم حمایت کردند. علاوه بر این، در این نامه آنها تاکید کرده بودند که «برخی واکسن‌های مربوط به ساز و کار کوواکس نیز که ماهیت مورد شبهه و مشکوک به ارتباط با جریانات کاملا مسئله دار بین‌المللی دارد، خریداری نشود.» (لینک)

بیستم دی ماه ۱۳۹۹، هلال احمر خبر کنسل شدن ۱۵۰ هزار دز فایزری که قرار بود به ایران وارد شود را داد. شاید تصور شود که این تعداد خیلی کم بوده و حالا عدم ورودش هم مشکلی ایجاد نمی کرده است. اما در نظر بگیرید در آن شرایط کمبود واکسن در دنیا، این چه کمک بزرگی می‌توانست به واکسیناسیون کادر درمان بکند. از طرفی در نظر داشته باشیم که محموله های بعدی واکسن که به ایران وارد شد، حدودا یکماه بعد در ۱۵ و ۲۵ بهمن به ترتیب فقط ۲۰ و ۱۰۰ هزار دز اسپوتنیک بود. بعدها دکتر قانعی گفتند که ایران به کووکس اعلام کرده است که فایزر نمی‌خواهد. (لینک)

جالب این که در زمان وزارت بهداشت دکتر عین الهی به واکسنهای فایزر و جانسن هم مجوز داده شد. (لینک) گفته بودند 2/4 میلیون دز فایزر برای خانمهای باردار وارد می‌شود. این خلاف نامه امضا شده توسط ایشان بود. اما مشخص نشد که چرا سریعا اعلام کردند که فایزر وارد نشده و نخواهد شد! (لینک)

دکتر عین الهی در دوارن وزارت خود بارها اطلاعات غلط و نادرستی را در مورد واکسنهای کووید ارائه کردند.

برای مثال گفتند که واکسن ویروس غیر فعال از فایزر و مودرنا هم بهتر است. ایشان علل موفقیت ایران در برابر کرونا را علاوه بر حجم‌ و زمان واکسیناسیون، نوع واکسن استفاده شده دانسته و فرموده‌ بودند که “امروزه ثابت شده که واکسنهایی که از ویروس کشته شده استفاده می‌شود اثر بهتری دارد و واکسن‌هایی که به عنوان واکسن‌های نوترکیب و پروتئینهای نوترکیب هستند مثل فایزر و مودرنا، اینقدر اثر بخشی نداشتند.” (لینک)

ابشان در زمانی که هنوز در مورد واکسن نورا داده ای منتشر نشده بود، آن را “از بهترین و کم عارضه ترین واکسنهای دنیا” معرفی کرد. در مورد برکت هم آن را “کم عارضه ترین واکسن شاید در دنیا” اعلام کردند. (لینک)

دکتر عین الهی که قبل از وزارت با آن نامه در مورد کووکس هم موضع گرفته بودند، بعدها گفتند که «به رغم پرداخت وجه به کواکس هیچ واکسنی برای ما ارسال نشده بود» اما این هم صحبتی خلاف واقعیت بود. هم در دولت قبل (نزدیک به ۲/۲ میلیون دوز استرازنکا) و هم در دولت فعلی کووکس به ما واکسن داد. (لینک و لینک)

وزیر بهداشت صحبت بدون پشتوانه علمی در مورد منشا کرونا هم داشتند. گفته بودند (لینک) : "پدیده کرونا هنوز برای ما علامت سوال است که چگونه ایجاد و تکثیر شد و چگونه ترامپ پس از ابتلا به کرونا به سرعت درمان شد؟ یعنی این‌ها هم میکروب را تولید کردند و هم راه مقابله با آن را دارند و، ولی راه مقابله را به کسی نمی‌دهند.“

جدی از واکسن، ما در دنیا برای درمان بیماران سرپایی کووید-۱۹ و جلوگیری از پیشرفت بیماری به سمت بستری و مرگ و یا لانگ کووید داروهایی داریم. بارها کمیته علمی در ایران از این موضوع صحبت کرد، اما مشخص نیست چرا هیچ تلاشی برای وارد کردن آنها نشد و غذا و داروی ایران به آنها مجوز نداد (لینک)

اینها برخی از مواردی بود که قبلا در @Scientoemteric به آنها پرداخته بودم
گزارش پنج‌شنبه هفتم تیر

📌کار دفتری از زمان باستان با سلامت سازگاری نداشته است
بر اساس گزارشی که در ژورنال ساینتفیک ریپورتز (نیچر) منتشرشده است، کاتبان مصر باستان که همگی مردانی از طبقات بالای جامعه و دارای توانایی خواندن و نوشتن و اجرای امور اداری و دیوانی بوده‌اند، به دلیل کار تکراری و همین‌طور وضعیت بدنشان در هنگام اجرای کار و ازجمله نوشتن تومارها، دچار عارضه تغییر شکل استخوان‌بندی بدن شده و از تغییر غیرطبیعی مفاصل رنج می‌برده‌اند.
این تحقیق با بررسی بقایای 69 مرد که 30 نفر آن‌ها کاتب بوده‌اند و در آرامستان باستانی ابوصیر مدفون بودند به نتیجه رسیده است. این بقایا مربوط به 2700 و 2180 سال پیش از میلاد بوده‌اند.
این اتفاق در دوران معاصر نیز تکرار شده و ازجمله تحقیقاتی که به بروز تغییر شکل استخوان‌بندی نوجوانان نسل دیجیتال اشاره دارد.


📌ماهواره شکسته روسی و نگرانی در مدار
یک ماهواره از رده خارج روسیه روز چهارشنبه در فضا دچار آسیب شد و ابری از بقایای خود را ایجاد کرد. این اتفاق باعث شد تا فضانوردان مستقر در ایستگاه بین‌المللی فضایی اقدامات امنیتی ویژه‌ای را به انجام برسانند.
به گزارش نیویورک تایمز و به نقل از فرماندهی فضایی وزارت دفاع ایالات‌متحده در این حادثه حداقل یک‌صد قطعه ایجادشده که اگرچه خطر فوری به نظر نمی‌آید وجود داشته باشد اما بررسی‌های بیشتر دراین‌باره ادامه دارد. ماهواره متلاشی‌شده، ماهواره سنجش‌ازدوری به نام Resurs P1 است که در سال 2013 به مدار فرستاده و در سال 2022 بازنشسته شده بود.

📌مقابله با بیماری‌های پریونی با ابزار ویرایش مولکولی

محققان موفق شدند در تحقیقی روی موش‌ها با کمک یک ابزار ویرایش مولکولی کوچک که قابلیت انتقال به مغز را دارد، تولید پروتئین‌هایی که باعث بیماری‌های پریونی می‌شوند، متوقف کنند.
بیماری‌های پریون گروهی نادر اما مرگبار از اختلالات نورودژنراتیو یا زوال عصبی را ایجاد می‌کنند.
این سیستم که به نام (CHARM) شناخته می‌شود، می‌تواند مجموعه‌ای از برچسب‌های شیمیایی که به DNA متصل شده و فعالیت ژنی را تحت تأثیر قرار می‌دهند و به نام «اپی‌ژنوم» معروف هستند، تغییر می‌دهد،. در موش‌ها و با استفاده از این ابزار محققان توانسته اند ژنی را که پروتئین‌های بیماری‌زا تولید می‌کند، در بیشتر نورون‌های مغز خاموش کنند بدون اینکه در این فرایند توالی ژن‌ها را تغییر دهد.
به گزارش نیچر این آزمایش می‌تواند نخستین گام‌ها برای درمان‌هایی باشد که به‌طور مشابه با یک‌بار اقدام مجموعه‌ای از بیماری‌ها را به‌طور دائم مهار می‌کنند. البته مطابق معمول آزمایش‌هایی که روی موش‌ها به نتیجه می رسد تا زمانی که این آزمون روی انسان با موفقیت انجام شود باید با خوشبینی محتاطانه‌ای به نتایج آن نگریست.

📌غشای چرب سلولی که زیستن در اعماق آب را ممکن می‌سازد
(تصویر)

ژرفای آب جهانی خردکننده را برای هر گونه‌ای که بخواهد بقا داشته باشد وارد می‌کند. به گزارش ساینتفیک آمریکن، گروهی از محققان در تحقیقی که نتایجش در ژورنال ساینس منتشرشده است با بررسی گونه جانوری شفاف از خانواده موسوم به «شانه‌داران» (Ctenophora) متوجه شده‌اند که راز دوام این موجودات در اعماق، وجود نوعی چربی خاص در اطراف بافت سلولی این جانور است که باعث می‌شود تحت‌فشار آب توان تطبیق خود با فشار را داشته باشد و از هم گسستگی مولکول‌های بدن این جانور جلوگیری کند. به همین دلیل هم وقتی این موجود به سطح آورده می‌شود در غیاب این فشار ظاهری چروکیده به خود می‌گیرد.
علم و طبیعت: غایبان عرصه انتخابات
پوریا ناظمی
🔸پادکست #چیستا ۲۵

🔸علم و طبیعت: غایبان عرصه انتخابات

🔸در حالی که انتخابات ریاست جمهوری ایران به دور دوم کشیده شده است، جای خالی موضوع‌های بنیادین علم، فناوری و محیط زیست در عرصه سخنان نامزدها و ستادهای آن‌ها به طور آزار دهنده‌ای جلب توجه می‌کند. برخی از مخاطبان شاید این سوال را مطرح کنند: در شرایطی که کشور با انبوهی از مشکلات فوری دست به گریبان است، جایی برای این موضوع‌ها باقی نمی‌‌ماند. در این قسمت از «چیستا» تلاش شده تا ضمن اشاره به تعدادی از موضوع‌های مهم غایب در برنامه‌های نامزدها، اهمیت و ضرورت اشاره به این موضوعات در شرایط امروز ایران و جهان توضیح داده شود.

🔸#پادکست چیستا را می‌توانید با کیفیت صدای بهتر در همه پادگیرها از جمله کست‌باکس هم گوش کنید و اگر از شنیدنش لذت می‌برید آن را با دوستانتان هم به اشتراک بگذارید.

🔸شما می‌توانید نظرات و پیشنهادهای خود درباره این پادکست را برای ما به آدرس: [email protected] بفرستید یا از طریق @contactfardamusic به ما پیام دهید.
فردا پادکست 🎧
Forwarded from simin Bina
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Forwarded from رضا منصوری
علم، آموزش عالی، و دولت جدید
✍️ رضا منصوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳

در چند سال گذشته شاهد لطمه‌ای سخت به این هر دو مقولهء مهم در امنیت و رفاه و رضایت مردم در جامعه بودیم. برشمردن مصداق‌هایش سند جداگانه می‌طلبد. این‌جا به چند مورد زیربنایی می‌پردازم. هیچ دولتی، که مایل به چشم‌اندازی مطلوب برای آیندهء ایران باشد، نمی‌تواند از این چند مورد غفلت کند:

۱. تفکیک آموزش عالی از علم (و پژوهش و فناوری) در مدیریت اجرایی کشور این دو مقوله باید در عرف مدیریت دولتی از هم تفکیک شود. از جمله سازمان برنامه و بودجه باید موظف شود مفاهیم و موافقت‌نامه‌های این دو مقوله را از هم تفکیک کند.
۲. استقلال دانشگاه مفهومی که پیرامو‌اش سوء تفاهم بسیار است. دانشگاه، یعنی جایی که به حل مسئله‌های جامعه می‌پردازد، لازم نیست در انتخاب مسئله استقلال داشته باشد بلکه بهتر است ابتکار عمل در دست دولت به‌نمایندگی از جامعه باشد؛ بخش خصوصی نیز در این امر ترغیب شود. اما در روش حل مسئله و نیز به‌کارگیری افراد توانا در یافتن راحل باید استقلال کامل داشته باشد. هرگونه مداخله در این بخش از سوی دولت و جامعه به‌وضوح به تخریب داشگاه می‌انجامد- نمونهء واضح این تخریب را چند سال گذشته دیدیم. دانشگاهیان هم دست از مداخله در کار دولت بردارند، به نقش واقعی خودبپردازند.
۳. استقلال مدرسه‌عالی مدرسه‌عالی‌ها چه مستقل چه بخشی از دانشگاه در تعیین نیاز جامعه به کارشناس استقلال رأی ندارند بلکه دولت آن را با مشورت دانشگاه تعیین می‌کند. اما پس از آن در نوع آموزشی که قرار است منجر به‌تقاضای جامعه شود باید استقلال داشته باشند.
۴. مدیریت اجرایی پژوهش می‌دانم تقاضای افزایش بودجه پژوهشی واجب است اما واجب‌تر و عملی‌تر این را می‌دانم که دولت پس از ۲۰ سال تلاش بالاخره سازمان مدیریت را مجبور کند مفاهیم مدرن مدیریت دولتی در تعریف پژوهش و توسعه را وارد موافقت‌نامه‌‌ها بکند تا شفاف شود ایران در این زمینه در چه وضعیتی است و دولت توان برنامه‌ریزی داشته باشد. امکان ندارد ایران به جمع سی کشور فعال در دنیا بپیوندد مگر این‌کار را شروع کرده باشد.
۵. جذب هیئت علمی بنابر تفکیکی که در بالا از دانشگاه و مدرسه‌عالی کردم، جذب هیئت علمی باید در چارچوب نیازی که دولت تعیین می‌کند کاملا در اختیار دانشگاه باشد. دولت و وزارت عتف و وزارت بهداشت به‌نمایندگی از دولت تنها زمانی مجاز به مداخله‌اند که دانشگاه یا مدرسه‌عالی به وظیفه‌اش در حل مسئله یا آموزش کوتاهی کرده باشد. فقط همین.
۶. دولت دست از دفاع از شبه‌علم بردارد در چند سال گذشته هم در زمینهء سلامت و هم در زمینهء علوم انسانی شاهد حمایت ابلهانهء دولت از شبه‌علم بوده‌ایم. این تجربهء خفت‌آور باید کافی باشد.
در سه مورد اول خود دانشگاه/مدرسه‌عالی باید ابتکار عمل را به‌دست گیرند و منتظر دولت نباشند. برای این منظور، دست کم در شروع احتیاج به هیچ مجوز قانونی ندارند. تنها بلوغ و توجه دانشگاه لازم است. اگر دانشگاه شروع نکند نباید انتظار بیشتری از دولت داشت. در موردهای ۴-۶ هم، گرچه انتظار می‌رود دولت شروع کننده باشد، دانشگاه نباید نقش ابتکاری و مسئولیت خود را دست کم بگیرد.
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
اظهارات مجتبی شکوری، در برنامه کتاب باز درباره استفاده او از سهمیه در کنکور خبرساز شده است.

گفت‌‌وگو با پوریا ناظمی، روزنامه‌نگار علمی
@iranintltv