در این شب ها
1.32K subscribers
180 photos
31 videos
27 files
558 links
در این شب ها خلاصه ای از نوشته ها، ویدیوهای پوریا ناظمی و اخباری از دنیای علم و فناوری را پوشش می دهد
Download Telegram
چاندرایان-3 در مسیر فرود

فضاپیمای چاندرایان -3 آژانس فضایی هندوستان با موفقیت محموله خود شامل یک مه نشین و یک مه‌نورد رباتیک را در مدار ماه رها کرد و اکنون این محموله در مداری نزدیک به سطح ماه در حال دور زدن قمر زمین است. روز 20 آگوست یک‌بار دیگر کاهش مدار این دو کاوشگر اتفاق می‌افتد و درنهایت اگر همه‌چیز به‌خوبی پیش برود روز 23 آگوست چاندرایان – 3 در منطقه حوالی قطب جنوب ماه به زمین خواهد نشست.

هم‌زمان مأموریت لونا-25 که با موفقیت در مدار ماه قرا گرفته است نیز قرار است روز 21 یا 22 آگوست تلاش خود برای فرود نرم در نزدیکی قطب جنوب ماه را انجام دهد.

بدین ترتیب هفته‌ای پر رویداد در انتظار نیمه جنوبی قمر زمین است.
بازسازی موسیقی پینک فلوید از روی امواج مغزی

در پژوهشی خیره‌کننده گروهی از محققان موفق شدند با مرور و رصد امواج مغزی تعدادی از بیماران که آرایه‌ای از حسگرها به آن‌ها متصل شده بود، همچنین با استفاده از روش‌های یادگیری ماشین و تحلیل داده، تنها بر اساس این امواج مغزی موسیقی که این افراد گوش می‌دادند را با دقت خوبی بازسازی کنند.

این افراد هنگام آزمایش قطعه موسیقی آجری دیگر در دیوار – بخش اول گروه پینک فولید را گوش می‌کردند و محققان فعالیت‌های بخش‌های مختلف مغز آن‌ها را رصد کرده و با استفاده از الگوریتم‌های مبتنی بر یادگیری ماشین، این قطعه را بازسازی کردند.

این اتفاق ازاین‌جهت مهم است که نشان می‌دهد امکان رمزشکنی از امواج مغزی برای کاربردهای خاص وجود دارد و می‌توان با تحلیل دقیق این امواج آن‌ها را بازسازی کرد و از سوی دیگر به‌صورت معکوس با تحریک مصنوعی مغز در افرادی که نارسایی دارند، امکان شنیدن را برای آن‌ها فراهم آورد.

تلاش برای رمزشکنی امواج مغزی در جریان شنیدن صوت تلاشی چندین دهه‌ای است که حالا به نظر می‌رسد کم‌کم به نتیجه نزدیک می‌شود.
اثر ابزارهای کمک شنوایی به کاهش روند زوال عقل

بر اساس نتایج چندین پژوهش، به نظر می‌رسد روند زوال توانایی‌های شناختی و همچنین از دست دادن حافظه در میان کسانی که علی‌رغم نیاز، از ابزارهای کمک شنوایی استفاده نمی‌کنند بیشتر از کسانی است که از این ابزارهای کمکی استفاده می‌کنند.

در این پژوهش تناسبی میان افرادی که از این ابزار استفاده نمی‌کنند و کاهش ماده خاکستری مغز مشاهده‌شده است. همچنین کسانی که علی‌رغم نیاز از این ابزارها استفاده نمی‌کنند فعالیت بیشتری در نواحی از مغز را که برای شکل‌گیری حافظه موردنیاز است را نشان داده‌اند که به دلیل نیاز به تلاش بیشتر برای شنیدن و درک اتفاقات است و خود می‌تواند به عاملی برای آسیب به این ناحیه باشد.

علاوه بر تأثیر بر توانایی‌های شناختی، عدم استفاده از این ابزارها باعث انزوا و حس تنهایی افراد می‌شود که خود منجر به افسردگی است که یکی از عوامل اثرگذار بر زوال عقل است.

استیگما و انگ استفاده از سمعک در کنار مسائل مالی و عدم پوشش بیمه این ابزارها در بسیاری از کشورها از دلایل عدم استفاده همه افراد نیازمند از این ابزار است.
نگاه‌ها به‌سوی ماه
شکست روسیه؛ انتظار برای هندوستان و ژاپن


فضاپیمای لونا-25، نخستین مأموریت به مقصد ماه روسیه پس از بیش از نیم‌قرن، در آستانه فرود بر سطح ماه، شکست خورد و بر سطح ماه سقوط کرد.
بر اساس بیانیه‌ای که کانال تلگرامی سازمان فضایی روسیه منتشر کرد، پس از دستور اصلاح مدار لونا-25 برای آمادگی برای فرود، ارتباط مه نشین با مرکز ارتباط قطع شد و بررسی‌های بعدی نشان داد که سفینه وارد مداری کاهنده شده و به شکل هدایت نشده در برخورد با سطح ماه از بین رفته است.

هنوز معلوم نیست آیا این شکست باعث تعویق مأموریت‌های بعدی لونا 26 و 27 که برای سال 2027 و 2028 پیش‌بینی‌شده بود خواهد شد یا نه.
حالا همه چشم‌ها در انتظار فرود چاندرایان سه بر سطح ماه است که برای روز چهارشنبه برنامه‌ریزی‌شده و تا الآن در سلامت قرار دارد.

دو روز پس از تلاش هندوستان برای فرود، آژانس فضایی ژاپن، مأموریت خود را برای فرود بر ماه به‌سوی قمر زمین اعزام خواهد کرد. مأموریتی که قرار است روش تازه‌ای برای فرود دقیق بر سطح ماه را به آزمون بگذارد.
روزی تاریخی برای هندوستان و ماه 🇮🇳

مأموریت چاندرایان – 3 موفق شد دو محموله همراه خود یعنی مه نشین ویکرام ( به معنی شجاع) و مه نورد پراجیان ( به معنی خرد) را با موفقیت بر سطح ماه فرود بیاورد.

چاندرایان – 3 که توانست با موفقیت در عرض جغرافیایی نزدیک به 70 درجه جنوبی ماه فرود بیاید نقطه پایانی بر شکست‌های متوالی برای فرود نرم بر ماه در سال‌ها گذشته قرار داد.

پیش‌ازاین چاندرایان -2، مأموریت ژاپن و لونا-25 در فرود بر سطح ماه شکست‌خورده بودند. اما حالا هندوستان به چهارمین کشوری پس از شوروی سابق، ایالات‌متحده و چین بدل شده که توانست سفینه‌ای را به‌آرامی بر سطح قمر زمین فرود بیاورد و درعین‌حال رکورد جنوبی‌ترین نقطه فرود بر ماه را به خود اختصاص دهد.

مه‌نورد شش چرخ هندوستان و مه نشین ویکرام قرار است مدت 12 شبانه‌روز زمینی به فعالیت بپردازند و علاوه بر جمع‌کردن داده‌های علمی در عمل کارآمدی فناوری مورداستفاده را تائید کنند.

روز 25 آگوست ژاپن مأموریت دیگری با هدف آزمودن سامانه فرود دقیق را عازم ماه خواهد کرد.
این شب‌ها ماه را بنگرید که بار دیگر به مقصد پرجاذبه‌ای برای انسان بدل شده است.
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
درباره کانال یوتیوب در این شب ها، با توجه به زمان و انرژی و هزینه ای که تولید ویدیوها از من طلب می کند من بخش اشتراک یا عضویت را فعال کردم.
این عضویت در واقع حمایت از تولید محتوا است و کمک می کند من بتوانم با دقت و کیفیت بهتری مطالب را تولید کنم اما همان طور که جادی هم اشاره کرده بود، این به معنی تولید محتوای اختصاصی نیست. باعث افتخار منه که تا جایی که می توانم محتوای رایگان و با کیفیت (در حد توانم) در اختیار مخاطب بگذارم و اگر مناسب بود و صلاح دانستید این اشتراک در واقع کمک به تولید محتوا برای همه خواهد بود.
اگر دوست داشتید می توانید در YouTube.com/@pnazemi روی Join کلیک کنید.
راه حمایت دیگر از کانال این است که به شرطی که محتوای آن را مفید می دانید، آن را به دوستان دیگر خود معرفی کنید.
فیلم ضبط شده گفتگوی امروز با اسکای گراویتی درباره کاوش ماه
Forwarded from A Rafiepour
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
https://youtu.be/f4kv8ZJKI9Q?si=HMYJ1C-gRfjo4xpo

مجلس شورای اسلامی در حال بررسی و تصویب لایحه برنامه هفتم توسعه است.
برنامه‌ای که به طور مشخص یکی از حملات اصلی خود را متوجه حریم شخصی و زندگی شهروندان کرده است.
با تصویب و اجرای این طرح دولت می‌تواند شرکت‌هایی را که در فضای آنلاین حریم شخصی افراد را حفظ و از اشتراک گذاری آن با نظام طفره بروند، به قانون شکنی متهم و مجازات کند.

متن این لایحه را در اینجا بخوانید:
https://media.dolat.ir/uploads/org/168709015714568800.pdf
گزارش بی بی سی فارسی:
https://www.bbc.com/persian/articles/crg16je07vvo
گزارش خبرآنلاین:
https://tinyurl.com/yy9mr2kf
گزارش تجارت نیوز:
https://tinyurl.com/bdd6amzz
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
ادامه واکنش‌ها به تولید داروی شبیه‌ساز ورزش
گفتگو با پوریا ناظمی، روزنامه‎‌نگار علمی در برنامه ۲۴بافردادفرحزاد


@FardadFarahzad