درباره من / تماس

pro

به وب سایت شخصی من خوش آمدید!

من پوریا ناظمی، دانش آموخته ریاضیات محض از دانشگاه فردوسی مشهد و روزنامه نگار علمی مستقل هستم.

پیش از این عضو هیات تحریریه ماهنامه نجوم، دبیر سرویس علمی روزنامه جام جم، موسس و سردبیر ضمیمه علمی جام جم به نام سیب، عضو تحریریه دانستنیها، همکار برنامه تلوزیونی آسمان شب، طبیعت فراموش شده بودم و در برخی از برنامه های دیگر تلوزیونی مانند فرجه و کندو نقش کوچکی زیر عنوان مشاور داشتم.

در حال حاضر علاوه بر تمرکز بر ترجمه کتب مرتبط با حوزه های علم و ژورنالیسم، با نشریاتی همچون، مجله دانستنیها، روزنامه های جام جم، شرق و  نشریه Astronomy-Quebec ، وب سایت خبرآنلاین، مجله نجوم، خبرگزاری سینا و وب سایت خبری پچ پچ (در بخش علمی) همکاری و همچنین از هر فرصتی که بتوانم برای ترویج علم استفاده می کنم.

به دلیل علاقه شخصی ام به ستاره شناسی سال ها است که فعالیت نجوم آماتوری دارم. مدت ها با شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران همکاری داشتم و عضو هیات دبیران آن بودم. در رصدخانه آموزشی زعفرانیه تهران و چند مرکز دیگر به تدریس نجوم پرداخته ام و در برگزاری برخی از برنامه های ترویجی و نجومی نظیر روز نجوم، پروژه های ۱۰۰ ساعت نجوم و شب های گالیله از مجموعه پروژه های سال جهانی نجوم و بسیاری دیگر مشارکت داشته ام. چند دوره ای داور رقابت رصدی مسیه بودم و پس از اینکه ایده برگزاری رقابت رصدی صوفی را مطرح کردم ۲ دوره با همکاری کاظم کوکرم مسوول برگزاری آن بودم.

در سال های اخیر تمرکز و علاقه اصلی من برروی مطالعه در زمینه ژورنالیسم علمی و همچنین فراهم کردن فرصت هایی برای رشد این شاخه از روزنامه نگاری است و به همین واسطه مجموعه درس نامه هایی را با همکاری فدراسیون جهانی روزنامه نگاران علمی به فارسی ترجمه کرده و همچنین با مرکز آموزش و پژوهش همشهری همکاری می کنمو اگر فرصتی دست بدهد به طرق مختلف سعی در کمک به توسعه این شاخه از روزنامه نگاری در ایران می کنم.

تلاش برای آموختن و معرفی روندهای توسعه علمی، روش علمی و چهره های علمی برجسته بخش دیگری از تمرکز اصلی فعالیت های من به شمار می رود. در این مسیر همچنین سعی می کنم امکانات متفاوت را تجربه کنم. مجموعه ای تحت عنوان ویدیو کست های «در این شب ها»  و همچنین پروژه راز که با همکاری دوست قدیمی ام پژمان نوروزی مهیا می شود از جمله این تجربه ها است.

پس از آنکه برای مدتی طولانی (از دی ماه سال ۱۳۸۲)  به طور جسته گریخته به وبلاگ نویسی در وبلاگ pnazemi.persianblog.ir مشغول بودم با لطف و کمک دکتر علیرضا مجیدی نوشتن در این وب سایت را شروع و بخش عمده ای از آرشیو قبلی پرشین بلاگ را نیز به اینجا منتقل کردم.

اگر به هر دلیلی مایل به تماس با من بودید از طرق زیر در دسترس هستم:

– اگر در زمینه یک مطلب خاص که در این وبلاگ منتشر شده است سوالی دارید که ممکن است برای دیگران هم جالب باشد می توانید در کامنت ها مطرح کنید و سعی می کنم به طور منظم آنها را بررسی کرده و پاسخ دهم

– همچنین می توانید از طریق ایمیل pnazemi در جی میل با من در تماس باشید

– در عین حال می توانید مرا در فیس بوک یا توییتر  pnazemi@ و همچنین با شناسه pnazemi در اینستاگرام نیز دنبال کنید.

 

 

۱۲۶ نظر

 1. delzadeh گفت:

  سلام. دیرگاهی است نه چندان منظم ولی پیگیر نوشته‌هایتان هستم. خانه نو مبارکه. اما…. چرا این خانه جدید آدرس برای فید نداره؟ البته میشه از نوار ادرس کروم یا فایر فاکس آدرس رو برداشت ولی خب اون شکلک فیددر خود صفحه یه چیز دیگه‌س. موفق باشین.

 2. یاسین گفت:

  سلام اقای ناظمی
  من عمرا کم نمیارم در مورد سفر به ماه!
  یکی می گفت پرچم امریکا در فضا یعنی روی ماه امری عادی است که تکان بخورد و این یعنی وجود خلا و این رو هم در روی کره زمین ازمایش کردن و یک گروه پرچم امریکا رو ر یک قسمت گذاشتن و در فضای خلا و پرچم تکان خورد
  http://www.youtube.com/watch?v=MunPi3ifqpw&feature=related
  اینجا رو حتما ببینید یا در یوتیوب بزنید
  APOLLO 11: PROOF OF MOON LANDING
  توضیحاتشو حتما بخونید
  یک سوال چطور با گذر چند ساعت هنوز مکان سایه پرچم تغییر نمی کند
  چرا به سمت راست یا چپ نمی ره!!!
  همین طور ثابت مانده است!؟ (حتما در فضا چنین امری عادیست!!!)
  من این یک مدرک رو خودم کشف کردم و عمرا کم نمی ارم شما هم گیر بدین بهش که چطور بعد از گذشت چند ساعت سایه در همان مکان ثابت مانده است (مگر خورشید تکان نمی خورد)
  جز این است که در استدیو در مقابل نور افکن است
  اقای ناظمی حتما حتما جواب نامه من رو ولو اینکه دو خط باشه برای من بفرستیم
  با تشکر

  • پوریا ناظمی گفت:

   سلام
   ۱- فکر کنم این بخش چندان مناسب این سوال نبست ولی به هر حال چشم جواب می دهم
   ۲- اگر تصمیم گرفته اید کوتاه نیایید من هرچه بنویسم فایده ای ندارد
   ۳- تکان خوردن پرچم در شرایط بی وزنی ماه امری عادی نیست. از طرفی پرچمی که هیچ تکانی نخورد و اصلا دیده نشود برای ماموریتی این چنینی خیلی هیجان انگیز نیست برای همین اقایان فضا نورد به همراه خودشان یک میله کوتله ارتجاعی برده بودند در واقع میله پرجم شبیه L معکوس بود و میله افقی بالایی حالت فنری داشت با این کار برای دقایقی پرچم مواج به نظر می آمد و در بقیه زمان ها هم افراشته باقی می ماند
   ۴- درباره ثابت ماندن سایه مگر قرار بود حرکت کند؟ مطمئن باشید اگر کسانی آن قدر دقیق برنامه ریزی کرده بودند که فیلم بسازند حتما حواسشون بود که جای پرژکتورها را عوض کنند. علت جابجا شدن سایه روی زمین حرکت وضعی زمین است – نه حرکت خورشید – یعنی گردش زمین به دور خودش در طول یک شبانه روز. به همین دلیل در عرض چند ساعت بر روی زمین موقعیت خورشید در آسمان و در نتیجه سایه عوض می شود. اما گردش وضعی ماه تقریبا برابر با یک دور گردش انتقالی اش است یعنی یک ماه قمری به طول می انجامد ( به همین دلیل همیشه از روی زمین یک سوی ماه را می بینیم) این یعنی شبانه روز ماه به جای ۲۴ ساعت در حدود۲۷ روز زمینی طول می کشد. طبیعی است بازه چند ساعته در مقایسه با مدت زمان ۲۷ روز عدد کوچکی است که تغییر محسوسی در سایه ایجاد نمی کند بنابراین اگر بخواهید مقایسه ای داشته باشید میزان تغییری که باید در مدت یک ساعت در مکان سایه در ماه به وجود آید معادل تغییر سایه روی زمین دریک بازه زمانی سه صدم ساعته یا تقریبا یک ونیم دقیقه است. سایه روی ماه در مدت ۱ ساعت به اندازه ای جابجا می شود که سایه شاخص شما روی زمین در مدت حدود ۹۰ ثانیه بنابراین عدم جابجایی چشمگیر سایه در عرض چند دقیقه ای که فیلم نمایش داده می شوم از طبیعی هم طبیعی تر است
   شاد باشید

 3. یاسین گفت:

  سلام آقای ناظمی
  خیلی تشکر می کنم از شما و واقعا لذت بردم از جواب دادن جناب عالی:
  اما:ما با همه اینها هنوز طرفداران توطعه قانع نشده اند. آنها می‌گویند که همه این شواهد توسط تجهیزاتی تهیه شده‌اند که در تملک ناسا است و یا به صورت مشترک اداره می‌شود پس چگونه می‌توان به بی‌طرفی آنها اعتماد نمود. موضوع جدیدی که دامنه تلاش‌ها را محدود‌تر می‌کند این است که طرفداران تئوری توطعه به تازگی اعلام کرده‌اند که تجهیزات و ماه نشین‌های آپولو می‌توانسته‌اند به صورت رباتیک به ماه ارسال شده باشند. حال ناسا باید شواهدی ارائه کند که حضور انسان در ماه را تایید نماید و ثابت کند که انسان نیز همراه این تجهیزات به ماه رفته است.
  یک سوال دیگر :اگر فیلم تبدیل شوندگان را دیده باشیددر وان فیلم گفت :دانشمندان ناسا بر اثر مرگهای مشکوک مردند یا چرا از این سه فضانوردی که رفتن روی ماه توی برنامه زنده مصاحبه نکردن!
  خدایش اقای ناظمی یک سوال:شما هم سوالاتی در مورد رفتن به ماه ندارین!؟ یعنی مشکوک نیست؟
  چرا دیگه بکه ۴ شتیف نمیارین؟
  با احترام
  یاسین

  • پوریا ناظمی گفت:

   ویژگی طرفدار نظریه توطئه این است که قانع نمی شود:) واقعیت این است که همه چیز بر این سفر دلالت می کند (حتی اخیرا مدار گردهای مستقل تصویر مه نشین و رد پای فضا نوردان روی ماه را ثبت کرده اند) به قول قدیمی ها البینه للمدعی! کسی که ادعا می کند این سفر انجام نشده باید دلیل بیاورد که این اتفاق نیفتاده. وگرنه مثلا من الان بگویم آقای اوباما رییس جمهور آمریکا نیست! هرچی هم بگند این فیلمش این عکسش این دست خطش این تصمیماتش بگویم نخیر باید ثابت کنند که او رییس جمهور است. خوب چکار کنند؟
   البته شاید بهترین دلیلی که بتواند کل ادعاها را یک جا به چالش بکشد این واقعیت است که هیچ وقت مقامات شوروی سابق ادعایی در این مورد نکردند. این مهم ترین شکست فضایی آن ها بود و در نتیجه آنها باید اول از همه شک می کردند اما این سفر را همان موقع هم تایید کردند.
   در باره فیلمی که گفتید فکر می کنم این در فیلم ترانسفورمرز نبود. در فیلم آپولو ۱۸ چنین چیزی مطرح شد. البته این هم از آن داستان ها است. فضا نوردان بارها مصاحبه زنده انجام داده اند. در جلسات مختلف سخنرانی کرده اند و … از جمله می توانید این مصاحبه را ببینید
   http://www.youtube.com/watch?v=PtdcdxvNI1o
   این مصاحبه آرمسترانگ با بی بی سی در سال ۱۹۷۰ است

   • بینه للمدعی گفت:

    درود بی پایان

    نظرتان در مورد خداوندگار جهان چیست ؟
    آیا البینه للمدعی در اینجا هم صدق میکند ؟

   • یگانه میرآفتاب گفت:

    سلام
    خیلی خوشحالم که یک روز بالاخره فرصتی رسید تا بتونم این سایت شما رو به خوبی بازرسی کنم 🙂
    من از بچه های رصدخونه هستم و یک بار برای اولین بار برای شرکت در یک مناظر که درباره ی واقعیت داشتن فرود آپولو۱۱ بود,بین من(موافق) و بین فرد دیگری مخالف(جالبه که ایشون دانشجوی هوافضای خواجه نصیر هم بودن)دعوت شده بودم و به این حرف شما,اینکه طرفداران نظریه توطئه قانع بشو نیستن,واقعا رسیدم :)…من در طی این بحث سعی کردم به اکثر مواردی که ایشون به عنوان مخالف در ابتدا ذکر بودند هم پاسخ بدم ولـی متاسفانه چون اکثر افرادی که در آن سالن بودن عام مردم را تشکیل می دادند کار من سخت شده بود و به سختی این کار پیش می رفت ولی نمیدونم بگم متاسفانه یا خوشبختانه افرادی که وقتی سالن را ترک میکردند برایشان نوعی شک در رابطه با حقیقی بودنِ این فرود پیش آمده بود.البته من انگار تا حدودی تونستم این فرد رو که ظاهرا مدارک زیادی رو هم طی چندین سال تحقیق جمع کرده بود رو تا حدودی قانع کنم ولی ظاهرا ایشون هنوز شکاک اند!…البته من با آقای صقری که درباره ی اینگونه مناظره ها و پیش بردن اینجور بحث ها و متقاعد کردن افراد حاضر(اونم عام مردم)صحبت کرده ام وایشون هم در پاسخ به من گفتند که کارِ بسیار سختی است و بهتر ترجیحا از راه نگارش انجام شود تا سخنرانی و ضمن همه ی این موارد ایشون گفتن که خودشون و بقیه منجمان بابت این کاره من بهم مدیون هستند! 🙂 …امـا باز هم از شما میخواهم که میدونم در این زمینه تجربه دارید,درباره چگونگی راهبرد جمع و متقاعد کردن افراد و هم فرد مقابل راهنمایی بخواهم.
    ممنون از شمـا
    یگانه میرآفتاب

 4. روح الله هادیان گفت:

  آقای ناظمی سلام
  چند هفته پیش از طرف شرکت سام سرویس نماینده محصولات خانگی سامسونگ مسابقه ای برگزار شد یکی از سوالات مسابقه این بود که کوچکترین سیاره منظومه شمسی چه نام دارد ۴اسفند۹۰ که نتایج مسابقه در روزنامه همشهری منتشر شد به اشتباه سیاره پلوتون را به عنوان جواب درست نوشته است همانطور که می دانید چند سالی است که از طرف انجمن بین المللی نجوم سیاره پلوتون دیگرجزء سیارات منظومه شمسی محسوب نمی شود ویک سیاره کوتوله به حساب می آید وکوچکترین سیاره منظومه شمسی تیر(عطارد) است باید برای این مسابقات تاسف خورد
  این هم تصویر روزنامه
  http://ups.night-skin.com/up-90-11/Photo0530.jpg

 5. مانلی پردیس گفت:

  باسلام
  نمی دانم من را به خاطر دارید یا نه!(البته حق می دهم که من را به یاد نیاورید چون فقط یک بار در فیس بوک با هم صحبتی کوتاه داشتیم)
  خواستم به خاطر حس زیبایی که به نجوم دارید ازتون تشکر کنم و اینکه با دیدن پشتکار شما دارم به لطف خدا باز برمی گردم به دنیای شیرین علم
  برایتان موفقیت را از خدا طلب می کنم
  م.پ

 6. مريم عطايي گفت:

  پوریا عزیز

  اونقدر از خبر شنیدن سفرتون به فضا ذوق زده ، خوشحال و هیجان زده شدم که …
  چه زیباست وقتی یک انسان تلاش می کنه و به آرزئش می رسه …
  امیدوارم به سلامت باز گردید

  • پوریا ناظمی گفت:

   سلام
   راستش چنین خبری نیست. آقای یزدان پناه در این زمینه شوخی کرده بود. من مطلب را قبلا در همین سایتم منتشر کرده بودم. مقاله ای بود در باره خاطره ای احتمالی از ۲۵ سال آینده و ایشان وقتی خواستند آن را در دانش فضایی دوباره منتشر کنند با توجه به هم زمانی با اول آوریل آن را به نوعی شوخی و دروغ آول آوریل بدل کردند. مطمئن باشید من این قدر ها هم متواضع نیستم که اگر چنین خبری شود بتوانم خودم را کنترل کنم و سر و صدا راه نیاندازم 🙂

  • Lucas گفت:

   How neat! Is it really this spilme? You make it look easy.

 7. f گفت:

  سلام راستش از این که شنیدم این دروغی بیش نبوده واقعا تعجب زده ام چون من پیش از این که این مطلبو در دانش فضایی بخونم در ویژه نامه نوروزی جام جم خوندم و شدیدا تحت تاثیر لحن نویسنده قرار گرفتم در هر صورت من مطمئنم این خاطره ای احتمالی ۲۵سال آینده نیست و شما لایق سفر به فضا هستید بدون هیچ تعارفی.

 8. sussan گفت:

  سلام
  موضوعی فرستادم الان, لطفا ملاحضه فرمایید.سپاسگذارم

 9. nasim گفت:

  امشب که فیلم سخنرانیت تو همایش نجوم سالن دانشگاه تهران پخش شد یادم اومد نبودت رو به همه کمبودهایی که در زمینه آموزش و همگانی کردن نجوم داریم اضافه کنم.
  هرجایی که هستی موفق باشی پوریا ناظمی و ممنونم برای امشب که در جمع ما بودی.

 10. علیزاده گفت:

  سلام آقای ناظمی یه طرحی از رصد خانه بسیار جالب که یکی از همشهریام داره اختراع می کنه که البته توضیحات بیشتر این طرح را باید با خودتون در میان بزارم می خواستم اگه وقتش را دارین تابستان خودتون بیاین و به این پروژه بزرگ سر بزنید و ایده های خودتون را بگین تا یه پروژه فوق العاده در بیاد فعلا تمام هزینه این پروژه را خیرین دارن می دن .

 11. Mohsen Elhamian گفت:

  سلام آقای پوریا ناظمی
  خوشحال میشیم شما رو در جمع خودمون در مرکز گفتگوی منجمان پارسی ببینیم.
  ضمن اینکه نظر شما در مورد مرکز برای ما بسیار ارزشمند خواهد بود.
  امیدوارم با حضورتون جمع ما رو کاملتر از قبل بکنید.

  موفق باشید. 🙂

 12. علی م گفت:

  سلام اقای ناظمی ایا امسال پایان زندگی زمینه؟

 13. Mohsen Elhamian گفت:

  سلام آقای ناظمی
  ممنون میشم نظرتون رو راجع به این تلاشم برای نوشتن بدونم:
  http://patc.ir/forum/thread/25

  خوش باشید. 🙂

 14. علی م گفت:

  سایتی رابرای اخبارروز نجوم اگه لطف کنیدمعرفی کنید

 15. یاسین گفت:

  ایا خورشید دور خود میچرخد؟ (سرعت آن چقدر است)
  سرعت مریخ به دور ستاره خورشید چقدر است؟
  سرعت زمین به دور خورشید؟
  سرعت مریخ بیشتر است یا زمین به دور خورشید؟
  نزدیکترین و دورترین فاصله کره زمین و مریخ از یکدیگر چقدر است؟
  ایا تمامی مدارات کرات منظومه شمسی در یک راستا هستند(آنچه که در تصاویر گرافیکی میبنیم همیشه نشان میدهد که موازی و در یک راستا هستند)
  به جز مریخ چه سایارات و قمرهای میتوانند برای انسان قابل سکونت باشند؟
  آیا میشود برای مریخ جو درست کرد و مریخ را مانند زمین قابل کشت و به محیطی زنده تبدیل کنیم
  سطح سیاره ژوپیتر و ساترن از چه گازی هست؟ همین گاز خانگی
  یعنی قابلیت سوختن اشتعال را دارد؟ اگر جواب بله است(در صورت زدن بمب اتم داخل اینن دو سیاره ایا انها اتیش میگیرند(آیا اکسیژن لازم برای این کار فراهم است؟)
  نزدیکترین ستاره بعد از خورشید به ماه چقدر است؟
  نزدیکترین سیاره به جز سیارات منظومه شمسی چه سیاره است؟
  به نظر شما تا چند سال دیگر انسان بر روی مریخ فرود میاید؟
  ایا منظومه شمسی هم به دور مکانی دیگر در چرخش است؟
  سرعت جاذبه چقدر است یعنی اگر همین الان جاذبه خورشید قطع شود کره زمین بعد از چه مدتی از مدار خود خارج میشود؟ یعنی زودتر از ۸ دقیقه؟؟؟
  سرعت جاذبه بیشتر است یا سرعت نور؟
  اگر با سرعتی بیشتر از سرعت نور حرکت کنیم یه گذشته میرویم یا اینده؟ و چرا؟ کمی توضیح دهید

  نیروی جاذبه کره ماه و کره مریخ را نسبت به زمین بفرمایید؟
  با اینکه نیروی جابه این دو نسبت به زمین کمتر است اگر بر روی مریخ باشیم و نسلهای اینده دچار استخوانها و نیروی ضعیفتری خواهند شد و اگر نسلهی بعدی انسان بر روی زمین بیاند دچار مشکل میشوند؟
  ایا در مظومه شمسی سیاره وجود دارد که نیروی جاذبه بیشتری نسبت به زمین داشته باشد
  به فرض یک انسان ۷۰ کیلویی بر روی یک سیاره مانند مریخ و قمر ماه چقدر است
  آیا کره زمین در گذشته دو ماه داشته است یا این فقط یک فرض است؟
  آقای ناظمی عزیز،خیلی خیلی خیلی لطف میکنید اگر جواب سوالات من رو بدید و تشکر میکنم از شما
  یکی از طرفداران شما یاسین

 16. محمدیان گفت:

  سلام آقای ناظمی یه سوال داشتم اونم اینه که توی چند سایت نوشته بودند توی دی ماه سال ۹۱ سه روز تاریکی مطلق هست اگه در این مورد مطلبی بنویسید ممنون می شم در ضمن انشالله واقعا برین همه ی کره ها و ما رو خوشحال کنید

 17. ستاره درخشان گفت:

  سلام.به خاطر معرفی “کافه فضایی” ممنون

 18. F.JAM گفت:

  سلام آقای ناظمی
  حالا که عمر زمین به پایان نرسید ناسا چطوری این سوتی(اون مطلب سیاره نیبرو دو سال پیش و…) را رفع ورجوع کرد؟من مطلب “چه کسی ۲۰۱۲ را پیش بینی کرد” دانستنیها را خواندم ایا واقعا بعد از ۲۱ دسامبر یه دوره جدید از تقویمشون شروع شد؟ اصلا چرا ۲۱ دسامبر باید روز صفر نام بگیره و دوره تقویم تمام بشه؟ این سوالها را ان می پرسم چون سایتتون را تازه پیدا کردم. ممنون

  • پوریا ناظمی گفت:

   من نمی دانم درباره چه سوتی صحبت می کنید. اگر شما لینکی از ناسا دارید که در آن درباره به آخر رسیدن دنیا و یا وجود سیاره نبیرو یا هر چیزی مشابه صحبت شده باشد ممنون می شوم در اختیار من هم قرار دهید. این سازمان و سایر سازمان های علمی دیگر در تمام مدت تنها اعلام میکردند که چنین خرافه ای واقعیت ندارد و من نمی فهمم چطور الان متهم شده اند؟ درباره تقویم هم به همان دلیلی که ما در عید نوروز یک سال به سالمان اضافه می شود و مثلا سال فردای روز آخر اسفند ۱۳۹۹ تبدیل به اول فروردین ۱۴۰۰ می شود یا جالب تر فردای آخرین روز اسفند سال ۹۹۹۹ خورشیدی توقیم ما بهاول فروردین ۰۰۰۰ یا در واقع اول فروردین ۱۰۰۰۰ بدل می شود. به همین سادگی

   • f.jam گفت:

    شما چطور نمیدونید همون مقاله ای foxnews هم دربارش حرف زد و بعدش فیلم پایان دنیا ساخنه شد این ها رو من دوسال پیش خوندم والان بشون دسترسی ندارم پیدا کردم براتون میفرستم

 19. با سلام و خسته نباشید خدمت شما که مدت‌هاست به فعالیت ترویج علم و دانش می‌پردازید.
  مطالب سایت را که نگاهی می‌اندازم عمدتاً در مقوله‌ای هستند که مخاطب عام را هدف گرفته‌اند و با عرض معذرت به نوعی زرد محسوب می‌شوند( از نظر من). من خوب می‌دانم که سطح دانش شما بسیار بالاست و مدام مشغول مطالعه و کسب اطلاع از علم روز هستید و بمباران خبری می‌شوید. عرض من این است که چرا عمیق‌تر نمی‌نویسید؟ وقتی به سایت‌ها و مجلات هم مراجعه می‌کنم با همین مسأله مواجه می‌شوم. حقیقتاً من حوصله‌ام که از خواندن خبرها و مقالات ساده سر رفته. مطلبی می‌خواهم با بار علمی بیشتر. برای روشن شدن بیشتر عرضم مثالی می‌زنم. فیلم‌های مستند زیادی ساخته شده‌اند و در اکثر آنها به زیبایی‌های طبیعت توجه شده و توضیحات علمی ژرف داده نمی‌شود. اما به تازگی افرادی در عرصه مستند سازی ظاهر شده‌اند که واقعاً به دیده‌ای نو به طبیعت می‌نگرند و آن را برای بیننده باز می‌کنند. مثلاً آقای برایان کاکس در «واندرز آف یونیورس» یا مستند «زمین چگونه ما را ساخت». این‌گونه مستندها را به کارهایی همچون «پلنت ارث» یا «لایف» ترجیح می‌دهم. به نظرم می‌شود به جای بررسی مسائلی که من اسمش را می‌گذارم فان‌های نجومی یا حیات وحش به بررسی عمیق‌تری پرداخت. رقص آن پرنده برای جفت‌گیری زیباست یا آن نهنگ شاخ دار زیباست و صحنه تعقیب و گریز شکار و شکارچی جالب است و یا اینکه مثلاً چه می‌شود اگر ناگهان جهت گردش زمین معکوس شود و… ولی به راستی یک فوتون چگونه در برگ گیاه حیات بخش می‌شود؟ یا یک رعد و برق چگونه شکل می‌گیرد و چه‌ها می‌کند؟ البته پاسخ این دو سوال هم می‌توان به سادگی داد یا در مورد کوچکترین بخش‌ها نیز با دقت بررسی کرد. من احساس می‌کنم در این زمینه کمبود شدید داریم. نه در ایرانی‌ها که در کل دنیا. بایستی پیدا شوند کسانی‌ که جهان را به گونه‌ای دقیق‌تر توصیف کنند تا از همین که نفس می‌کشیم لذت ببریم، از فرآیند دیدن لذت ببریم یا از حس یک نسیم.
  امیدوارم توانسته باشم منظورم را برسانم.

 20. سلام هموطن گرامی آقای ناظمی.بنده شطرمجباز هستم و سایت شما را از روی لینک یک سایت شطرنج آچمز پیدا کردم که مطلبی هم در باره رابطه با فضادر آن بود که از سرگرمی و علاقه های جانبی من می باشد.در یک نگاه سریع و اجمالی خیلی از این سایت لذت بردم و بیشتر از همین بحث ها و کل کل کردن ها، که باعث نشاط و طراوت و جذبه بیشتر سایت شده.چقدر لذت می برم وقتی در بحث ها و تبادل نظرها ،می بینم که دانش هموطنان در این زمینه چقدر خوب ووسیع می باشد.بهرحال با تشکر دستتان را بگرمی از راه دور می فشارم

 21. ساناز گفت:

  اقای پوریا چرا سایت شما فید ندارد که مشترکش بتوان شد؟!

 22. ابراهیم - مشهد گفت:

  سلام. واقعا وقتی فهرست کتاب هایی رو که ترجمه کردین دیدم تعجب کردم . ریاضیات و اون یکی دیگه نسبیت . فکر میکردم شما تو یکی از رشته های انسانی تحصیل کردین . ولی وقتی فهمیدم ریاضی خوندین واقعا لذت بردم . من خودم دانشجوی فیزیک هستم . احساس میکنم دانشجویان فیزیک و ریاضی دنیا رو کامل تر و پیچیده تر میبینند. واقعا کارتون درسته ! امیدوارم یه روز شما رو تو ایران ببینم.

 23. مرتضی گفت:

  سلام ‏
اقای ‏
ناظمی ‏
سرباز ‏
هستم ‏
و ‏
الان ‏
دارم ‏
با ‏
یه ‏
گوشی ‏
نوکیای ‏
ساده ‏
این ‏
متن ‏
رو ‏
تایپ ‏
می کنم ‏
سخته ‏
ولی ‏
چون ‏
بهتون ‏
بابت ‏
علاقه ‏
مند ‏
کردنم ‏
به ‏
علم ‏
نه ‏
مدرک ‏،‏ مدیونم ا
نجامش ‏
میدم.‏ ‏ا
ما ‏
غرض ‏
از ‏
مزاحمت ‏
کمی ‏
ایده ‏
پردازی ‏
بود ‏
و ‏
کلی ‏
پیشنهاد ‏
که ‏
خوشحال ‏
می ‏
شم ‏
با ‏
شما ‏
در ‏
میون ‏
بزارم ‏
تا ‏
توی ‏
این ‏
کار ‏
جدیدتون ‏
اگه ‏
مایل ‏
بودین ‏
ازش ‏
استفاده ‏
کنید.نه ‏
اینجا ‏
مجال ‏
گفتن ‏
هست ‏
و ‏
نه ‏
دیگه ‏
دستم ‏
یارای ‏
نوشتن ‏
داره.اگه ‏
مایل ‏
به ‏
شنیدن ‏
ایده ‏
هام ‏
بودین ‏
خوشحال ‏
میشم ‏
که ‏
در ‏
خدمت ‏
باشم.باید ‏
فقط ‏
کمی ‏
متفاوت ‏
فکر ‏
کرد ‏
تا ‏
تک ‏
بود،مثل ‏
شما!‏


 24. […]  پوریا ناظمی٬ روزنامه‌نگار علمی٬ به طور رسمی درس‌نامه‌های فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاری علمی را به‌زبان فارسی برگردانده است که اخیراً در وب‌سایت این فدراسیون بر استفاده‌ی عموم به‌طور رایگان قرار داده شده است. ناظمی در این‌باره در وب‌سایت خود می‌نویسد: «این دروس، اصول اولیه روزنامه نگاری علمی را مطرح می کند از ساختار بندی گرفته تا نحوه های گزارشگری مختلف و تا پاسخ دادن به این پرسش که اصولا علم چیست؟ همچنین به موضوعات خاصی نظیر گزارشگری موضوعات مناقشه برانگیز و سیاست های علمی پرداخته شده است و از اصول ساخت گزارش های تلوزیونی و یا استفاده از شبکه های اجتماعی و همچنین مهمتر از همه شناسایی منابع سخن گفته است. خواندن این دروس به تنهایی کسی را روزنامه نگار علمی نمی کند اما قطعا کمک می کند تا دید بسیار موثری درباره این کار در اختیار مخاطب قرار بگیرد. همچنین مطالعه آن نه فقط برای روزنامه نگاران علمی که برای روزنامه نگاران حوزه عمومی و همچنین جامعه علمی مفید است. اهمیت آن برای جامعه علمی در این است که بدون ورود به جزییات فنی متوجه شوند روزنامه نگاران علمی چه کسانی هستند و وظایفشان چیست؟ » […]

 25. امین ن گفت:

  با سلام خدمت دوست عزیزم پوریا.در ابتدا از سایت خوبت تشکر میکنم.پوریای عزیز.سوالی که ذهن منو به خودش مشغول کرده در مورد تفاوتهای جو مریخ و تایتان هست .به اعتقاد اکثر دانشمندان گرانش ضعیف مریخ در قیاس با زمین و زهره باعث فرار و از بین رفتن بخش زیادی از جو مریخ شده .در صورتی که تایتان با گرانشی حتی ضعیفتر از مریخ جوی بسیار قوی “با فشار جوی بیشتر از زمین” را داراست. اگر هم دیگر دلیل از بین رفتن جو مریخ نداشتن میدان مغناطیست”در مغابل بادهای خورشیدی”که زهره هم فاقد آن هست.پس چگونه چنین جو غلیضی دارد.ببخشید کمی طولانی شد.با سپاس فراوان

 26. وحید گفت:

  با سلام
  امشب ، ۱۴ آبان ماه من مصاحبه شما در بی بی سی فارسی در مورد ماموریت فصایی هند رو دیدم و مثل همیشه از صحبت های شما لذت بردم. بسیار خوشحالم که شما رو اینقدر فعال می بینم. امیدوارم در زندگیتون موفق باشین و برنامه در این شبها رو قوی تر از همیشه ادامه بدین و ما از حضور شما استفاده کنیم

 27. امیررضا گفت:

  با سلام
  همیشه میگفتم جام جم چطوری این همه در بخش سرویس علمی و سیب موفق عمل میکنه از اونا بعید بود !

 28. كيانوش منادي طبري گفت:

  جناب آقای ناظمی

  با سلام و احترام و تشکر از مطالب بسیار خواندنی و همچنین «ادبیات خودمانی» تان …
  بنده کیانوش منادی طبری ، دانشجوی کارشناسی ارشد نجوم هستم ، و به عنوان یکی از پروژه های درسی ، در حال بررسی وبسایت های نجومی می باشم ، با هدف ” شناسایی و معرفی بهترین و پرمراجعه ترین سایت های نجومی “، می خواستم بدانم :

  از نظر شما بهترین سایت های اینترنتی ، در موضوعات مختلف نجوم کدام اند؟

  البته واضح است که زیرشاخه های علم نجوم بسیار زیاد است و در هر کدام از آنها تعداد زیادی وبسایت (داخلی و خارجی) وجود دارند. لیکن درخواست بنده این است که بدانم جنابعالی – به عنوان یک فعال و ژورنالیست شناخته شده در این عرصه – بیشتر در چه موضوعات نجومی ، و به چه وبسایت هایی مراجعه می نمایید. به عبارت دیگر گزینه های اول شما ( در جستجوهای اینترنتی) ، در هر موضوع نجومی ، چه وبسایت هایی می باشد.

  ارادتمند

  • پوریا ناظمی گفت:

   سلام و ببخشید از تاخیر
   من به زودی مطلب مفصلی دربراه این موضوع می نویسم که کامل باشد
   قربان شما

 29. علیرضا از زاهدان گفت:

  با سلام به پوریای عزیز مدتی به اندازه نصف انگشتان یک دست که دارم مقالات وکتب علمی رو مطالعه میکنم وچون با نرم افزار سه بعدی نسبتا آشنا هستم اگه مایل با شیدبا کمک و توانایی فوق العاده شما واسه تهیه فیلم های انیمشن درباره فضا رخصت همکاری رو با شما استاد گرامی داشته باشم؟علی رضا از زاهدان

 30. یاسین گفت:

  سلام مستند cosmos a spacetime odyssey مستند خوبی است و اطلاعات زیادی دارد.
  اما یک نکته در انتهای اپیزود ۹ به صراحت نشان داد که ما از میمون هستیم!
  تکامل یافته میمون!!! موش نشان میده میگه این از نیاکان دور ماست!!!!!!!(پستانداران)

 31. با سلام
  میخواهم در صورت امکان تماس تلفنی با هم داشته باشیم در رابطه با تکنولوژی جدیدی در بتن .مشکل من این است که برخی نمیگذارند این علم مهم در کشور همه گیر شود .
  در این زمینه ۱۰ سال زحمت کشیده ام . متشکرم

 32. مجید گفت:

  جناب آقای ناطمی
  با سلام
  من یکی از طرفرداران پروپا قرص مقاله هاو یادداشت های شما هستم و اگر در مجله یا روزنامه ای مطلبی از شما چاپ شده باشد آن را از دست نمی دهم و حتی زودتر از بقیه مطالب مطالعه می کنم و این بیشتر به خاطر تسلط شما بر مطلبی است که آن را موشکافانه از گدشته ، حال و آینده اش بررسی می کنید و البته شیوایی کلام و نوشته تان لذت خواندن و فهم مطالب حتی پیچیده ترین آنها را دو چندان می کند.از این بابت می خواستم از شما سپاسگزاری کنم. و اما غرض از مزاحمت:
  اخیرا در سایتی ویدیوی مشاهده کردم از صدای یک جرم آسمانی به قول خود سایت ستاره طارق یا نجم ثاقب. که به نظرم جرم مورد نظر به یک ستاره خاموش در حال مرگ مثلا کوتوله سفید یا یک ستاره نوترونی بیشتر شباهت داشت و امواجی را از خود ساطع می کرد که با توجه به مطالب مطرح شده در ویدیو دانشمندان ناسا با دریافت این امواج از طریق رادیو تلسکوپ ها و تجزیه تحلیل امواج توانسته اند صدای آن جرم را شبیه سازی کنند.حال سوال من این است با توجه به ابن که صوت برای ایجاد نیاز به حرکت موج گونه مولکول ها دارد و با توجه به این که اصولا در خلا مولکولی وجود ندارد (به غیر از ماده تاریک) آبا این ویدیو ها قابل اعتماد و استناد هستند. خواهشمندم اگر زحمتی نیست مفصل در مجله دانسنتیها پاسخ گو باشید و اگر فرصتی ندارید مختصر در همین مجال پاسخگو باشید .لینک زیر مربوط به ویدیو یاد شده است:
  https://www.youtube.com/watch?v=Dou0_nscV7g

 33. حبیب گفت:

  سلام
  برنامه بعدی رادیو راز را به فیلم تماشایی interstellar
  ساخته کریستوفر نولان اختصاص بدین.

 34. نسرین گفت:

  تو نقد فیلم اینتراستالر صحبت‌هاتون عالی بود .خیلی ممنون .
  فرصت نشد ازتون حضوری تشکر کنم .
  همیشه شاد و سلامت باشین

 35. صابری گفت:

  جناب ناظمی سلام .امروز در شبکه مستند بطور اتفاقی اظهارات شما رو در مورد پدیده یوفو دیدم .و از اینکه اطلاعات خوبی دارید خوشحال شدم .ولی حتی دانشمندان و سایر صاحب نظران به قاطعیت شما در رد موجودات فضایی پافشاری نمی کنند .امیدوارم مقداری هم برای فهم و شعور دیگران هم ارزش قائل شوید . بنده بعنوان بیننده اجرام غریبه از فاصله ۵۰ متری و اشنا به علم هوا فضا در حد مطلوب وتدریس .اظهارت شما رد می کنم . زیرا کشوری که بتواند یک جرم با اندازه ایی قابل توجه وبدون صدا و سرعت فوق تصور و تغیر مسیر در حد زاویه بسازد دلیلی برای کوتاهی بر حکمرانی جهان ندارد . البته از دهه ۸۰ میلادی .

  • پوریا ناظمی گفت:

   سلام
   من برنامه را ندیدم اما حدس می زنم به دلیل طولانی شدن مدت بحث بخش هایی از برنامه حذف شده باشد انا در مورد مواردی که فرمودید:
   ۱- من هیچ وقت ادعا نکردم موجوداتی فضایی وجود ندارند. در همین برنامه اشاره کردم در همین منظومه شمسی ممکن است همین امروز در مریخ و یوروپا حیات وجود داشته باشند و تقریبا همه دانشمندان معتقدند از نظر آماری به احتمال زیاد در جایی ا زکهکشان حیات هوشمند، دارای فناوری و قدرت ارتباط و حتی مایل به برقراری ارتبا وجود داشته باشد. ما فقط هنوز نتوانسته ایم آن ها را پیدا کنیم.
   ۲- درباره اینکه منشا گزارش هایی که ادعای رویت اجرام ناشناس پرنده را دارند باز هم تاکید کردند بسیاری از این موارد توضیح داده شده و با این وجود هنوز درصدی از گزارش ها وجود دارد که توضیحی برای آنها وجود ندارد .
   ۳- هیچ کدام از این ها دلیل نمی شود که مشاهده و رویت اجرام پرنده ناشناس به موجودات فضایی هوشمندی که از نقاط دیگر کیهان به زمین سفر کرده اند نسبت داده باشند و دیدگاه غالب جامعه علمی نیز جز این نیست.
   ۴- احترام من به فهم و شعور دیگران این نیست که در مقابل مخاطبی وسیع آنچه دوست دارم وجود داشته باشد و حتی چیزی که مخاطب دوست دارد بشنود را بگویم. احترام من این است که به آنها مطلبی دروغ نگویم و وقتی داده ها موجود و اجماع جامعه علمی در این است که هیچ مدرکی از موجودات فضایی چه هوشمند چه غیر هوشمند، تا کنون پیدا نکرده ایم، من هم دیدگاه جامعه علمی را بدون توجه به میزان علاقه مخاطب به او منتقل کنم.

   موفق باشید

 36. فرهان گفت:

  باسلام وتشکرازمطالب خوب وارزنده جناب عالی

  آقای ناظمی چطورمیشه ی ایده که درباره آب وهواست رابه خارج ازکشورفرستادوبه کجابایدبفرستیم

  ممنون . خسته نباشید

 37. عبدالحسین گفت:

  سلام جناب کاظمی
  مقاله ای را در خصوص نگاهی ویژه به پروژه مارس وان به آدرس جی میل شما فرستاده ام خواستم بدانم که اولا رسیده یا نه و ثانیا نظرتان در خصوص اصل ماجرا و همچنین انتشار آن در مجله دانستنیها چیست؟

 38. اسماعیل گفت:

  با سلام
  سوال من از آقای ناظمی اینه که اگه آمریکا با تکنولوژی ۶۰ سال قبل تونسته بره فضا و فضانورد بفرسته ماه چرا الان دیگه این کار رو نمی کنه؟
  به هرحال الان پیشرفت های بسیار بیشتری در زمینه فضانوردی حاصل شده و راحت تر میشه رفتن و یا نرفتن به فضا رو قضاوت کرد
  ممنون میشم جواب بدین

 39. رضا پورآهنگ گفت:

  سلام آقای ناظمی . دانشجوی دکترای علوم پایه یکی از دانشگاه های تهران هستم . سوالی از شما داشتم . آیا مجموعه CERN با هدف یافتن پاسخ سوالات بنیادی فیزیک ، چارچوب فضا و زمان ، رابطه نسبیت و کوانتوم و … با هزینه میلیارد دلاری اش توجیه پذیر است . آِیا پروژه های مهمتری برای جامعه بشری با اینهمه مشکلات وجود ندارد. مطالعه تاریخ علم و سرگذشت کشفیات گذشته علوم پایه و بررسی هزینه های این طرح و مشابهاتش چالشی در ذهن ایجاد می کند. براستی نقش علم چیست و نقش دانشمند چیست؟ درسته که در بسیاری از موارد تحقیقاتی خارج از مسیر به دستاوردهای بزرگی منجر شده است ولی سوال این است که با چه هزینه ای ؟ ممنون می شم اگر نظرتون رو بفرمایید.

  • پوریا ناظمی گفت:

   ببخشید که دیر شد راستش من در این باره یادداشت مفصلی برای شماره آینده مجله نجوم نوشته ام که شاید در آنجا کامل تر به آن پرداخته شده باشد. اگر اشکالی نداشته باشد بعد از انتشار محله آن را اینجا هم قرار می دهم
   ممنون

 40. زهره گفت:

  با سلام من چند سالیه که مطلبی رو تو اینترنت می بینم مبنی بر اینکه مثلا ۵شهریور در نیمه شب با چشم غیر،مسلح می شود مریخ و ماه رو دید .و….. یکی از دوستانم اطلاعاتی رو بهم داد که یک همچین چیزی غیر ممکن می خواستم اطلاعات بیشتری رو راجع به این موضوع بدونم میشه راهنمایی بفرمایی.

 41. علی گفت:

  سلام اقای ناظمی با تشکر از ترجمه های خوبتون به ویژه برای کتاب هایی که تو ایران کمتر مورد توجه قرار می گیره
  لطفا کتاب Inception and Philosophy: Because It’s Never Just a Dream رو هم ترجمه کنید
  با سپاس فراوان از زحمات شما

 42. homa گفت:

  سلام آقای ناظمی
  دوران دبیرستانم برنامه های آسمان شب که از شبکه ۴ پخش میشد را دنبال می کردم. برنامه هایی که شما حضور داشتید و نحوه بیانتون من را از شنیدن علم و دانش هیجان زده می کرد. من به شدت الهام گرفتم از شما و فقط خواستم از شما تشکر کرده باشم.

 43. نوید مقدم گفت:

  سلام، می خواستم به یکی از دوستان که هیچ آشنایی با حبطه نجوم و کیهان شناسی نداره یه کتاب مصور جذاب معرفی کنم، به سبک کتاب های coffee table، چیزی که بتونن خانوادگی ورق بزنن و با حس عجیب مواجهه با گستردگی هستی با من شریک بشن، اما چیزی فارسی پیدا نکردم، خواستم ببینم شما چیزی در بازار نشر ایران مد نظرتون هست؟ اگر نیست واقعا مثلا تبدیل APOD چند سال اخبر با ترجمه فارسی واقعا کاریه که شما می تونین انجامش بدین و مطمئنا پر فروش می شه

  • پوریا ناظمی گفت:

   سلام
   کتاب دایره المعارف فضا و نجوم که انتشارات طلایی منتشر کرده است تا حد زیادی شاید به چیزی ککه می خواهید نزیدک باشد. درباره ایده ای پی او دی راستش به عنوان یک محصول اوپن سورس رایگان من خیلی موافق تبدیل کردنش به محصول اقتصادی مانند کتاب نیستم. البته امیدوارم آقای تفرشی همتی بکند و کتاب عکس آسمان شب را در ایران و به فارسی تنظیم و منتشر کند.

 44. سهیل گفت:

  با سلام خدمت اقای ناظمی
  می خواستم از شما بپرسم که ایا شما اطلاع دارید که سوخت فضاپیماهای اپولو چی بود؟ مخصوصا در زمان برگشت به زمین . با تشکر

  • پوریا ناظمی گفت:

   اگر منظورتون سوخت مرحله خیزش از ماه که برای بلند شدن از سطح ماه استفاده شد باشد ماده ای به نام آئروزین ۵۰ است به همراه تترااکسیددی نیتروژن N204 به عنوان اکسید کننده اسش. خود آئروزین هم ترکیب از ۵۰ درصد هیدرازین N2H4 و ۵۰ درصد دی متیل هیدرازین نامتقارن است.

 45. مجتبی یوسف زاده گفت:

  باسلام خدمت شما بزرگوار از شهر مرزی ماکو مرز ترکیه مزاحمتان میشوم به دلیل اینکه اینجا منطقه آزاد اعلام شده ومشتاقان نجوم اینجا خیلی هستند اگر لطف کنید شماره ای از آقای تفرشی یا کسی که بتونه جهت ایجاد یک رصد خانه در این شهر مارا راهنمایی کنه بدید ممنون میشم ۰۹۱۴۴۶۱۷۱۴۹یوسف زاده

 46. با سلام آقای ناظمی،ببخشید می تونید بهم بگید :
  ۱-آیا شما قرار است از کارشناسان یکی از برنامه های شب دانستنیها شوید؟
  ۲-ریاضیات محض چیست؟چند مثال بزنید لطفا
  ۲-ژورنالیست علمی یعنی چه؟
  ۳-حقوق یک ژورنالیست علمی فعال چند تومان حداقل است؟
  جان من جواب بدید….

  • پوریا ناظمی گفت:

   سلام
   در مورد اول خیر.
   سوال دوم و سوم شما خیلی کلی تر است که من بتوانم اینجا نبویسم. درباره ریاضیات شاید بد نباشد کتاب مقدمه ای بسیار کوتاه بر ریاضیات را که انتشارات حکمت منتشر کرده سات را مطالعه کنید.
   درباره روزنامه نگاری علمی هم غیر از یادداشت هایی که من در سایت منتشر کردم و از جمله یادداشت روزنامه نگاری علمی یعنی چه؟ به درس نامه های روزنامه نگاری علمی که بهصورت آنلاین منتشر شده مراجعه کنید (لینکش در بخش کتاب ها در سمت چپ صفحه اصلی سایت هست) و یا به سراغ کتاب روزنامه نگاری علمی انتشارات جام جم بروید
   درباره سوال سوم کاملا بستگی به رسانه و سابقه و توانایی فرد دارد.

 47. kamal گفت:

  سلام استاد
  اخیراً عکسها و فیلمها( ی گرفته شده توسط مردم ) در فضای مجازی پخش شده است با مضمون « دو خورشید در آسمان چین ، تایلند و … » . با توجه به اینکه اینگونه فیلمها نمیتواند غیر واقعی ( ادیت شده ) باشند ، آیا توضیح علمی ای برای تبیین آن وجود دارد ؟ سپاسگزار میشوم در ارسال پاسخ تسریع فرمایید ( بنده ایمیل جنابعالی را پیدا نکردم چون میخواستم فیلم و عکس ها را برایتان ارسال نمایم )
  با تشکر

  • پوریا ناظمی گفت:

   من دیدم خبر را. البته پدیده خورشید دوم ییا حتی چندگانه که در اثر وضعیت جوی اتفاق می افتد تازه نیست اما اینکه با یان فاصله نزدیک اتفاق بیفتد پدیده واقعا نادری است. البته بر اساس شدت بخار آب و زاویه می شود این بازتاب را توضیح داد – به شرطی که تصویر اولیه ساختگی نباشد – و قبلا هم یکی دوباری ثبت شده است. ولی واقعا پدیده نادی به شمار می رود.

 48. مرتضی گفت:

  سلام
  آقای ناظمی سایت مشکل پیدا کرده ،به طورخودکار به سایت مایکروسافت منتقل میشه
  نمیدونم شاید ایراد از طرف من باشه

 49. حسین گفت:

  سلام اقای ناظمی.من یه درس خونده تو رشته مهندسی ماهواره هستم!کارشناس برق الکترونیکم هستم.پس بهتر از شما که ریاضی خوندید و نجوم کار کردید درباره مسائل فنی تو این زمینه ها اطلاع دارم احتمالا!!!و البته بی اطلاع نیستم قطعا!و دانای کل هم نیستم حتما!!من مطلبتون رو درباره دروغ اپولو۱۱ تو خبر انلاین خوندم و برام جالب اومد بهتون پیام بدم.رفتم توی اینستا و صفحه تون رو هم دیدم.متوجه دو مطلب شدم که امیدوارم کمی بهش فکر کنید.اول اینکه شما یک غرب پرست محض هستید ولی خودتون نمیدونید.دوم اینکه ادای آدم های عالم و روشنفکر علمی رو میخواهید در بیارید که اونم نیستید!!بزارید درباره اون مطلب سفر به ماه بگم.ای کاش به جای ترجمه و دفاع کورکورانه از آمریکا و دروغ های گنده اش کمی پرس و جوی علمی از دانشمندان این زمینه می کردید.فقط به یک نمونه اشاره میکنم.درباره کمربند ون آلن نوشتید ناسا گفته برای کم اثر کردن تشعشعات سریع ازش عبور کردیم و دوزش توی اون مدت قابل تحمل بوده!!!اما متاسفانه چون بی دانش حرف زدید براتون سوال نشده که اصلا این ذرات از کجا اومدن و توی ون آلن گیر افتادن!!!؟؟؟دوست عزیز ماجرا تازه بعد از ون آلن شروع میشه.فضای اونطرف ون آلن استخری از این تشعشعات و ذرات پر انرژیه و ون آلن یک سد در برابر اونهاست تا به زمین نرسند.ناسا سال ۶۹ چطور توی اون استخر دووم آورده؟؟؟راستی ناسا که یک بار به ماه رفته و برگشته چرا الان میگه تا ۲۰۲۰ سفر بی بازگشت به مریخ میخواد بزاره؟؟؟دوست عزیز سفر به ماه و مریخ از لحاظ جدا شدن از زمین تا رسیدن به مدار و میدان جاذبه هدف هیچ فرقی نداره چون موشک در طول مسیر خاموشه!!!موشک فقط برای فرار از جاذبه و ورود به اونه که عمل میکنه.دوست عزیز آمریکا و شوروی هر دو در اون زمان دروغ هایی گفتن که کسی ازش سر در نمی آورد جز خودشون اما الان در محافل آکادمیک اون حرفا مضحک و جوکه.شوروی هم به دو دلیل سکوت میکرد.اول اینکه خودشم دروغ گفته بود گاها و دوم اینکه نمیتونست دلایل علمی رو برای اثبات مطرح کنه چون کسی نمیتونست اون دلایل رو تست کنه و بفهمه و شوروی متهم میشد به تهمت از روی حقارت و البته دلایل و اطلاعات فنی اون زمان عمدتا فوق سری بودن!!در ضمن این مسخره بازیها وقتی تموم شد که هر دو دیدند اگر همینطور ادامه بدهند باید تا ۱۹۹۰ از کهکشان راه شیری هم عبور کنند با این سرعت پیشرفت!!آقای ناظمی آمریکا از لحاظ علمی پیشرفته هست اما این غولی که با باد کردن تبلیغات رسانه ای که تو پوستین مردم ضعیف دمیده شده درست کردن داره زوارش در میره کم کم.این داستان همون داستان آرنولد و رمبو هست که وقتی توی فیلم هستند حیرت اورند و وقتی توی خلیج فارس دستگیر میشن مثل بچه خودشونو خیس میکنن و گریه میکنن.عزیزم کمی آزاد باش و آزاد فکر کن و مرعوب شیطان پر سر و صدا نباش از هر لحاظ.در ضمن از نظر سیاسی هم کمی رشد کن.سبزی لجن زود پاک میشه اما سبزی درخت ریشه داره که میمونه.یا علی مدد

  • پوریا ناظمی گفت:

   از نکاتی که درباره من فرمودید و استنتاج کردید بگذریم. اما درباره کمربند وان آلن برای آینده کمی در منابع مختلف نگاه کنید.

   • حسین گفت:

    سلام.کمربند ون آلن رو من میگم سال ۱۹۶۹ چطوری بوده عبور از استخر تشعشعات پشت سرش.شما میگی آینده؟؟؟؟!!!!!لطفا جواب این سوال رو برمایید که اون زمان چطور از این استخر سالم در اومدن و با انداختن توپ در زمین طرف مقابل از پاسخ سوال طفره نرید.البته شما که مسئول ناسا نیستید!!شما فقط یه طرفدار هستید اما خب اون مقالتون و اون دفاع تون نیازمند این پاسختون هست.یا علی مدد

    • پوریا ناظمی گفت:

     متاسفانه نمی خوانید. عرض کردم برای آینده اگر می خواهید درباره کمربندهای وان آلن نظر بدید درباره اش بخوانید. شما با توجه به تخصصتان حتما می دانید که کمربندهای وان آلن به طور اصلی دو ناحیه تیوبی یا دوناتی شکل است که تحت تاثیر به دام افتادن ذرات پرانرژی به وجود می آید. کمربند درونی در فاصله ۱۰۰۰ تا ۶۰۰۰ کیلومتری است که بخش اصلی و کشنده ذرات پر انرژی در اینجا وجود دارد و در اثر واپاشی بتای نوترینوها و تحت تاثیر ایجاد می شود و تحت تاثیر میدان مغناطیسی زمین شکل می گیرد. کمربند اصلی دوم بین ارتفاع ۱۳ تا ۶۰ هزار کیلومتری زمین است که شدت تابش ها در این ناحیه بین ۰٫۱ تا ۱۰ MeV است این عدد در مقایسه با مقدار این تابش ها در بخش داخلی کمربند وان آلن یعنی حدود ۱۰۰ MeV عدد کمتری است و قابل کنترل است.
     مطمئن نیستم وقتی از استخر انرژی پشت وان آلن حرف می زنید دقیقا منظورتان چیست. طبیعتا در کل فضا پرتوهای کیهانی وجود دارد اما چگالی آنها در اطراف زمین در این دو ناحیه به طور خاص قابل توجه و برای سفرهای فضایی مشکل زا است.
     مطالعه تشعشعات دریافتی توسط فضانوردان آپولو نشان داد آنها در طول سفر (با توجه به سرعت گذر و همچنین مدتی که در فضای میان زمین و ماه تحت تاثیر امواج کیهانی (با چگالی کم) بودند حدود ۵ رم تشعشع دریافت کردند این عدد بزرگتری از میانگین سالانه مردم عادی اما در حد تشعشعی است که کارمندان مراکز هسته ای دریافت می کنند.
     البته طرح های دیگری قبل از سفر مطرح بود یکی از آنها منفجر کردن یک بمب هسته ای در میان کمربند وان آلن اول بود که می توانست برای مدتی باعث جذب پرتون های پر انرژی شده و این منطقه را خالی از تشعشع کند. اما بررسی های بعدی نشان داد نیازی به این کار نیست.
     همانطور که گفتید من نه مسئول ناسا هستم و نه دانشمند و نه حتی طرفدار. من کارم روزنامه نگاری است و منابع معتبر را دنبال می کنم با آدم ها صحبت می کنم و نکات را بعد از اینکه برمبنای مواردی که بررسی کردم مطمئن شدم منتشر می کنم.
     اینکه واقعیت یک کار فناوری را بازگو کنیم و ازش یاد بگیریم به نظرم نه غرب زدگی است نه شرق زدگی کما اینکه در نهایت ایده توطئه پنداری سفر به ماه هم نه محصول شوروی و نه جهان اسلام که دست پخت رسانه های دست راستی آمریکایی است.

     • حسین گفت:

      ممنون از اینکه جواب میدید.اما باید بگم متاسفانه باز هم جواب تکراری ناسا رو کپی و بازگو کردید.منظورم از استخر انرژی همون چیزی هست که فرمودید فضای بیکران پشت کمربند ون آلن سرشار از تشعشعات و ذرات پر انرژی هست.اما نکته در اینه که مدت زمان عبور از کمربند نسبت به مدت زمان حضور در فضای پشت اون عدد کوچیکی هست و دوز این تشعشعات در اون مدت زمان مقدار قابل توجهی خواهد بود!!به علاوه ناسا هیچوقت مستندات علمی دقیق رو برای همون فقط کمربند هم اعلام نمیکنه و اطلاعاتی میده که تست کردنش نیازمند اینه که خود پرسشگر بره و امتحان کنه که طبیعتا مردم توانایی چنین کاری ندارند و سناریو اینه که پس این دروغ بزرگ حتما راسته چون کسی در صدد تست کردنش بر نیومده!!!به علاوه سوال دوم همچنان بی پاسخ موند که اگه یه بار آمریکا با تکنولوژی سال ۶۹ به ماه رفت و برگشت پس چرا برای ۲۰۲۰ اعلام سفر بی بازگشت به مریخ داره؟؟؟خب باز هم بره و برگرده!!!این سفر نسبت به سفر ماه چه تفاوت اساسی و بنیادین از نظر علمی و موشکی و مقابله با شرایط محیطی (تا رسیدن به جاذبه مریخ) داره؟؟؟ناسا به این سوالات هیچوقت پاسخ نمیده چون میدونه هم زدن این آش بوش رو بیشتر بلند میکنه…
      در ضمن کار شما بازگو کردن نکات فناوری و یادگیری ازش نیست چون هیچ اطلاعات بدرد بخوری از اون سفرها ناسا انتشار نداده و خیلی ازش سری باقی مونده.وقتی یادگیری هست که منجر به الگوبرداری صحیح بشه نه دمیدن در دروغی بزرگ برای جلوه دادن قدرت پوشالی یک ابرقدرت که از لحاظ علمی واقعا قدرتمنده ولی از لحاظ سیاسی اقتصادی در حال نزوله.در ضمن غرب زدگی رو نه به خاطر این مباحث عنوان کردم بلکه به خاطر مطالبی که در صفحات اجتماعی شما دیدم به عنوان یک نظر و تحلیل شخصی بیان کردم.غرب زدگی آبله نیست که دونه هاش رو پوست تابلو بشه…اما نکته اینه که تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد…من از سخن های عمدتا تصویری شما سلیقه و جهت ذهنی تون رو حدس زدم همین و بس!!!در ضمن این مساله زیاد مهم نیست و شخصی هست.مهم اینه جواب سوال های علمی که در باره اش بحث کردید چی میشه.
      اما از نظر علمی باید بگم دوز تشعشعات فقط خورشیدی در بین زمین تا ماه حدود ۱۲uGy هستش.اگر فرض کنیم اثر ون آلن و تشعشعات کیهای را ندیده بگیریم و با توجه به اینکه مدت سفر به ماه حدودا بیش از ۸ روز بوده به یه ضرب و تقسیم ساده ۲٫۴ گری دوز دریافت شده که مقدار کشنده ای هست البته چون در زمان پخش میشه ریسکش کمی کمتر میشه ولی خیلی خطرناکه.حالا به این اثر ون آلن و تشعشعات کیهانی رو اضافه کنید ببینید چقدر میشه!!!!این قصه طولانیه برادر…

     • پوریا ناظمی گفت:

      خوب من واقعا چیزی نمی توانم بگم چون هر جوابی که من بدهم احتمالا پاسخ غیر علمی ناسا به شمار می رود. برای همین فکر نمی کنم چندان فایده ای داشته باشد ادامه این بحث اما شاید بخش محاسباتی این مقاله درباره تابش ها کمکی کنه:
      http://www.braeunig.us/apollo/VABraddose.htm
      همینطور ناسا برنامه ای برای سفر بی بازگشت اعلام نکرده و این طرح متعلق به شرکتی خصوصی است و تاریخش هم عقب افتاده و البته بعید هم هست اجرا بشه. برنامه ناسا برای دهه ۲۰۳۰ و احتمالا با یک مدار گرد و شاید در دهه بعد فرود همراه باشد. البته خیلی ها به این بخش شک دارند و فکر می کنند بدون بودجه و پشتیبانی سیاسی لازم – که در زمان سفر به ماه وجود داشت و الان وجود ندارد – این اتفاق قابل رخ دادن نیست. تفاوت عمده در این است که فناوری لازم برای فرود روی مریخ و بازگشت دوباره از سطح به مدار فعلا در حال توسعه است و الان وجود ندارد. (برای چنین جرمی).
      درباره با کمربند وان الن یا تشعشات فضایی هم تنها مرجع دنیا ناسا نیست تقریبا همه دانشگاه های دنیا از جمله ایران که بخش کیهان شناسی، اخترشاسی و همچنین فیزیگ انرژی های بالا دارند تحقیق می کنند و می توانید به انبوهی از مقاله ها در آرشیو ژورنال های مختلف مراجعه کنید.
      موفق باشید

 50. Amirhossein گفت:

  سلام . من منتظر ایمیل شما هستم .

 51. Pourya گفت:

  سلام، من همیشه پیگیر مطالب خوب شماو سایر همکاران شما مثل سایت staryab.com هستم. در سایت staryab.com گویا یک مشکل فنی وجود داره و نمیشه نظر داد. چون راهی برای ارتباط با اونها پیدا نکردم گفتم شاید شما بتونید بهشون این مشکل رو اطلاع بدید. با سپاس.

 52. حامد حیدری والا گفت:

  سلام اقای ناظمی عزیز، چند روز پیش در بولتن های دانشگاه مونترال متوجه اعلان اسکالرشیپی شدم در دوره تکمیلی روزنامه نگاری علمی، با علم به جستجوگری و سبقه مفصل جنابعالی در روزنامه نگاری علمی، همچنین تردد اتان به مونترال، اگر علاقمند بودید تصویری از پوستر این اوارد رو براتون خواهم فرستاد.

 53. غلامحسین قدرتی گفت:

  باسلام:چندی قبل مطلبی با عنوان دشت نازکانوشته بودم که آنرا
  خدمت آقای دکتر نوروزی برای بررسی وارایه نظر بردم،ایشان لطف نموده قبول زحمت کرده و فرمودند که شما در این زمینه اطلاعات بیشتری دارید به همین جهت قرار شد آنرا خدمت شما از طریق پست الکترونیک ارسال نمایند.به علت مشغله زیاد آقای دکتر نوروزی،موفق به تماس مجدد با ایشان نشدم.به همین دلیل دراینجا ازخدمت خود شما درمورد مطلب مذکور پرسش
  مینمایم،وامیدوارم ارزش گرفن وقت شما را داشته باشد.
  باتشکر فراوان:غلامحسین قدرتی۹۵/۳/۲۸

 54. مهدی فرهمند گفت:

  سلام
  باتشکرازمطالب مفید علمی شما، من درنظردارم فضای کوچکی با سیستم ابرخشت بسازم اما ازجزئیات این روش اطلاعی ندارم ، آیا شما میتوانید به من کمک کنید واطلاعاتی بدهید
  ممنونم – مهدی فرهمند

 55. غلامحسین قدرتی گفت:

  سلام:چندی پیش مطلبی با عنوان دشت نازکا خدمت آقای دکتر نوروزی دادم تا برای بررسی وارائه نظر خدمت شما برسانند
  به علت مشغله زیاد آقای دکتر نوروزی موفق به تماس مجدد با ایشان نشدم.چنانچه مطلب مورد نظر به دستتان رسیده است از شنیدن نظرات شما خوشحال خواهم شد.با تشکر قدرتی.

 56. مرتضی گفت:

  سلام
  آقای ناظمی واقعا این اطلاعات علمی که در اختیار دارین و در پاسخ ها بیان میکنید چطوری به حافظه میسپارید خیلی حیرت انگیزه
  عمر اطلاعات در حافظه من مثل عمر بخاریه که از هااا کردن روی یک شیشه سرد باقی میمونه خیلی کلافه کنندست

 57. hossein گفت:

  سلام آقای ناظمی.
  من یه سوال در مورد فیلم اینتراستلار داشتم ، سوالم اینه که
  « جوزف کوپر چگونه به منظومه شمسی برگشت در حالی که سفر توسط کرم چاله در صورت عملی شدن، یکطرفه است؟»

  • پوریا ناظمی گفت:

   در مورد دوم شک دارم اگر شما کرمچاله فرضی و پایداری داشته باشید الزاما یک طرفه نخواهد بود اگرچه فکر می کنم طبق داستان فیلم کوپر در واقع با استفاده از ساختار ابر مکعب چهار بودی و نه کرمچاله بود که به نزدیکی زحل برگشت

 58. hossein گفت:

  سلام دوباره آقای ناظمی.
  من به دنبال انجمنی ، دوره ای ،یا هرچیزی مثل شهر ریاضی در زمینه های دیگه ای مثل شیمی فیزیک نجوم تو مشهد میگردم ممنون میشم اگه جایی به من معرفی کنید.

 59. امید مصدق گفت:

  درود
  عبارت “علم عمومی” را دراینترنت جستجو کردم. هیچ یافتم !!!
  شما لطف کنید مطلب جامع و جالبی منتشر نمایید. منتظر پاسخ بله/خیر شما هستم

 60. abbasi گفت:

  سلام آقای ناظمی.
  یه سوال داشتم مبنی بر این که در طیف های نور خورشید وقتی که با ذره بین نگاه کنیم میتونیم اون فضا های خالی که در مستند کازموس نشان داده شد رو ببینیم؟

 61. غلامحسين قدرتي گفت:

  با سلام:فکر میکنم مطلبی که در مورد دشت نازکا برایتان فرستادم ٰ؛نظرتا ن را جلب نکرده است .خوشحال خواهم شد اگر نظرتان را بفرمایید.ارادتمند:قدرتی

 62. غلامحسین قدرتی گفت:

  سلام:فکر میکنم مقاله دشت نازکا که برایتان ارسال نمودم نظرتان را جلب نکرده است.از دانستن نظرتان خوشحال خواهم شد.
  ارادتمند:غلامحسین قدرتی

 63. Foroogh گفت:

  سلام وققتون بخیر سپاسگزار از تامل شما. پرسشی داشتم ما الان ساکن منطقه امیرکبیر شیراز هستیم بعد از غروب خورشید یک ستاره فوق العاده پر نور از اواخر مهر تا الان که اوایل آذر هست در قسمت قبله افق می درخشد. لطفا اگر اطلاعاتی از نام این ستاره دارید باما درمیون بگزارید
  با تقدیم احترام

 64. Mahdi گفت:

  سلام. من مطلب سه سال پیشتونو درباره ترجمه کتاب ذهن استادانه؛ چگونه مثل شرلوک هلمز فکر کنیم رو میخوندم و میخواستم ببینم ایا ترجمه شده یا نه. خودم دارم سعی میکنم زبان اصلیشو بخونم ولی به اون خوبیی که لازمه نمیتونم. اگه جواب بدید خوشحال میشم

 65. یاسین گفت:

  با درود
  قصد خرید یه تلسکوپ خوب و ارزان رو دارم ۲۸ ساله هستم میخواستم ببینم مارک Skywatcher خوب هست؟ کاش یه توضیح بدین در مورد تلسکوپ ها، میشه روی مریخ رو دید؟ مثل سطح ماه؟

 66. Dentist گفت:

  سلام،یه سوال داشتم هر چند شاید ابتدایی باشه ممنون میشم جواب بدین
  در فیلم میان ستاره ای رو سیاره ای فرود اومدن که نزدیک یک سیاهچاله بود و گفتن که زمان روی اون سیاره کند تر میگذره آیا جاذبه روی زمان تاثیر میذاره؟و باعث میشه زمان کند تر بگذره ؟
  در همین حد میدونم که هر چه به سرعت نور نزدیک تر بشیم زمان کند تر میگذره

  • پوریا ناظمی گفت:

   بله گرانش عامل تغییر در ماهیت گذر زمان می شود. به عبارتی مجاورت با اجرام دارای گرانش بالا باعث خواهد شد تا زمان برای شما کندتر بگذرد. همین اتفاق زمانتیکه با سرعت های قابل مقایسه با نور سفر می کنید نیز رخ می دهد

 67. محمود گفت:

  سلام جناب ناظمی.بعد از دیدن فیلم اینرستلار به شدت عاشق فیزیک و نجوم شدم البته در سطح خودم و در حدی که ارضا بشم.دو کتاب شما یعنی میان ستاره ای و فضا رو هم تهیه کردم که بسیار کمک میکنه.شاید سوال بیربطی باشه نمیدونم.ممکنه چنتا فیلم یا کتاب یا مستند در رابطه با این مووضع معرفی کنید به من و دستداران این سبک.فیلمی مثلا (Predestination) ممنون میشم.و واقعا خوشحالم که شما هستید.اینو از صمیم قلب میگم.

 68. امید باقری گفت:

  با سلام و درود. سپاسگذارم در فرصتی که برایتان فراهم شود، ایمیل تان را نگاه فرمایید. نوشته ای با تیتر “دختر ۱۱ ساله، علاقه به فضا” برایتان نوشته ام.
  سربلند و پیروزی تان افزون.شاد باشید جناب ناظمی

 69. ارمان گفت:

  آقای ناظمی چه اصراری برای اثبات سفر به ماه دارید? مگه براتون منفعتی داره?

 70. حسن گفت:

  سلام
  یک مصاحبه با آرتور سی کلارک داشتید که از برنامه آسمان شب هم پخش شد.
  من یک نسخه بسیار کوتاه و بی کیفیت از آن را دارم.
  امکان دارد نسخه کامل و با کیفیت تری داشته باشم؟

 71. محمدجواد گفت:

  سلام استاد
  می‌خواستم بدونم ترجمه‌ی کتاب خانم ماریاکونیکوا در رابطه با موضوع شرلوک هلمز ب کجا رسید؟آیا چاپ شده؟
  ممنونم

 72. عرفان خلفی گفت:

  استاد با عرض ارادت میشه از خستگی ها و لذت هاتون در راه ترویج علم بگین

 73. غلامحسين قدرتي گفت:

  سلام وعرض تبریک به مناسبت آغاز سال نو
  امیدوارم فرصت نموده ونوشته من در مورد دشت نازکا را مطالعه کرده باشید.من همچنان در انتظار نظر شما هستم.
  با تشکر قدرتی

 74. مهرداد گفت:

  سلام . سال نو مبارک . در مورد علوم جز علاقه دانشی ندارم . اما برای یک کار تصویری سوالی دارم :در نجوم و زیست شناسی آیا کد هایی وجود دارد که نشانگر حیات یا ممات یا ویژگی کرات باشد .برای مثال فرضا من لیستی از کرات را دارم و می خواهم در مقابل هرکدام براساس اینکه در ان کره حیات وجود دارد یا مثلا گاز متان یا فقط اب یا باکتری و . . علامتی بگذرم یا کدی درج کنم . ایا چنین علائم یا کد هایی وجود دارد و به کار برده میشود . ممنون

 75. افشار گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  سال نو بر شما مبارک
  من علاقه مند به نجوم و البته کاملا آماتور هستم
  طبق تحقیقاتی که کردم به این نتیجه رسبدم که بهترین دوربین چشمی نجومی برای من ۷۰×۱۵ هستش که هم بزرگنمایی خوبی داره هم میدان دیدش بازه
  خواستم ببینم بهترین دوربینی که میتونم تو این زمینه بگیرم که هم مشخصات فنی ش برتر باشه هم جنسش بهتر باشه چی هستش؟
  شما تو سری ۷۰×۱۵
  اسکای واچر رو پیشنهاد میکنید یا اوریون یا سلسترون اسکای مستر یا نایت اسکای و یا برند دیگه ای؟
  اختلاف قیمت ۳۰۰_۲۰۰ تومنیشون و اختلاف وزنی چند صد گرمی شون برام زیاد مهم نیست
  ولی قصد گرفتن دوربینهای خیلی گران مثل زاواروفسکی رو هم ندارم
  البته اگر دوربینی باشه که قابلیت عکس و فیلم داشته باشه بهتر هم هست
  ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایین
  خیلی متشکرم

 76. من گفت:

  ایران رتبه ۱۱ گران ترین اینترنت در میان ۱۲۵ کشور جهان بعد زیمبابوه و قبل از اوگاندا! و رتبه ۱۵۰ پائین ترین سرعت اینترنت در میان ۱۹۶ کشور جهان!

  با وجود تلفیق پروژه اینترانت ملی و اینترنت، افزایش ۱۰ ترابیتی پهنای باند داخلی، مراکز تبادل ترافیک داده IXP ، راه اندازی cache server و ذخیره دیتا بین الملل در سرورهای داخلی و کاهش سرعت و کیفیت پهنای باند اینترنت بین الملل!
  کاربران آپارات در خیابان پاسداران در فاصله چند متری سرورهای آپارات در شرکت داده‌گستر‌عصر‌نوین (های وب) و کاربران سایت تاینی موویز و کافه بازار در خیابان شهید بهشتی در فاصله اندک از سرورهای تاینی موویز و کافه بازار در شرکت های آسیاتک و افرانت هر گیگ تا ۴۰٫۰۰۰ ریال پرداخت می کنند!
  براساس آمار به دست آمده نزدیک به نیمی از ۵۰۰ سایت پربازدید دنیا از جمله شبکه اجتماعی فیسبوک با بیش از ۲ میلیارد کاربر و سرویس اشتراک ویدئو یوتیوب با بیش ۵ میلیارد نمایش ویدئو در روز و بیش از ۹۵% از محتوای بزرگسال فیلتر است!
  چرا انحصار پهنای باند اینترنت بین الملل در ایران از فیلتر حاکمیت می گذرد؟! آیا کشورهای دیگر به فکر امنیت اینترنت نیستند؟!!
  با محاسبه ای ساده و جستجو عبارت terabit to gigabyte در گوگل و تبدیل ۱۰ ترابیت در ثانیه به هر گیگابایت مصرف کاربران و در نظر گرفتن ۳۰٫۰۰۰ ریال برای هر گیگابایت، شرکت های ارائه دهنده اینترنت و خصوصا حاکمیت به دلیل انحصار اصلی در هر ساعت بیش از ۱۳۵٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال از کاربران به دست می آورد که این رقم در ماه و سال..!
  براساس آمار رسمی Alexa بزرگ ترین دانشنامه آزاد جهانی، ویکی پدیا رتبه ۶ پربازدیدترین سایت در ایران می باشد.
  این در حالی است که اینترنت جزء بندهای حقوق بشری سازمان ملل است و درجهان روزانه بیش از ۳میلیارد گیگابایت اینترنت استفاده می شود. در برخی کشورهای جهان اینترنت بین الملل به صورت پایه (رایگان) در خانه ها وجود دارد و با پرداخت اشتراک (ماهانه ۲۰یورو) بدون محدودیت ترافیک تا سرعت ۳۵۰ مگابیت (تقریبا یک سوم دیتاسنترهای ایران!) ارائه می گردد.

  منابع:
  https://goo.gl/STxq5k
  https://goo.gl/LBrHQI
  https://goo.gl/SLwuRM
  https://goo.gl/aG6aVQ
  https://goo.gl/0YJKeb
  https://goo.gl/4s1a1B

 77. داوود خاور گفت:

  روز بخیر

  آقای ناظمی راجع به کتاب (دایره‎المعارف مصوّر فضا) انتقاد داشتم، و اینکه ای کاش از واژگان فارسی زبان مادری خودمون بیشتر در کتاب استفاده میکردید. تا به مخاطبانی همچون من که به دانستن مترادف فارسی لغات علاقه مند هستند کمک بیشتر، راحت تر و نیز درکی فراتر از مطالب کتاب ارائه میداد.
  مثال:
  سیّاره مریخ – بهرام – Mars
  تیر، ناهید، کیوان و برجیس
  ——-
  همچنین اگر برای شما مقدور است و بازگو کردن آن در برنامه هایی همچون آسمان شب و غیره امکان دارد با همه دوستان علاقه مند به علم نجوم قرار بگذاریم بجای :
  خورشید گرفتگی از آفتاب گرفت یا خور گرفت
  و
  ماه گرفتگی از مهتاب گرفت یا مه گرفت
  استفاده کنیم.

  سپاسگذارم

 78. غلامحسين قدرتي گفت:

  با سلام و آرزوی سلامتی
  از اولین ارتباط با شما حدود یکسال سپری شده و من همچنان در انتظار نظرتان در باره مطلب دشت نازکا که خدمتتان ارسال کردم می باشم.حتی اگر بفرمایید مطلب بی ارزشی است ناراحت نخواهم شد.باآرزوی موفقیت روز افزون برای شما
  ارادتمند :غلامحسین قدرتی

 79. me گفت:

  سلام میشه مطلبی در مورد سریال دکتر هو بنویسید؟

 80. www گفت:

  سلام پیشنهاد میکنم درباره ی این برنامه ی آخر ثریا که درباره ی توافق پاریس و بحث گرم شدن زمین بود مطلبی بنویسید. شما که دستتان می رسد روشنگری کنید.

 81. لادن گفت:

  با سلام
  اقای ناظمی شما میتونید در مورد چرخش ماه به دور خودش مثل یه دیسک منو راهنمایی کنید؟ایا واقعا این اتفاق میوفته چون من عکسهای ماه گرفتگی رو دنبال که میکردم متوجه شدم در طول بعضی از عکسها لکه های ماه سر جاشون ثابتن و در بعضی عکسها لکه ها چرخش دارن و چون عکسها در طی زما متوالی گرفته میشن به راحتی میشه تغییر رو دید.

 82. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم
  و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

 83. فرزانه گفت:

  سلام من هرچی درباره روزنامه نگار علمی تحقیق میکنم اسم شما میاد وسط… ممنون میشم اگر بگین برای روزنامه نگار علمی شدن باید از کجا شروع کنم؟ من مکانیک خوندم تو دانشگاه و برای روزنامه نگاری هیچ تجربه ای ندارم.

 84. امیر عصارزاده گفت:

  با سلام خدمت شما
  ممکن است نظرتان را در مورد ویدئوی مربوط به اهتزاز پرچم آمریکا در ماه که در وبسایتتان (http://pourianazemi.com/1392/12/%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%DA%A9%D8%A7%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%A7%D9%87/) قرار داده اید، بگویید؟ منظورم اواخر این ویدئو و آنجاییست که پرچم پس از بی حرکت شدن، بر اثر عبور فردی از کنار آن به لرزش در می آید. چرا چنین می شود؟
  ماجرای اینکه می گویند یکی از فضانوردان (احتمالاً باز آلدرین) به محض پیاده شدن از ماه نورد و قدم گذاشتن بر سطح ماه، چیزی شبیه یک بطری نوشابه را با لگد پرتاب می کند، چیست؟ آیا اینکه بعداً این صحنه را از فیلم حذف می کنند، حقیقت دارد؟

نظرتان را بنویسید