به وب سایت شخصی من خوش آمدید!  من پوریا ناظمی، دانش آموخته ریاضیات محض از دانشگاه فردوسی مشهد و روزنامه نگار علمی مستقل هستم.

پیش از این عضو هیات تحریریه ماهنامه نجوم، دبیر سرویس علمی روزنامه جام جم، موسس و سردبیر ضمیمه علمی جام جم به نام سیب، عضو تحریریه دانستنیها، همکار برنامه تلوزیونی آسمان شب، طبیعت فراموش شده بودم و در برخی از برنامه های دیگر تلوزیونی مانند فرجه و کندو نقش کوچکی زیر عنوان مشاور داشتم.

در حال حاضر علاوه بر تمرکز بر ترجمه کتب مرتبط با حوزه های علم و ژورنالیسم، با نشریاتی همچون، مجله دانستنیها، روزنامه های جام جم، شرق و  نشریه Astronomy-Quebec ، وب سایت خبرآنلاین، مجله نجوم، خبرگزاری سینا و وب سایت خبری پچ پچ (در بخش علمی) همکاری و همچنین از هر فرصتی که بتوانم برای ترویج علم استفاده می کنم.

به دلیل علاقه شخصی ام به ستاره شناسی سال ها است که فعالیت نجوم آماتوری دارم. مدت ها با شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران همکاری داشتم و عضو هیات دبیران آن بودم. در رصدخانه آموزشی زعفرانیه تهران و چند مرکز دیگر به تدریس نجوم پرداخته ام و در برگزاری برخی از برنامه های ترویجی و نجومی نظیر روز نجوم، پروژه های ۱۰۰ ساعت نجوم و شب های گالیله از مجموعه پروژه های سال جهانی نجوم و بسیاری دیگر مشارکت داشته ام. چند دوره ای داور رقابت رصدی مسیه بودم و پس از اینکه ایده برگزاری رقابت رصدی صوفی را مطرح کردم ۲ دوره با همکاری کاظم کوکرم مسوول برگزاری آن بودم.

در سال های اخیر تمرکز و علاقه اصلی من برروی مطالعه در زمینه ژورنالیسم علمی و همچنین فراهم کردن فرصت هایی برای رشد این شاخه از روزنامه نگاری است و به همین واسطه مجموعه درس نامه هایی را با همکاری فدراسیون جهانی روزنامه نگاران علمی به فارسی ترجمه کرده و همچنین با مرکز آموزش و پژوهش همشهری همکاری می کنمو اگر فرصتی دست بدهد به طرق مختلف سعی در کمک به توسعه این شاخه از روزنامه نگاری در ایران می کنم.

تلاش برای آموختن و معرفی روندهای توسعه علمی، روش علمی و چهره های علمی برجسته بخش دیگری از تمرکز اصلی فعالیت های من به شمار می رود. در این مسیر همچنین سعی می کنم امکانات متفاوت را تجربه کنم. مجموعه ای تحت عنوان ویدیو کست های «در این شب ها»  و همچنین پروژه راز که با همکاری دوست قدیمی ام پژمان نوروزی مهیا می شود از جمله این تجربه ها است.

پس از آنکه برای مدتی طولانی (از دی ماه سال ۱۳۸۲)  به طور جسته گریخته به وبلاگ نویسی در وبلاگ pnazemi.persianblog.ir مشغول بودم با لطف و کمک دکتر علیرضا مجیدی نوشتن در این وب سایت را شروع و بخش عمده ای از آرشیو قبلی پرشین بلاگ را نیز به اینجا منتقل کردم.