تا صبح شب یلدا…

یلدا یکی از ناب ترین نمادهای کهنی است که هنوز برای ما زنده مانده و هنوز الهام بخش و راهگشای ما است. یلدا اگرچه فرصتی بی نظیر برای گرد هم آمدن و نشستن و سخن گفتن تا سپیده بامداد است اما آنچه این جشن را به نمادی شگفت انگیز بدل می کند بشارت های پنهان آن است.

 شبی طولانی تر از یلدا نیست. اگر شبی نماد چیرگی سیاهی و تاریکی باشد جز این شب نیست و این شام تاریک طولانی هراسناک و وحشت افزا می بود اگر آیین یلدا نبود. آیینی که شب تیره را به امید زایش دوباره نور و سپیده روز پشت سر می گذارد.

اما ما – من و شما – قهرمانان این شب هستیم. ما یلدا را به صبح می رسانیم. ماییم که تیره ترین شب سال را کنار هم می نشینیم و هراس آن را به جشنی بی نظیر بدل می کنیم و سپیده سحر و شکسته شدن طولانی شدن یلدا را به نظاره می نشینیم. ماییم که نور را در این شب به نور پیوند می دهیم و شاهد برآمدن آفتابیم.

در این تاریکی طولانی است که به جای آنکه درهای خانه های خود را ببندیم و پنجره ها را قفل زنیم و پرده ها بکشیم و سر به زیر پتو ها فرو بریم و لرزان و ترسان امید به قهرمانی ببندیم که نور روز برای ما به ارمغان آورد، این ماییم که درهای خانه ها را می گشاییم، به لبخندی به عزیزان خوش آمد می گوییم، سفره ای – کوچک و بزرگش مهم نیست – در میانه خانه پهن می کنیم. به دیدار بزرگان می رویم و حافظ می خوانیم و داستان ها تعریف می کنیم و شاهنامه می خوانیم و اسپندی بر آتش می نهیم. گویی به شب طعنه می زنیم که تا ما بیداریم و مهربان و تا چراغ خانه هایمان روشن است و تا نسب خویش با پدرانمان و مادرانمان را قطع نکرده ایم، تو هرچه می خواهی طولانی بمان، صبح است که بر خواهد دمید.

و آنگاه که نخستین پرتوهای آفتاب از خورآسان، آنجایی که خورشید بر می تابد طلوع می کند و از فراز سه تیغ دماوند بر پهن دشت ایرانمان می تابد، ما شاهد پیروزی خویشیم. شب شکسته شده است و زمانه نو و روز نو در راه است.

فکر می کنم اگر نوروز نماد اعتدال و مدارایی است در کنار یلدا است که معنی می گیرد. گاهی به جای مدارا کردن باید بیدار نشست و با شب به ستیزه برخاست. گاهی باید مراقب شعله های شمع بود و تا سپیده نزده است ریسمان امید نبرید. گاهی لازم است در سیاهترین ایام به صبح فکر کرد.

و امسال برای بسیاری از ما تاریکی شب یلدا خارج از دنیای کنایه و رمز و راز و در جهان واقعی اطرافمان بیشتر خود را به رخ کشید. امسال دیدیم که چگونه تاریکی خرد بسیاری از ما را زیر سایه خود فروبرد. امسال بیش تر دیدیدم که چگونه  دروغ، خرافه و تزویر و ریا و جهل و نادانی شبی طولانی برای ما به ارمغان آورده است. امسال و این سال ها اگر شب ما سیاهتر است یلدایمان باید با شکوه تر باشد. اگر شب هراسناک بر ما می تازد ما به شمع خرد و پاسبانی و بیداری تا صبح به مقابله بر خواهیم خواست. شمعی در خانه و بر پنجره ها روشن می کنیم و تا برآمدن صبح از شعله لرزان نورش مراقبت می کنیم. آگاهی را دوباره زنده می کنیم و روزی که شاید دور نباشد سبزی بهارانی که در راه است را جشن خواهیم گرفت. شب سیاه است ولی ما پاسبانان شعله های نور در شب یلدا هستیم. برآمدن صبح تقدیری ناگزیر است.

 یلدایتان پر از شادی و خیر و نیکی و روشنایی باد.

دیدگاه‌ها

  1. چند جمله اول رو خوندم و به نظرم خیلی خوب اومد ولی بقیه‌ش رو نخوندم که روی چیزی که قرار هست بنویسم تأثیر نذاره ؛ بعدش کامل خواهم خواند
    موفق باشی و یلدا هم مبارک 🙂

  2. سلام
    هر بار نوشته از نوشته های شما را می خونم شگفت زده می شم. نه بخاطر موضوع و نگارش قوی بلکه بخاطر نوع دید و نگرش شماست. من در کشوری زندگی می کنم که بعضا نویسندگان در کتاب منتشر خود بجای که کتاب را به دلیل ارتباط تنگا تنگ با اندیشه بشری جایگاه های برای ارائه نظرات واندیشه های خود بدونند جایگاه اموزش می بینند و خواننده بجای حلاجی ایده نویسنده صرفا بخاطر مبحث آموزشی به سراغ کتاب می یاد و این قدرت خلق اندیشه های جدید را می کاهه چون خواننده نمی تونده با یه دید مفاوت به موضوع نگاه کنه… ولی شما هر بار چه به عنوان یک نویسنده علمی مبحث علمی می نویسید یا به اقتضای زمان قلم به دفاع از رد یا صحت موضوعی بر می دارید دیگاه تون ستودنی بوده … این زیبا ترین اندیشه ای بود در مورد یلدا قهرمانی انسانی و شب تیره و پلید و از همه مهمتر جمله زیبا پر از معنی”فکر می کنم اگر نوروز نماد اعتدال و مدارایی است در کنار یلدا است که معنی می گیرد. ” خواندم….
    اقای ناظمی از اینکه به من به عنوان خواننده احترام گذاشتید تا ذهنم بجای شنیدم حرفهای تکراری و بعضا آموزشی فرصتی پیدا کنه تا بتونه دیگر ابعاد نگرشی در مورد شب یلدا را درک کنه واز این راه به زیبایی این شب برسه تشکر میکنم….

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.