درباره در این شب ها و چند مورد دیگر

در طی بیش از دو ماه گذشته به پیشنهاد بابک امین تفرشی من با وجود تردیدهایی که داشتم تجربه جدیدی را شروع کردم. ویدیو کست در این شب ها با هدف اطلاع رسانی رویدادهای نجومی و فضایی هفته و بر اساس چندین ایده قدیمی تر شکل گرفت. فکر می کنم با تجربه این مدت و نظرات مختلفی که دوستان داده اند لازم باشد چند نکته ای را توضیخ دهم:

Internet Canals To Computer

برنامه در این شب ها برنامه ای ویدیویی با هدف استفاده از فرصت رسانه های مجازی برای ترویج نجوم و فضا در گام اول و ترویج علم در گام بعدی است. در این باره تجربه های کمی در فضای فارسی وجود دارد. در عین حال وجود برنامه حرفه ای و موثری مانند آسمان شب که از تلوزیون ایران پخش می شود حتی فکر کردن به کار در حوزه تصویری را ترسناک می کند. به نظرم نباید به هیچ وجهی حتی تصور مقایسه این برنامه ها را به ذهن آورد. برای اینکه تصوری از فاصله ممکن داشته باشید به یاد بیاورید در دوره ای که من با آُمان شب همکاری می کردم سیاوش به طور منظم جلسه هایی با کارشناسان برنامه داشت که درباره جهت برنامه و محتوای آن و حتی شکل و فرم آن تبادل نظر می کرد. در مجموعه این کارشناس ها غیر از کارشناسان علمی کارشناسان رسانه ای نیز حضور داشتند. هر بار که برنامه ای قرار بود آماده شود چند روزی قبل اطلاع داده می شد – غیر از موارد خاص – و شاید برای یک برنامه ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ای کارشناس برنامه یکی دو روز زمان می گذاشت و انبوهی اطلاعات استخراج می کرد. در همین مدت سیاوش و همکارانش آرشیو ها را زیر و رو می کردند تا فیلم های مناسب را تهیه کنند و ویرایشگرهای حرفه ای تصاویر را ویراش می کردند. گاهی حجم اطلاعات برای یک برنامه آن قدر زیاد بود که از باقی مانده آنچه گفته نشده بود یکی دو مقاله طولانی تهیه می شد. 

این فقط بخش محتوایی داستان بود. در بخش فنی امکانات تصویری، ویرایش حرفه ای، صدا برداری، دکور و دهها پارامتر حرفه ای دیگر در کنار هم در می آمد و در نهایت محصولی ارایه می شد که با همه این دقت ها گاهی مورد نقد بیننده قرار می گرفت. 

من برای تولید در این شب ها یک نفر هستم. نه از امکانات حرفه ای تصویربرداری و صدا برداری خبری هست و نه از فیلم بردار و صدا بردار و دکوراتور و نه از تدوینگر حرفه ای و … از طرفی تجربه من در زمینه ژورنالیسم رادیو تلوزیونی در بخش محتوایی بوده و نه تکنیکی و برای همین باید در طول کار بخشی از فرآیندها را یاد می گرفتم و برای همین تاکید کرده بودم که دور اول پخش که شاید به نیمه رسیده باشد، دورانی آزمایشی است. 

زمانی که از امکانات موجود عبور کردم و توانستم از امکانات بهتری برای ضبط استفاده کنم قطعا درباره پشت صحنه این روزهای در این شب ها خواهم نوشت.

به هر حال تولید هر اپیزود پر از اشکال در این شب ها یکی دو روزی وقت مرا می گیرد. اما آیا همه این ها توجیه مناسبی برای نقص های فنی و کم بودن کیفیت محتوایی و فنی است؟ قطعا نه. درست است که من این کار را بدون هرگونه حمایتی و از روی علاقه شخصی و داوطلبانه انجام می دهم  اما این به معنی این نیست که قرار است توجیهی برای کم و کسری های کار ارایه دهم. در بخش محتوایی من با همان دقتی کار را انجام می دهم که پیشتر انجام داده ام. در بخش فنی هر بار سعی می کنم بر اساس امکانات موجودم و تجربه و راهنمایی هایی که دوستان انجام می دهند کار را بهتر کنم. اما به نظرم باید روی دو مساله تاکید کنم: نخست اینکه در این شب ها برنامه ای تلوزیونی و حرفه ای نیست. این برنامه در قالب یک ویدیو بلاگ و یا ویدیو وبکست منتشر می شود. من همه سعی خود را برای بهبود آن خواهم کرد اما نقطه ایده آل من الزاما به معنی نقطه ایده آل یک برنامه تلوزیونی نیست. بلکه یک ویدیو کست خوب است. 

درباره محتوا هم به نظرم باید به چند نکته توجه داشت. یکی اینکه من تحت هیچ شرایطی قصد ارایه جایگزین و یا رقیبی برای برنامه های موجود ندارم. نه توانایی این کار را دارم و نه دلیلی برای این کار. به طور ساده و خلاصه برنامه در این شب ها قرار است در فاز اول برای مخاطبی که علاقه نسبی به حوزه ستاره شناسی و فضا دارد ولی علاقه مند شیفته ای نیست که به طور دایم خبرها را مرور کند و تنها می خواهد در طول یکی دو هفته یک بار چند دقیقه ای وقت بگذارد و به طور کلی متوجه شود چه خبرهایی رخ داده و یا رخ خواهند داد  طراحی شده است. در این برنامه خبرها و رویدادهای روزهای قبل و بعد مرور می شود. طبیعتا آنچه در این برنامه جمع آوری و ارایه می شود از منابع مختلف تهیه شده است که تک تک آنها به طور مستقل در اختیار خواننده علاقه مند قرار دارد. اگر شما متخصص نجوم و فضا و یا علاقه مندی مشتاق هستید که هر روز همه خبرها را دنبال می کنید این ویدیو کست برای شما نیست. شاید این مساله با انتظار مخاطبان همراه نباشد اما دقت کنید که این برنامه از یک شبکه رسمی یا بر اساس بودجه و هزینه مردمی ساخته و پخش نمی شود که شما ناچار به تماشای آن باشید. حسن پخش اینترنتی این است که مخاطب دست به انتخاب می زند و اگر برنامه ای با سلیقه او هماهنگ نبود از تماشای آن منصرف می شود. 

ایده اولیه در این برنامه بر این است که به مرور در کنار مرور خبرها بخش های تولیدی وجود داشته باشد و در قالب گفتگو ها و یا گزارش های هر ازچندگاهی دیدگاه های تازه ای به طور مستقیم به مخاطب منتقل شود. در همین ۸ قسمت نیز گفتگو با خانم کارولین پورکو در همین راستا بود. اما اصل و بدنه معماری این برنامه مرور خبرها و رویدادها است.

مورد دیگر بی نظمی در انتشار برنامه است. شاید ایده هفتگی بودن آن با توجه به دست تنها بودن من سنگ بزرگی بود اما سعی خواهم کرد خود را به آن متعهد کنم البته قطعا تا زمانی که حداقل برخی از رویه ها حالت روتین به خود بگیرد بی نظمی هایی وجود دارد. من از این بابت عذر خواهی می کنم اما سعی می کنم که اجازه ندهم فاصله انتشار این ویدیو ها از ۲ هفته فراتر رود. 

در این مدت برخی از دوستان توصیه های فنی کارآمدی ارایه کرده اند که بسیار سپاسگزار آنها هستم. کمک این دوستان باعث شد نکاتی را یاد بگیرم و تاثیرش بر کیفیت برنامه مشخص است. ممنون می شوم که با نظرهای خود به این کمک ارزشمند ادامه دهید. 

درباره نظرهای سایت به طور کلی نکته ای هست که باید از این فرصت استفاده و مطرح کنم. من به طور مرتب همه نظرات را دنبال می کنم و تا زمانی که نظری دربردارنده توهینی جدی خطاب به من یا دیگران نباشد جلوی انتشار آن را نمی گیرم. اما از پاسخگویی به برخی از آنها به طور خاص معذورم. نمونه این نظرها را در زیر پست مربوط به قسمت هشتم دیده اید. علتی که سعی می کنم پاسخ ندهم به انتقادهای این دوستان برنمی گردد. اینکه آیا من چون از نوشتن خسته شده ام دست به ساخت این برنامه زده ام و یا می خواستم خودم را مطرح کنم یا نه سوال هایی است که شاید لازم باشد به آنها پاسخ داد اما من ترجیح می دهم پاسخ افرادی را بدهم که از فضای مجازی سو استفاده نمی کنند.

من کاملا درک می کنم که به دلیل ماهیت آزادتر فضای نت برخی از افراد به دلیل معذوریت های مختلف و نگرانی از عواقب برخی از اظهار نظرهایی که ممکن است مشکل ساز باشد با نام مستعار نظر می گذارند. این موضع قابل احترام و معنی دار است. اما غیر از این موارد واقعا من دلیلی نمی بینم که پاسخ افرادی را بدهم که مثلا نقدی از برنامه دارند و با نام ها ی عجیب و غریب اقدام به نظر دهی می کنند. ممکن است شما بگویید حق هر کسی است که با هر نامی نظرش را بدهد. بله حق با شما است. من هم تا زمانی که این مطالب متضمن توهین نباشد آن ها را منتشر می کنم اما غیر از مواردی که نظر ممکن است مسایل و مشکلاتی برای ثبت کننده آن به همراه آورد، این را هم حق من بدانید که پاسخ دادن به نظرهای بی نام و نشان را نادیده بگیرم. امضا و نام افراد باعث می شود تا متن ها اعتبار مشخصی داشته باشد وقتی بدون دلیل منطقی از ارایه نام خود زیر نظرهایمان طفره می رویم احتمالا محتوای نظرمان نیز ممکن است چندان فکر شده و پخته نباشد. 

برنامه در این شب ها برای من در حکم پروژه ای تجربی در استفاده از شیوه ای متفاوت در ترویج علم است. من آهسته و پیوسته سعی می کنم این راه را ادامه دهم به این امید که شاید اندک سودی در آن وجود داشته باشد. در ضمن مثل همیشه این برنامه و خبرهای مربوط را می توانید از طریق صفحه فیس بوک برنامه در این نشانی دنبال کنید.

دیدگاه‌ها

  1. با سلام به همگی دوستان
   خب جناب هومن جان تبادل نظرات ما جالب بود اما به علت بعضی زیاده روی ها اینجا را برای پاسخ بهتر دیدم
   اما ابتدا به جناب ناظمی خسته نباشید گفت وگفت
   به شما اطمینان میدهم ساخت شخص مجازی کار ساده است ما هیچ یک صفحه وری فای شده نداریم پس پاسخ را به نام مستعار ربط ندهید اتفاقا برعکس این جز بزرگترین امتیازات است چون دوستان بدون هیچ خجالتی نظرات رو بیان میکنند البته همیشه استثنا است مثل من همیشه از نام مستعار Marilyn یا بی طرف یا . استفاده کرده ام و قصدم نه بی احترامی بوده نه ایجاد مشکل البته اینجا جای مطرح کردن این مو ضوع نیست اما چند بار نظرات من مثلا در مورد جانشین در ماکروسافت در وب سایت یک پزشک منتشر نشد و بنده هم دیگر نظر نمی دهدم خب بگزریم اینجا جای این نظرات نیست. اما همان طور که گفتم نقد منطقی جز بزرگ ترین امتیازات یک سایت است.
   اما هومن جان تبادل نظرات به این مطلب منجر شدبا تشکر مجدداز جناب ناظمی.
   دوستانی که راه منطقی برای تبدل نظر داشته باشند موجب پیشرفت سایت می شوند. اما متاسفلنه یک نگاه کوچک به سایتهای مشابه(تکنولوژی مطرح) نشان میدهد دوستان تنها برای ثابت کردن عمل خود به ما، نظر میدهند(البته گاهی لازم است اما نه به این شکل کنونی). خب دوستانی که فقط برای ضایع کردن و نشان دادن علم خود به نظر دادن میپدازند. برای پیشرفت و کیفیت کمترین نظر را هم نمی دهند و فقط تشکر میکنند چون به خواسته خود که ثابت کردن این عمل بوده رسده اند.

   تشکر خوب است اما تشکر خشک و خالی تنها نشان چیست؟

   اینجا قصد نظر فلسفی گفتن ندارم اما بالاخره باید بعضی از مطالب را گفت
   این یک کارزیباست اما جددا جناب ناظمی فرد دیگری هم فکر خود نیافته اند که دست تنها این کار رو اداره میکنند. خب این تلاش جای تشکر دارد امااز سوی دیگر جای تاسف بزرگ هم هست که ما چرا اینقدر تنها هستیم من روی کلامم با جناب ناظمی نیست، خب ایشان در مورد مشکلاتشان توضیح دادند. اما علت تنها اداره کردن برنامه رو بیان نکرده اند.
   من قصد کم کردن ارزش برنامه نبود این سوالات ممکن بود برای هرشخصی به وجود آید اما باید بیان میشود اگر برای اینکه خوب ممکن است دوستان واکنش منفی نشان دهند مطرح نمیشود بهتر بود؟ جواب این سوال با ؟

   1. جناب پوریا خان جددا جلب شما نظرات که نام عجیب دارند رو خیلی دیر کانفرم میکنید البته نام برای شما خیلی مهم است از تاکید نام (ضروری) (ضروری) مشخص است اما شما خود اگاهید کپی نام و… کار زیاد مشکلی نیست اگر خلاف این امر فکر میکنید می توانم نشان دهم ؟ البته متاسفانه کار من، مرا کم شکاک ساخته یعنی در امنیت شما باید به همه چیز مشکوک باشید مگر اینکه کمی کمتر مشکوک باشید;-) اما حال در شما نیز این ویژگی را میبینم نمونه ان انتشار نضر دوستمان علی احسان است که بعد از من نظر دادا کرده

    1. نام برای من اهمیتی ندارد. این سیستم را هم دوستان بر مبنای اینکه جلوی ورود تعداد بیشتری از نظرات اسپم که می دانید در ورد پرس فراوان هست گرفته شد به این شکل گذاشته اند.
     بله قطعا اولا اگر شما نام هم بگذارید من که همه مردم را نمی شناسم و نمی توانم تحقیق کنم که چه کسی چه چیزی نوشته است. ثانیا ممکن است نام دیگری بگذارید که باز هم من قادر به تطبیق آن نیستم که آیا نام فرد است یا نه. اما واقعیت این است که حداقل برایم پاسخ دادن به نظراتی که با نام های عجیب و غریب می آید و در آن معمولا نظری هم پیرامون مسایل مشکل ساز نیست خوشآیند نیست. من می دانم به روش های مختلفی می توان در اینترنت هویت جعل کرد و نه من و نه خیلی های دیگر هم توان پیدا کردن آن را ندارند اما برای من فضای اینترنت و گردش اطلاعات همیشه ابزاری برای شفافیت بوده. برای همین از اینکه می بینیم در این فضا عده ای به دلایل مختلف و گاه غیر موجه در سایه ها پنهان می شوند کمی آزار دهنده است. من که نمی توانم دنیا را عوض کنم اما حداقل اندکی روی همین یک صفحه مدیریت دارم. برای همین حداقل نقدهایی که متوجه خود من هستند و با نام های آشکارا شگفت انگیز ارایه می شوند را پاسخ نمی دهم. وگرنه هر کسی صلاح کار خویش را بهتر می داند و دیدگاه من هم فقط یک نظر شخصی است.
     موفق باشید

 1. سالهااز زمانی که با شما در برنامه آسمان شب آشنا شدم می گذرد. در طول این سالها مطالب زیادی رو از شما خواندم و چیزهای متنوعی یاد گرفتم. از زحمات زیادی که تا اینجا کشیده اید بسیار سپاس گزارم. ایمدوارم که همچنان کارهای خوب شما ادامه داشته باشد چرا که شما مخاطبانی دارید که همواره کارهای شما رو دنبال می کنند و ممنون زحمات شما خواهند بود.

 2. اگر از قسمت های اولیه برنامه بگذریم، دو قسمت آخر برنامه به پختگی رسیده است و به شخصه مشکل خاصی در ان نمیبینم به جز دوره های معرفی برنامه که همان طور که خودتان عرض کردید اگر دو هفته یک بار باشد و در عوض به کیفیت برنامه بیشتر توجه شود بسیار بهتر است.و در اخر تشکر و خسته نباشید از بابت وقتی که برای برنامه میگذارید 🙂

 3. یعنی واقعاً کسی بوده که بخواد یه ویدئوکست داوطبانه رو با یه برنامه تلویزیونی مقایسه کنه؟ :))

  با این که سال‌هاست، هر چند با افت و خیز در زمینه نجوم آماتوری فعالیت دارم ولی باز هم از دیدن در این شب‌ها لذت می‌برم. با این که سعی می‌کنم اخبار نجومی رو هم دنبال کنم اما باز هم شنیدن اخبار مهم در قالب یک ویدئوی ۱۰ – ۱۵ دقیقه‌ای عالیه.

  متاسفانه همیشه نجوم حداقل تو ایران از اون زمینه‌هایی بوده که با این که خیلی‌ها بهش علاقه نشون میدن اما نمی‌تونن دنبالش کنن. چون اکثراً منابع مناسب رو نمی‌شناسن. بعضی‌ها هم به علت مشغله امکانش رو ندارن. در این شب‌ها می‌تونه به این قضیه کمک کنه. برای هر دو گروه.
  (حالا که اینو گفتم اضافه کنم که به نظرم معرفی منابع برای اون‌هایی که تازه می‌خوان شروع کنن هم ممکنه مفید باشه. مثلاً نجوم به زبان ساده رو خیلی‌ها نمی‌شناسن در حالی که می‌تونه یه فرد علاقمند رو در مدت کوتاه به سطح خیلی خوبی برسونه.)

  در نهایت خسته نباشی. هر حرکتی برای کمک به گسترش نجوم، واقعاً‌ باعث خوشحالیه 🙂

 4. خدا قوت پوریای عزیز!
  با اینکه خیلی مشتاق دیدن کست‌هاتون هستم ولی مشکلات این کار رو هم قبل از اینکه این پست رو انتشار بدید خوب میدونستم و تعجبی نمیکردم (البته منظور از قسمت آخر این جمله کم بودن توانایی و علم شما نیست).
  من پیشنهاد میکنم که دوستان دنبال‌کننده این سایت بجای انتقاد و پیدا کردن ایرادات بی‌مورد، در بهتر کردن کیفیت کار سهیم بشن. یعنی اگر دوستان تجربه کار با نرم‌افزار تدوین، صدابرداری (حتی نام و مدل میکروفون رو پیشنهاد بدن!)، نحوه نور پردازی (موقعیت اتاق رو از نظر پنجره، روشنایی و زمان ضبط بپرسند) و … رو دارند اون رو با شما در کامنت‌ها، یا بطور خصوصی به اشتراک بگذارند. قطعاً سود چنین کاری متوجه خودشون هست.
  و البته یک پیشنهاد (و شاید درخواست! حداقل از زاویه دید خودم) به شما این هست که در صورت امکان کست‌های آموزش نجوم (هرچند در سطح مبتدی) و پیدا کردن منابع مطالعه این علم، و یا حتی معرفی ابزارهای سخت‌افزاری (مخصوصاً تلسکوپ‌ها) و نرم‌افزاری مرتبط بسازید. چون من مطمئنم علاقمندان به این مورد روز به روز در حال افزایش هست، و در وب فارسی هم خیلی خیلی کم چنین منابعی داریم.
  با اینکه با اشتیاق زیادی منتظر تماشای کست‌های جالب “در این شبها” تون هستم، انتظار عجله‌ای هم از شما ندارم.
  با امید موفقیتت…

 5. با عرض سلام و خسته نباشید.واقعا از صمیم قلب از شما ممنونم.اومیدوارم در این برنامه ثابت قدم باشید.موفق و پیروز باشید.

 6. با سلام
  به شخصه از شما تشکر می کنم که از وقت شخصی و زندگی خودتون می گذرین و سعی می کنین چنین برنامه پر محتوایی درست کنین. واقعا یه همچین چیزی جاش خالی بود که تهیه اش توسط شخصی مثل شما بهترین حالت ممکن بود.
  من جزو افرادی هستم که واقعا در طول هفته وقت چندانی برای دنبال کردن اتفاقات نجومی ندارم و هر هفته با اشتیاق منتظر قسمت جدید در این شبها می مونم.
  جناب ناظمی! باید خدمتتون عرض کنم که به نظر من شما به هدف مورد نظرتون رسیدین . همیشه افرادی هستند که انتقاد کنند ، چه بیجا و چه محترمانه. شما از مسیری که دارین می رین سرخورده نشین و این رو بدونین به شراکت گذاشتن اطلاعات شما برای من و خیلی از دوستان دیگه بسیار ارزشمنده .
  امیدوارم با علاقه و پشتکاری که دارین سالها ما برنامه شما رو بتونیم ببینیم و لذت ببریم

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.