مرورهای سریع: مرد مورچه‌ای

Ant-Man-trailer

دنیای سینمایی مارول روزبه‌روز توسعه بیشتری پیدا می‌کند و تهیه‌کنندگان این دنیا، جهانی سینمایی بر مبنای کتاب‌های مصور ابرقهرمانان خود ساخته‌اند که به‌واسطه تداخل‌های مداومی که با یکدیگر دارند شبکه‌ای درهم‌تنیده را فراهم آورده‌اند.

این دنیای سینمایی طبق نقشه‌ای اعلام‌شده پیش می‌رود و اکنون با نمایش فیلم مرد مورچه‌ای یا ANT MAN فاز دوم خود را به پایان رسانده است و با نمایش فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی، فاز سوم خود را آغاز خواهد کرد.

فیلم مرد مورچه‌ای برخلاف انتظار فیلم موفقی در مجموعه دنیای مارول است. این فیلم نه‌تنها توانسته است شوخ‌طبعی ویژه دنیای ابرقهرمان‌های مارول را حفظ کند که از داستان خوبی هم برخوردار است و زمینه را برای حضورهای آینده مرد مورچه‌ای در سایر فیلم‌های دنیای مارول باز می‌کند.

داستان فیلم داستان مهندس و البته دزد باهوشی به نام اسکات لنگ است. اسکات لنگ در فرآیندی از پیش برنامه‌ریزی‌شده به دزدی خانه‌ای می‌رود که متعلق به شخصیت هانک پیم ،مدیر یک شرکت تجاری عظیم است و در صندوق خانه آن با لباسی ویژه یا مواجه می‌شود.

برای کسانی که به دنیای کمیک‌ها علاقه‌مندند این نام‌ها کافی است که بدانند درواقع با دومین مرد مورچه‌ای سروکار دارند. مرد مورچه‌ای اول خود هانک پیم است و اکنون از ترس اینکه مبادا این فناوری در اختیار نیروهای جبهه منفی دنیای کمیک‌های مارول قرار بگیرد اسکات را استخدام کرده است.

فیلم طبیعتاً مملو از اشاره‌ها به شخصیت‌ها و رویدادهای دنیای سینمایی و دنیای کتاب‌های مصور مارول است که بدون اینکه بخواهیم چندین صفحه درباره این شخصیت‌ها بنویسیم و یا اینکه داستان را لو ندهیم، امکان بحث درباره همه آن‌ها نیست.

اما مرد مورچه‌ای از دو ویژگی مهم برخوردار است و آن امکان کنترل مورچه‌ها و از  آن مهم‌تر کاهش ابعاد بدن و افزایش آن است. لباس ویژه طراحی‌شده توسط هانک کمک می‌کند که شخصی که لباس را می‌پوشد، به‌سرعت بدون اینکه جرم خود را از دست بدهد به ابعادی معادل مورچه‌ها برسد و بعد دوباره به ابعاد طبیعی برگردد.

فیلم با چنین داستانی اوقات خوشی را برای بیننده خود فراهم می‌آورد اما اگر شما علاقمند به دنیای کتاب‌های مصور و دنیای سینمایی مارول باشید سرنخ‌های پنهان زیادی در فیلم وجود دارد که با مواجهه با آن‌ها بیشتر جذب فیلم می‌شوید. سرنخ هایی از اشاره به شماره نخستین کمیک هایی که مرد مورچه‌ای در آن‌ها ظاهر شده بود تا اشاره‌هایی به دنیای میان ابعادی دکتر استرنج و آماده کردن زمینه‌ای برای حضور شخصیتهای جنگ داخلی.

فیلم‌های ابرقهرمانی مارول سعی می‌کند تا حد زیادی از ایده‌های علمی برای توجیه رفتار ابرقهرمان‌هایش استفاده کند اما نباید فراموش کرد که داستان علم در این فیلم‌ها در مرکز قرار ندارند. داستان ابرقهرمان‌هایی مطرح است که در تلاش برای تطبیق با دنیای امروزی کمی هم چاشنی علم به آن افزوده‌شده است برای همین شاید حتی نتوان این‌چنین فیلمی را در رده فیلم‌های علمی تخیلی قرار دارد اما بااین‌وجود فیلم بستر مناسبی برای پرسیدن یا فکر کردن به سوال های مختلفی است.

برای مثال آیا با فرض اینکه به سازوکاری دست پیدا کنیم که ایده فشرده‌سازی‌ اتم‌ها را واقعاً اجرا کنیم، مرد مورچه‌ای ما چه ویژگی‌هایی خواهد داشت و با چه مشکلاتی دست‌وپنجه نرم خواهد کرد؟

دو نمونه از مشکل‌های جدی مرد مورچه‌ای یکی تنفس و دیگری چگالی خواهد بود.

بر اساس داستان این ابرقهرمان جدید بدون آنکه جرمش را از دست بدهد در ابعاد یک مورچه فشرده می‌شود. اگر فرض کنیم او جرمی معادل ۸۰ کیلوگرم داشته باشد با اندکی تخمین درباره قد و عرض شانه‌های او می‌توانیم حجمش را به دست آورده و چگالی او را وقتی با حفظ جرمش به ابعاد یک مورچه فشرده می‌شود پیدا کنیم. در این صورت درباره چگالی در حدود ۲ میلیارد کیلوگرم بر مترمکعب خواهد بود. به‌عبارت‌دیگر چگالی مرد مورچه‌ای در حدود چگالی یک کوتوله سفید افزایش خواهد پیدا کرد و در این صورت ابرقهرمان ما ممکن است زمین را بشکافد.

مشکل دیگر مسئله تنفس است. وقتی ابعاد شما در مقیاسی معادل مرد مورچه‌ای کوچک می‌شود معادل این خواهد بود که حجم هوایی که در محیط اطراف و در دسترس شما قرار دارد به شکل چشمگیری کاهش پیدا می‌کند و بدین ترتیب ممکن است دچار تنگی نفس و حتی بی‌هوشی شوید. البته برای این مشکل راه‌حلی وجود دارد؛ می‌توانید از یک تانک اکسیژن متصل به کلاه‌خود استفاده کنید که همراه شما فشرده و بزرگ شود.

فیلم‌هایی مانند مرد مورچه‌ای برای تفریح ساخته‌شده است اما دراین‌بین می‌توان گاهی به علم فکر کرد.

دیدگاه‌ها

  1. واقعا مارول فیلمهای جالبی تولید میکنه
    امشب دانلودش میکنم دیگه چاره ای نیست سینما که پخشش نمیکنه

    1. اخیرا دیدم که سینما تک کوروش برخی از این فیلم ها را می آورد. الان اونجرز را اکران کرده است و احتمالا مرد مورچه ای هم بعد از انتشار نسخه با کیفیتش اکران شود

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.