داستان شهر

خلاصه ای از رویدادهای مونترال در هفته منتهی به اول ژوئن

در این مجموعه هفتگی خلاصه ای از رویدادهای مرتبط با شهر مونترال را منتشر می شود. شاید برای شما هم آنچه در شهری در آن سوی اقیانوس می گذرد جالب باشد.

اعتراض به خط لوله کیندر مورگان

CBC: صدها نفر از شهروندان، فعالان محیط زیست، اعضا اتحادیه‌های صنفی و گروه‌های نماینده بومیان کانادا روز یکشنبه در مرکز شهر مونترال گرد آمدن تا اعتراض خود به خط لوله کیندر مورگان را بیان کنند.

خط لوله انتقال نفت فراکوهستانی (Trans Mountain)  در سال ۱۹۵۱ ساخته و از سال ۱۹۵۳ مورد استفاده قرار دارد.

این خط لوله نفت ر از آلبرتا به سواحل غربی استان بریتیش کلمبیا نقل انتقال می دهد. در سال های اخیر مدیران این پروژه تصمیم به توسعه آن گرفته‌اند که با اعتراض فعالان محیط زیست مواجه شده است.

در اجتماع روز یکشنبه که برای اعلام همراهی فعالان استان کبک با فعالان استان بریتیش کلمبیا که اعتراضات اصلی را رهبری می کنند، برگزار شده بود، روسای سه جامعه مهم بومیان کانادا یعنی انجمن بومیان، جامعه موهاک و جامعه ایننویی سخنرانی کردند.

 

راهپیمایی به یاد درگذشتگان ایرلندی تبار تیفوس

Montreal Gazette:  یکشنبه گذشته شهردار مونترال و شهردار دوبلین در مراسم سالانه راهپیمایی به سوی بنای یادبود قربانیان مهاجران ایرلندی تباری که در سال ۱۸۴۷ به دلیل شیوع تیوفس در گذشته بودند، شرکت کردند.

این راهپیمایی به مقصد بنای یادبود این قربانیان که به «سنگ سیاه» معروف است برگزار شد.

در نیمه قرن ۱۹ گروهی از کارگرانی که در حال ساخت ویکتوریا برروی رودخانه لَ‌شین بودند با مقبره گروهی قربانیان تیوفس سال ۱۸۴۷ مواجه شدند که عمده آن ها را ایرلندی‌های مهاجر تشکیل می‌دادند.

مهاجران ایرلندی یکی از چهار گروه مهاجرانی هستند که در کنار بومیان کانادا، ساختار شهر مونترال را تشکیل می‌دهند.

 

تخلف احتمالی شهردار پیشین مونترال در مسابقات فرمول – ای

The Star: بازرس کل مونترال، دِنیس کودیار، شهردار سابق مونترال را به نادیده گرفتن مقررات و تلاش برای استفاده از خلل های قانونی برای مدیریت مسابقات فرمول – ای سال گذشته در این شهر  متهم کرد.

مدیران سابق شهردرای قصد داشتند با کمک شرکت مدیریت برنامه‌های سرگرمی ایونکو (Evenko) این مسابقات را برگزار کنند اما وقتی این شرکت اعلام کرد برگزاری این مسابقات سودآور نیست، شهردار و همکارانش شرکتی به نام Montreal It’s Electric را تاسیس و در قالب موسسه غیر دولتی ثبت کردند تا بتواند از سوبسیدهای دولتی برخوردار شود. این شرکت سپس ایونکو را به عنوان یکی از طرف‌های اصلی قرارداد این پروژه به کار گرفت.

این پروژه با روی کار آمدن شهردار جدید تعطیل شد.

مونترال به وبلاگ نویس سعودی شهروندی افتخاری اهدا کرد

CBC:  شهر مونترال روز دوشنبه به رائف بدوی، وبلاگ نویس عربستانی که از سال ۲۰۱۳ در این کشور در زندان به سر می برد، شهروندی افتخاری مونترال را اهدا کرد. انصاف حیدری همسر این وبلاگ نویس زندانی در این مراسم به نیابت از او حضور داشت.

این شهروندی افتخاری مقامی تشریفاتی است و دربردانده شهروندی رسمی کانادا نیست و عملی نمادین و سیاسی به شمار می رود. سیاستمداران مونترالی امیدوارند این اقدام و ادامه آن در شهرهای دیگر باعث فشار به دولت سعودی برای آزادی این وبلاگ نویس شود.

 

U2 در مونترال

Montreal Gazette: گروه موسیقی U2 به خوانندگی بونو، یکی از برجسته ترین گروه های موسیقی معاصر به شمار می‌رود. گروهی که از زمان تشکیل خود در سال ۱۹۷۶ یعنی ۴۲ سال پیش تا کنون تغییر جدی نداشته و توانسته ماهیت خود را حفظ کند.

این گروه ایرلندی که علاوه بر موسیقی خود به دلیل فعالیت‌های اجتماعی و واکنش به رویدادهای جهانی و به طور خاص نقشی که در جریان صلح ایرلند شمالی بازی کردند، معروفیتی جهانی دارند هفته آینده باردیگر میهمان مونترال خواهند بود و در مرکز بِل به اجرای موسیقی خواهند پرداخت.

کنسرت‌های گروه U2 یکی از پرطرفدارترین رویدادهای موسیقی جهانی است و امسال نیز بلیت‌های دو شب اجرای این گروه در تاریخ ۵ و ۶ ژوئن به طور کامل پیش فروش شده است.

 

بازداشت پنج نفر به جرم قاچاق هروئین

Montreal Gazette: پلیس مونترال پنج نفر را در مونترال به جرم در اختیار داشتن هروئین، تلاش برای معامله و قاچاق مواد مخدر و در اختیار داشتن سلاح گرم بدون مجوز دستگیر کرد. این افراد در بازه سنی ۲۴ تا ۳۸ سال هستند.

بازداشت این افراد در پی هشدار شهروندان و رد عملیات مشترکی میان پلیس شهر مونترال، لَوَل و میرابل صورت گرفت.

 

بطری‌های پلاستیکی در مونترال محدود می‌شوند

CBC: با پیشنهاد حزب اقلیت Ensemble Montréal  در شورای شهر مونترال و رای مثبت همه اعضای این شورا، استفاده از بطری‌های پلاستیکی آب (۵۰۰ میلی‌لیتر) در برنامه های شهری، ساختمان‌ها و مراکز زیر نظر شهرداری، کتابخانه‌ها و سالن‌های اجتماعات ممنوع می‌شود.

این بخشی از تلاش های شهر برای کاهش تولید ضایعات پلاستیکی است. ضایعات پلاستیکی یکی از مهم‌ترین معضلات زیست‌محیطی جهانی به شمار می‌رود و شهرهای مختلف سعی دارند با برنامه های مختلف خود استفاده از پلاستیک‌ها را کاهش دهند.

 

خداحافظی مونترال با واگن‌های قدیمی مترو

Global News: پس از ۵۲ سال فعالیت واگن‌های قدیمی مترو مونترال برای همیشه بازنشسته خواهند شد.

واگن‌های معروف به MR-63 از ۵۲ سال پیش تا کنون در چهار خط متروی مونترال روزانه هزاران مسافر را جابجا کرده‌اند. نسل تازه واگن‌های که به نام AZUR مشهور هستند، از چند سال پیش به تدریج وارد سامانه حمل و نقل شهری مونترال شدند و از ماه ژوئن امسال به طور کامل جایگزین نسل قبلی خواهند شد.

در طی ۵۲ سال گذشته هر یک از قطارهای MR-63  بیش از چهار میلیون کیلومتر سفر زیرزمینی را انجام داده اند.

مراسم بازنشستگی این قطارها در فاصله روزهای ۱۸ تا ۲۱ ژوئن خواهد بود و در طول این روزها، آخرین قطار باقی‌مانده نسل قدیم در هر یک از چهار خط برای آخرین بار مسافران جابجا خواهد کرد.

 

کانادا مقابله می‌کند

Global News: در پی اعلام تصمیم دولت آمریکا مبنی بر وضع تعرفه بر واردات استیل و آلومینیوم کانادا، نخست وزیر و وزیر خارجه کانادا با برگزاری نشست خبری مشترکی، ضمن محکوم کردن این اقدام، فهرستی از اقدام‌های تلافی جویانه را منتشر کردند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، ضمن اشاره به سابقه همکاری کانادا و آمریکا در طول تاریخ از اینکه آمریکا و دولت ترامپ تحت قانون دفاع از امنیت ملی چنین تعرفه های را وضع کرده است و به صورت غیر مستقیم کانادا را تهدیدی امنیتی به شمار آورده ابراز شگفتی کرد. او در بخشی از این جلسه افزود باید امیدوار باشیم روزی عقل جمعی بر تصمیم های آمریکا حاکم شود اگرچه امروز چنین روزی نبود.

این شدیدترین مواجهه دو کشور کانادا و ایالات متحده در دوران معاصر به شمار می‌رود. کانادا در اقدامی تلافی جویانه ضمن اعمال تعرفه بر صنایع استیل و آلومینیوم آمریکا فهرستی از محصولات مختلف وارداتی از آمریکا را اعلام کرده است که  بر آنها تعرفه اضافی اعمال خواهد شد.

مکزیک و اتحادیه اروپا نیز واکنش های مشابهی نشان داده اند و بر برخی از محصولات وارداتی از آمریکا تعرفه تجاری وضع کرده اند.

همزمان کانادا اعلام کرده است به همراه مکزیک به تعهدات پیمان نفتا (پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی) پایبند خواهند بود و روباط خود را مستقل از موضع آمریکا ادامه خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.