داستان شهر

خلاصه ای از رویدادهای شهر در هفته منتهی به هشتم ژوئن

در این مجموعه هفتگی خلاصه ای از رویدادهای مرتبط با شهر مونترال و اطراف آن منتشر می شود. شاید برای شما هم آنچه در شهری در آن سوی اقیانوس می گذرد جالب باشد.

اجلاس پرحاشیه گروه ۷ در کبک

CTV:  در آستانه آغاز اجلاس سران کشورهای صنعتی موسوم به G-7  امیانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه با نخست وزیر کانادا ملاقات کرد.

ماکرون که از طریق فرودگاه پیر ترودو در مونترال وارد کانادا شده بود، در بدو ورود با خوش آمد نخست وزیر استان کبک و شهردار مونترال مواجه شد و پس از آن  با نخست وزیر کانادا ملاقات کرد.

سران هفت کشور صنعتی جهان شامل کانادا، ایالات متحده، فرانسه، آلمان، انگلستان و ژاپن از روز جمعه نشست سالانه خود را در منطقه Charlevoix در نزدیکی شهر کبک و در شمال ساحل رودخانه سن‌لوران آغاز کرده اند.

این نشست  یکی از مهم ترین نشست های گروه هفت در سال های اخیر به شمار می‌رود. کانادا در حالی میزبان این نشست است که در هفته گذشته ایالات متحده، تحت عنوان دفاع از امنیت ملی خود، تعرفه‌های تجاری را بر محصولات مختلف و به خصوص استیل و آلومینیوم کانادا  و کشورهای اروپایی وضع کرده است. رویدادی که با واکنش منفی کانادا، مکزیک و کشورهای اروپایی مواجه شده است و آن ها را به در پیش گرفتن برخی از شدیدترین اقدام های مقابله جویانه تجاری علیه آمریکا وا داشته است.

خروج ایالات متحده از پیمان پاریس، توافق ایران، وضع تعرفه های مالی علیه متحدان خود و خروج از پیمان های تجارت آزاد از جمله پیمان نفتا، باعث شده است تا نشست امسال به گفته برخی از ناظران بیش از آنکه به نشست های رایج سران گروه ۷ شباهت داشته باشد، در قالب ۶+۱ طبقه بندی شود.
این نشست از سوی دیگر در آستانه دیدار ترامپ و رهبر کره شمالی رخ می دهد و نگرانی‌های امنیتی درباره آینده روابط بین‌المللی در آن مورد توجه جدی قرار دارد.
در اقدامی بی‌سابقه انگلستان و فرانسه اعلام کرده اند در صورتی که ایالات متحده بر سیاست‌ نادیده گرفتن همکاری های تجاری خود ادامه دهد از امضا بیانیه مشترک این نشست سرباز خواهند زد.

به نظر می رسد نشست امسال سران گروه ۷ کشور صنعتی حداقل از زمانی که با اخراج روسیه از گروه G-8 به گروه G-7  تغییر ماهیت داد، یکی از پرتنش ترین و پر حاشیه ترین نشست های کشورهایی باشد که به طور سنتی متحدان وفادار یکدیگر به شمار می روند.

 

آغاز اعتراض های تند به نشست سران G7

Global News: در آستانه آغاز نشست سران کشروهای صنعتی یا گروه G7  گروه های مخالف جهانی سازی و برخی از گروه های آنارشیست نه تنها اعتراض های خود را آغاز کرده اند که با اجرای کارگاه های آموزشی روش های مبارزه و اعتراض های خیابانی که ممکن است به خشونت کشیده شود را به شرکت کنندگان آموزش می دهند.

کانادا به طور عام و استان کبک به طور خاص با توجه به سابقه فرهنگی و تاریخی خود زمینه های بیشتری برای اعتراض های پادساختار دارد. برخی از جنبش های آنارشیست از یک سو و جنبش های ضد سرمایه داری از سوی دیگر در این منطقه فوق العاده فعال هستند.

 

اهدای مدرک افتخاری علوم به سوزوکی در بین تظاهرات ضد محیط زیست

CBC: دانشگاه آلبرتا مدرک افتخاری خود در رشته علوم را به دیوید سوزوکی، فعال محیط زیست و یکی از فعالان رسانه ای حوزه علم شناخته شده کانادا اهدا کرد.

سوزوکی ۸۲ ساله دارای مدرک دکترای جانورشناسی از دانشگاه شیکاگو است و در فاصله سال های ۱۹۶۳ تا ۲۰۰۱ استاد دپارتمان زنتیک دانشگاه بریتیش کلمبیا (BC) در کانادا بوده است.

او د رکنار فعالیت علمی خود یکی از مروجان علم برجسته کانادایی است که در کانادا به طور خاص به دلیل برنامه ماهیت اشیا (The Nature of Things)  محصول شبکه CBC شناخته شده است. او دهها کتاب علم برای عموم تدوین کرده و در کنار فعالیت های ترویجی یکی از فعالان دفاع از محیط زیست برجسته به شمار می رود.

مراسم اهدای مدرک افتخاری علوم دانشگاه آلبرتا به او همزمان با تظاهرات گروه های مختلفی از دانشجویانی بود که به این امر اعتراض می کردند. دلیل اعتراض آن ها تلاش های سوزوکی برای مهار تولید نفت‌شن (Sand Oil)  و افزایش آگاهی درباره تخریبهای زیست محیطی استفاده از سوخت های فسیلی بود.

آلبرتا بخش مهمی از اقتصاد خود را به انرژی فسیلی وامدار است و این گروه های معترض سوزوکی را یکی از چهره های موثر در جلوگیری از توسعه سریع صنایع نفت و انرژی فسیلی این استان می دانند.

اعتراض های دانشگاهیان به برخی از دریافت کننده های مدارک علمی افتخاری سابقه ای طولانی دارد اما اینکه در مرکزی علمی و دانشجویانی که قاعدتا باید با اصول علمی آگاه باشند علیه بدیهیات زیست محیطی و علمی و به دلیل تلاش های یک فرد در مبارزه با آلودگی زیست محیطی دست به اعتراض بزنند هشدار دهنده است.

لغو برنامه آموزشی فرهنگ بومیان از سوی پلیس مونترال

 CTV News: پلیس مونترال برنامه آموزشی که از سوی رهبران جامعه بومی مونترال برای آشنایی بیشتر افسران پلیس این شهر با جامعه بومیان تاسیس شده بود را از برنامه آموزشی خود حذف کرد.

پلیس مونترال اعلام کرده است با استخدام مشاوران متخصص در زمینه مسایل بومیان قصد دارد برنامه مناسب تری را جایگزین این برنامه آزمایشی کند.

سه سال قبل پلیس مونترال که به طور سنتی متهم به نادیده گرفتن و عدم آشنایی با حقوق و فرهنگ جامعه بومیان این شهر است قبول کرد تا افسران خود را ملزم به شرکت در دوره های آشنایی با بومیان کند که از سوی رهبران این جامعه در شهر تاسیس شده بود.

پلیس مونترال به دلیل هزینه های این پروژه حاضر به سرمایه گذاری در آن نبود  و به همین دلیل هم گروه های بومیان شهر این پروژه را با کمک منابع مالی دیگر طراحی و هزینه های آن را تامین کردند.

شهر مونترال در سال های اخیر سعی در جبران بخشی از رفتار تبعیض آمیز خود با بومیان داشته است که یکی از مهم ترین اقدام های نمادین آن تغییر پرچم شهر به منظور به رسمیت شناختن میراث بومیان مونترال بوده است. با این وجود فعالان حقوق بومیان معتقدند هنوز تبعیض های علنی و غیر علنی به خصوص در مواجهه با ماموران قانون دامن‌گیر بومیان این شهر است.

 

بحث بر سر بازار سواستفاده جنسی در آستانه مسابقات فرمول یک

The Star: مونترال یکی از میزبان‌های سالانه مسابقات اتوموبیل رانی فرمول یک است. مسابقاتی که بخش قابل توجهی از بازار جهانگردی ورزشی سالانه شهر را تشکیل می دهد.

نه تنها رویداد اصلی که رویدادهای جنبی، میهمانی‌ها و نمایشگاه‌های خیابانی و همین طور میزبانی از تعداد بالایی از چهره های مشهور دنیای سرگرمی باعث می‌شود تا رویداد فرمول یک به رویداد مهم برای بازار تجاری شهر بدل شود. اما این مسابقات نیمه تاریکی نیز دارد

در سال های اخیر این مسابقات با اعتراض های متعددی روبرو شده است که یکی از مهم ترین آن ها ایجاد بازار جنسی در حاشیه آن است. اتهامی که این مسابقه با آن روبرو است ایجاد بازاری برای ترافیک و ایجاد بازار غیر قانونی تجارت و سواستفاده جنسی است. پلیس هر ساله بررسی هایی را در این زمینه انجام می دهد اما نتیجه قطعی در این زمینه اعلام نشده است.

از سوی دیگر نگرانی ها تنها در زمینه سو استفاده مستقیم خلاصه نمی شود. ادامه سنت رایج این مسابقه ها و مراسم همراه با حضور چهره های قدرتمند اقتصادی و صنایع سرگرمی که به استفاده ابزاری از دختران و زنان دامن می زند به خصوص پس از همه گیر شدن جنبش های ضد آزار جنسی مورد توجه قرار گرفته است.

 

آلبرتاسوروس علیه تقلب

Edmonton Journal: دولت استان آلبرتا اعلام کرد با هدف مبارزه با سرقت هویت و سواستفاده از کارت های  شناسایی طراحی گواهینامه ها و سایر کارت های دولتی این استان تغییر خواهد کرد و بر روی همه آن ها و به عنوان بخشی از طراحی جدید نماد اسکلت آلبرتاسوروس (Albertosaurus)  نقش خواهد بست. این دایناسور یکی از خویشاوندان نزدیک تیرانوزاروس رکس یا همان T-Rex معروف است که در سال۱۸۸۴   توسط جوزف تایرل در منطقه دره رودخانه گوزن سرخ کشف شد.

اضافه کردن طرحی از استخوان های این شکارچی ۷۰ میلیون ساله شاید نقش چندانی در جلوگیری از سرقت هویت نداشته باشد اما موجی از هیجان را بین شهروندان استان آلبرتا ایجاد کرده است.

اما مهم تر از حضور این دایناسور پیش از تاریخ اتفاق دیگری است که در کارت های شناسایی افتاده است. از این پس شهروندان آلبرتا می‌توانند در مقابل جنسیت خود به جای گزینه رایج مرد/زن گزینه X را انتخاب کنند. بدین ترتیب کسانی که هویت جنسی خود را در مفهوم دوگانه مذکر/مونث تعریف نمی‌کنند لازم به انتخاب میان این دو گزینه نخواهند بود

 

ده سال مجله هفته

مجله هفته، یکی از رسانه های فارسی زبان شهر مونترال این هفته دهمین سال فعالیت خود را جشن گرفت. هفته مجله ای است که به صورت نشر کاغذی و الکترونیک به پوشش رویدادهای مربوط به مخاطبان «جامعه ایرانی و افغان تبار» شهر مونترال می پردازد.

هفته در شهر مونترال به صورت هفتگی و در ۷۲ صفحه به صورت رایگان عرضه می شود و نسخه آنلاین آن نیز در وب سایت این مجله در دسترس است.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.