هراس در کاخ سفید

باب وودوارد و گزارش از کاخ سفید در آشوب

 

موضوع کتاب تازه باب وودوارد درباره بحران در کاخ سفید داستان تازه ای نیست. آنچه این کتاب را متمایز می کند، اعتبار نویسنده آن است.

وودوارد و واترگیت

شامگاه روز ۱۷ ژوئن ۱۹۷۲، چند سارق به دفتر ستاد انتخاباتی حزب دموکرات در هتل واترگیت در شهر واشنگتن دستبرد زدند. نیروی حراست هتل آن ها را در هنگام دستبرد بازداشت کرد. زمانی که جلسه مقدماتی دادگاه آن ها برگزار می‌شد، خبرنگار حوانی به نام باب وودوارد که به تازگی در واشنگتن پست استخدام شده بود عازم ساختمان دادگاه شد تا گزارش این سرقت به نظر بی‌اهمیت را تهیه کند.

باب وودوارد
باب وودوارد

این گزارش ابتدایی آغاز یکی از مهم‌ترین گزارش‌های تاریخ مطبوعات شد. باب وودوارد به همراه کارل برنشتاین تحت سردبیری بن بردلی، سرنخ های این پرونده را تا دفتر ریاست جمهوری وقت آمریکا دنبال کردند. مجموعه گزارش‌های آن‌ها در واشنگتن پست و همچنین گزارش های روزنامه نیویورک تایمز، در نهایت منجر شد تا پرده از توطئه و پرده پوشی عظیمی در واشنگتن فرو افتد و در نهایت آنچه به «رسوایی واترگیت» معروف شد به واسطه گزارش های تحقیقی و شجاعانه روزنامه نگاران و به خصوص باب وودوارد و کارل برنشتاین، منجر به استعفای ریچارد نیکسون از ریاست جمهوری شد.

این اتفاق یکی از نقاط اوج روزنامه نگاری معاصر به شمار می‌رود. فیلم سینمایی همه مردان رییس جمهور این داستان را به تصویر کشیده است. و این دو خبرنگار که موفق به دریافت جایزه پولیتزر و ده‌ها جایزه دیگر شدند روح تازه ای به اعتبار روزنامه نگاری دمیدند.

باب وودوارد و کارل برنشتاین پس از این مجموعه گزارش ها و شهرتی که به دست آوردند لحظه ای دست از حرفه خود برنداشتند.

وودوارد پس از واترگیت

باب وودوارد الان ۷۵ سال سن دارد و هنوز یکی از معتبرترین صداهای عرصه گزارشگری به شمار می‌رود. او هنوز با وشانگتن پست همکاری می کند و به گفته مارتی بارون، سردبیر این روزنامه، وودوارد بود که شعار تازه این روزنامه را پیشنهاد داده است «دموکراسی در تاریکی می میرد»

او که گزارش های مفصلی درباره همه روسای جمهور آمریکا از زمان نیکسون تا کنون نوشته است حالا کتاب تازه خود را درباره کاخ سفید تحت مدیریت دانلد ترامپ آماده انتشار دارد. کتابی که از آن به یکی از شگفت انگیز ترین گزارش ها از فضای درون کاخ سفید یاد می شود.

اگر به این داستان علاقه مند هستید این نوشته ها را نیز مطالعه کنید:

پست فیلمی در ستایش عصر طلایی روزنامه نگاری 

دو مستند از دنیای روزنامه نگاری 

 

هراس وودوارد

کتاب «هراس» یا Fear روز سه شنبه ۱۸ سپتامبر منتشر خواهد شد. اما لازم نبود تا کتاب به انتشار عمومی برسد تا موج حاشیه های آن آغاز شود. انتشار نخستین مرور ها و خلاصه های کتاب نه تنها موجی از شگفتی و تعجب در واشنگتن ایجاد کرد که کاخ سفید را به واکنشی تند وا داشت.

کتاب هراس
Photo Credit: Simon & Schuster

در این کتاب وودوارد با بسیاری از مقام های ارشد کاخ سفید که در گذشته یا الان مشغول کار در این نهاد هستند گفتگو کرده است. بسیاری از آنها مشاهدات و برداشت خود را از روش حکومت داری ترامپ ارایه داده اند. گزارش‌هایی که نشان می‌دهد درون  کاخ سفید بسیاری از مقام های ارشد رییس جمهور را فاقد صلاحیت برای این سمت می دانند.

یکی از مقام‌های کاخ سفید در این گفتگوها رییس جمهور را دارای سطح اطلاعات و توان فکری کودکی شش یا هفت ساله دانسته و دیگری اشاره کرده است که چطور گاهی برگه‌هایی را از میز رییس جمهور بر می‌دارند و از او پنهان می‌کنند که او آن‌ها ار امضا نکند.

به طور طبیعی گزارش‌های اولیه از این کتاب با تکذیب‌های مقام‌های کاخ سفید مواجه شده است. این اولین باری نیست که چنین کتاب هایی درباره ترامپ و دولت او منتشر می‌شود و اولین باری هم نیست که مقام های کاخ سفید آن ها را افشا می کنند. پیش از این کتاب هایی مانند «آتش و خشم» نوشته مایکل وولف و «افسار گسیخته» نوشته اوماروسا، دستیار سابق ترامپ نیز چنین نکاتی را مطرح کرده بودند. اما تفاوت بزرگ کتاب وودوارد و دیگران در اعتباری است که نام وودوارد دارد.

اعتبار وودوارد، تکذیب کاخ سفید

چندین دهه کار حرفه ای روزنامه نگاری و گزارشگری دقیق برای ادعاهای او زمینه اعتباری را به وجود آورده است که به راحتی نمی‌توان از کنار آن ها گذشت و به همین دلیل بسیاری از منتقدان بر این باورند که حتی اگر این کتاب برخی از جزییات فرعی را نتوانسته باشد با دقت بیان کند اما نمی‌توان در صحت نقل قول‌ها و روش گزارشگری آن شک کرد.

در نوار صوتی که از گفتگوی وودوارد با ترامپ منتشر شده است، حتی ترامپ نیز پیش از انتاشر کتاب به وودوارد می گوید که از نظر او، وودوارد یکی از منصف ترین گزارشگران است و از اینکه نتوانسته با او گفتگو گند ابراز نارضایتی می کند.  با این وجود پس از انتشار کتاب او به اعتبار این خبرنگار حمله و کتاب را داستانی تخیلی خوانده است

این روزها که کاخ سفید بحرانی کم سابقه را سپری می کند و دنیای سیاست بین الملل تحت تاثیر آن یکی از پر آشوب ترین روزگاران خود را می گذراند، خواندن این کتاب می تواند فوق العاده جذاب باشد.

از یک سو، نوری که بر تاریکخانه پشت پرده اداره کاخ سفید تابانده شده است آگاهی بخش است و در سطحی دیگر قلم شیوا و گزارشگری حرفه ای وودوارد می تواند برای کسانی که به این حرفه علاقه‌مند هستند درس آموز باشد.

این کتاب را انتشارات Simon & Schuster  منتشر کرده است و از روز ۱۱ سپتامبر در کتاب‌فروشی‌های سراسر جهان و آمازون  توزیع می‌شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.