گزارشگری از خطر ها و ریسک ها

متن زیر ترجمه فصل ۳۶ کتاب راهنمایی میدانی برای نویسندگان علم است که زیر نظر دبورا بلوم و با هکاری گروهی از روزنامه نگاران علم نوشته و منتشر شده است. این فصل از کتاب اگرچه مستقیما با موضوع همه گیری ارتباط ندارد اما به پیشنهادهایی در زمینه گزارشگری از خطرات می پردازد و شاید مرور آن در این فضا مفید باشد.


۳۶

گزارشگری از خطر

کریستین راسل[۱]

کریستین راسل خبرنگار آزاد (فری‌لنسی) است که بیش از سه دهه سابقه گزارشگری در زمینه علوم و پزشکی را دارد. او قبلا گزارشگر ملی واشنگتن پست و واشنگتن استار بود و دربرنامه تلویزیونی مرور هفته واشنگتن نیز حضور می یافت. او نایب رییس شورای توسعه نویسندگی علمی و رییس سابق انجمن ملی نویسندگان علمی بوده است و چندین جایزه روزنامه نگاری از آن خود کرده و عضویت افتخاری انجمن سیگما خی را که انجمن تحقیقاتی علمی است دارد. او کارشناسی  خود را در رشته زیست شناسی ازکالج میلزدریافت کرده است. در سال ۱۹۸۷ به مطالعه خطرات زیست محیطی در زمانی که در برنامه آلیسیا پترسون شرکت کرده بود پرداخت و از آن زمان تا کنون دغدغه خطرات و گزارشگری از آن را دارد.

در سه دهه گذشته رسانه ها به طور مدام مردم را با خبرهای پایان ناپذیری از تهدیدات و خطرها بمباران کرده اند. مواردی آشنا و غریبه و چیزهایی نظیر: درمان های جایگزنی هورومنی، سیاه زخم، جنون گاوی، سارس، ویروس نیل شرقی، گاز رادون، اوتیسم ناشی از واکسیناسیون، چاقی کودکان، خطاهای پزشکی، خطرات دود سیگار برای غیر سیگاری‌ها، آزبست‌ها و حتی خطر ایدز در بین فعالان صنعت فیلم سازی.
 این نوای طبل تهدیدات و خطرهایی که اعلام می‌شود، به خودی خود گیج کننده هست و  معمولاً با انتشار نتایج  بررسی‌ها و تحقیقات جدیدتر که با یافته های قبلی تناقض دارند بیشتر هم گیج کننده می‌شوند.

گاهی اوقات اوضاع به قدری آشفته می شود که شخصی که در یک رستوارن می خواهد غذایی سفارش دهد فکر می‌کند جانش را به دست گرفته و باید دست به انتخاب سرنوشت سازی بزند. آیا ممکن است گوشت غذا آلوده به جنون گاوی باشد؟ ممکن است در پرورش مرغ غذا، از هورمون استفاده شده باشد و یا اینکه ماهی آلوده به جیوه باشد؟ در یکی از کاریکاتورهای محبوب من که در واشنگتن پست منتشر شده بود شخصی که در انتخاب غذایش مردد بود به پیشخدمت می‌گوید: من فکر می کنم که بشقاب سبزیجات را انتخاب می کنم و او پاسخ می دهد سبزیجات با هپاتیت و یا با آفت‌کش‌ها؟ او که از شام صف نظر کرده بود فقط یک لیوان آب می خواهد و پیشخدمت باز پاسخ می دهد آب حاصل از روان‌آب‌های کشاورزی و یا آب مانده در محفظه آب؟

شاید وقت آن فرا رسیده باشد که رسانه ها به جای اینکه خود را بخشی از مساله ببیند به بخشی از راه حل تبدیل شوند.

به شکل ایده آل روزنامه نگار های علمی می توانند راهی به سوی ارتقا گزارش از خطرات و تهدیدات پیدا کنند که به فراسوی تهدید های موردی رفته و از این شکل اعتیاد آو و رایج خارج شده و به رویکردی  استوار تر و متعادل تر  دست پیدا کنند که خطرهای روزانه را در چشم اندازی وسیع تر قرار دهد.

چالش اصلی خلق کردن داستان هایی به سبک نقاشی های سیاه قلم مرکبی است. در این طرح ها بخش عمده صفحه را فضاهای خاکستری پر می کنند و نه نواحی سفید و سیاه.
 اغلب اوقات همانطور که همکار من در واشنگتن پست، ویکتور کوهن[۲] می گفت؛ روزنامه نگارها (و ادیتورهای آنها) به نوعی ساختار دوقطبی جذب می شوند و در دام افراط و تفریط می افتدند:
«در یک سوی طیف جایی که امیدی در آن وجود ندارد و در سوی دیگر داستان هایی که خبر از  امید و کشفی تازه می دهد.» اما متاسفانه در دنیای واقعی بسیاری از امیدهای تازه امروز، نا امیدی های فردا را تشکیل می‌دهند (و این دلیل بسیار خوبی است که کمتر از واژه هایی مانند کشف تاریخ ساز و یا درمان قطعی در اولین مواجه با یک داستان استفاده کنید.)

بحث‌های مربوط به روش‌های درمان با جایگزینی هورمون ها یا HRT نمونه خوبی از این پوشش های خبری است که روند یویو مانندی را سپری کرد.

در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی رسانه ها به تبلیغ بیش از حد هورمون‌ها به عنوان داروهای شگفت انگیزی برای زنان پرداختند. داروهایی که وعده جوانی دائمی و همچنین درمان عوارض ناشی از یائسگی را می داد.

با وجود این با انتشار گزارش‌هایی که از احتمال وجود رابطه میان این داروها و بروز سرطان پستان و رحم خبر می داد، نگرانی‌های عمومی در این زمینه ایجاد شد.

 اندکی بعد و زمانی که مشخص شد خطر ابتلا به سرطان رحم را می توان با اضافه کردن هورمون های دیگری به این روش درمانی کاهش داد بار دیگر تبلیغات به گونه مثبتی درباره این روش درمانی به جریان افتاد و این بار بر نقش بالقوه این روش در جلوگیری از پوکی استخوان و بیماری‌های قلبی تمرکز کرد.

 بدین ترتیب فروش استروژن افزایش پیدا کرد. در سال ۲۰۰۱ فروش پرمارین در آمریکا به تنهایی به بیش از یک میلیارد دلار رسید؛ اما در سال ۲۰۰۲ این حرکت پاندولی در مسیر دیگری به جریان افتاد و همه تیترهای خبری در باره HRT  منفی شدند. فروش این مواد کاهش پیدا کرد و بررسی جامع فدرالی در این زمینه صورت گرفت، برنامه سلامت زنان با توجه به یافته های جدید، این درمان را زودتر از برنامه ریزی قبلی متوقف کرد. یافته‌های تازه، نشان می داد HRT خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سرطان پستان و موارد دیگری را افزایش می‌داده است و این خطر به قدری است که همه فواید این روش را تحت شعاع قرار می‌دهد.

هر بار که جهت حرکت این پاندول تغییر می‌کرد رسانه ها نیز به گونه‌ای اقدام به گزارش این تحقیقات اخیر می پرداختند که گویی تحقیقات جدید حرف آخر را در این فرآیند می زند. دراین بین مساله زنان نیز به عنوان ابزاری برای احساسی کردن گزارش ها چه در زمینه خطرها و چه در زمینه فواید مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

زمانی که قرار است درباره تهدیدات و خطرات مساله ای مرتبط با سلامت بنویسیم باید بهتر از این عمل کنیم. ما باید بیشتر در باره فرآیند پیش‌رونده و خود تصحیح کننده علم و تحققیقات بنویسیم و باید خواننده‌های و شنونده‌های خودمان را به درون آزمایشگاه ها و یا تاسیسات بیمارستانی ببریم. ضمن اینکه گزارش‌های مربوط به ریسک ها و خطرها باید به مساله اقدامات احتیاطی که لازم است از سوی دولت‌ها، صنایع و افراد مد نظر قرار گرفته شوند نیز بپردازند و به این سوال پاسخ دهند تا قطعی شدن نتایج روند تحقیقات بهترین مسیر پیش رو کدام است؟

متاسفانه، چه منابع اطلاعاتی – بخش خصوصی یا عمومی – و بخش منتقل کننده داده ها، یعنی ما،  رسانه ها،  اغلب اوقات برای اینکه خطرها را در قالب و چهارچوب مشخصی قرار بدهیم آمادگی نداریم. چرخه ۲۴ ساعته خبر اولویت را بر زمان انتشار می‌گذارد،  فضای موجود درسانه‌های چاپی اولویت را به میزان فضای در اختیار و پرکردن متناسب صفحه نسبت می‌دهد و رقابت رسانه‌ها باعث اولویت دادن تضادها و رقابت های درون یک داستان نسبت به اطلاعات متعادل می‌شوند.

شرایط دشوار تر زمانی است که بدون اینکه داده‌های علمی از یک موضوع حمایت کند، داستانی درباره خطرات و ریسک‌های یک موضوع و بر مبنای داستان های تلخ و ناراحت کننده شخصی و روایت های افراد خاص بنا شود.

 چهره غمناک یک کودک می تواند همه اعداد و داده های علمی جهان را به چالش بکشد. البته که همه ما در این زمینه گناهکاریم. من اولین بار در اواخر دهه ۷۰ بود که متوجه این مساله شدم. زمانی که روزنامه نگارها  و از جمله خودم به طور دائم به انتشار گزارش هایی در باره آخرین نتایج آزمایش های انجام شده برروی حیوانات درباره تاثیر مواد شیمایی بر امکان بروز سرطان در میان آن‌ها دست می زدیم بدون آنکه کار توضیحی کامل و درستی درباره رابطه آن با  سلامت انسان انجام دهیم. در سال ۱۹۷۷ تحقیقی در کانادا انجام و براساس آن محققان متوجه بروز سرطان مثانه در موش هایی شدند که ساخارین مصرف کرده بودند.کمیته نظارت بر دارو و غذای آمریکا استفاده از شیرین‌کننده‌های مصنوعی را ممنوع کرد. اما منتقدان این  تصمیم را به سخره می‌گرفتند و اعلام می کردند که افراد برای اینکه در اثر مصرف این شیرین کننده ها مبتلا به سرطان شوند لازم است در روز ۸۰۰ شیشه نوشابه گاز دار بخورند.

کاریکاتوری در مجله نیویورکر، دو موش آزمایشگاهی را در قفسی به تصویر کشیده بود که یکی از آنها به دیگری می‌گفت قبلا تنها نگرانی و هراسم از گربه بود اما الان بیشتر از آن از مواد سرطان زا می ترسم . گزارشگران به گونه ای شتاب زده از یک داستان ترسناک زیست محیطی به سراغ دیگری می رفتند  – ضایعات سمی کانل لاو و حادثه اتمی جزیره تری مایل– و به طور خستگی ناپذیری خوانندگان خود را به صورت هفتگی با مقدار دوز مشخصی از هراس که برگرفته از مقاله های نیو انگلند ژورنال (یا آنگونه که طنز نویس نشریه سینسیناتی اینکوایریز، نام آن را تغییر داده بود ژورنال هراس پراکنی نیو انگلند) بود تغذیه می کردند.

به مرور زمان افکار عمومی نسبت به این موضوع بد گمان و شکاک شد و این بدگمانی را به کل رسانه تعمیم داد و البته که حق با او بود.

اغلب اوقات افکار عمومی ممکن است حساسیت خود را نسبت به یک موضوع پر خطر به واسطه مقایسه اشتباه از دست بدهد

 بسیاری از ما تغییر در روش و رویکرد خود برای پوشش داستان هایی که در بردارنده مسایل خطرناک و پیچیده بود را آغاز کردیم. شروع به پرسیدن سوال های دشوار تر کردیم و به دنبال پاسخ های شفاف تر در باره اینکه چه چیزهایی را واقعاً درباره خطرهای یک موضوع می دانیم و و آیا اصلا کاری می توان در مقابل این درک نا کامل علمی انجام داد.

زمانی که درباره تحقیقات علمی و اعداد می نویسید بسیار مهم است که بدانید قدرت و اعتبار هر مطالعه چقدر است. اعتبار کسانی که آن را انجام داده اند تا کجا است و درجه قطعیت آن تحقیق ( برای اطلاع  بیشتر از این مورد فصل ۳ را ببینید) چقدر است. اینجا چند نکته دیگر که به نظرم گزارشگران درباره گزارشگری در زمینه خطرات و تهدیدات باید در ذهن داشته باشند را با شما در میان می‌گذارم.

اعدادی که درباره یک خطر وجود دارد از چه نوعی است؟

 به اطلاعات مربوط به خطر نسبی و مطلق با دقت نگاه کنید. خطر نسبی می تواند اغلب اوقات باعث گمراه شدن شما بشود به خصوص اگر ایده ای از اینکه سطح خطر در ابتدا چه مقدار بوده است نداشته باشید. اغلب اوقات در تحقیقاتی که در ژورنال ها منتشر می شود تنها به خطر نسبی اشاره می شود.

 برای مثال، در سال ۱۹۹۶ مجله لنست و بریتیش مدیکال ژورنال عملاً موجی از هراس درباره قرص های ضد بارداری را ایجاد کردند. آنها نتایج تحقیقی را منتشر کردند که بر اساس آن نوع جدیدی از قرص های ضد بارداری با دوز پایین احتمال ابتلا به لخته شدن خون را دوبرابر می‌کرد اما معنی دو برابر شدن احتمال لخته شدن خون چه بود؟ بعدا نامه انتقاد آمیزی که در لنست منتشر شد و مشخص شد که خطر مطلق درباره این قرص ها به قدری پایین بوده است که دوبرابر شدن آن اصلاً به حساب نمی آید و معادل تنها اضافه شدن یک مورد در میان ۱۰۰ هزار نمونه بوده است.

چطور می توان این خطر جدید را با خطرات قدیمی شناخته شده مقایسه کرد؟

مقایسه کردن خطری جدید با خطرهایی که مردم بیشتر آشنا هستند می تواند گاهی کمک کننده باشد. اما سعی کنید در صورت امکان  خطرهای مشابهی را با هم مقایسه کنیدکه واقعا قابل مقایسه باشند. به دنبال مقایسه هایی در زمینه میزان خطر ابتلا و یا مرگ ومیر وابسته به جنسیت، سن، جغرافیا، اشتغال و امثال آن بگردید. برای مثال اگر از خطرات سرطان در زنان صحبت می کنید شاید لازم به ذکر باشد که هنوز بیماری های قلبی عامل اصلی مرگ و میر در زنان به شمار می رود و مواظب باشید که اطلاعات را منتقل کنید و نه قضاوت خودتان را.

اغلب اوقات افکار عمومی ممکن است حساسیت خود را نسبت به یک موضوع پر خطر به واسطه مقایسه اشتباه از دست بدهد برای مثال وقتی که مقامات دولتی و یا صاحبان صنایع سعی می کنند برای کم اثر دادن میزان واقعی خطر آن را  با جملاتی مانند این که خطر این موضوع کمتر از خطر صاعقه زدگی و یا کمتر از خطر تشعشعشی است که در هنگام پروازی هوایی دریافت می‌کنید، کم اهمیت جلوه دهند.

آیا این خطرات داوطلبانه و یا غیر داوطلبانه است؟

گزارشگری در باره خطرات تنها نوشتن درباره اعداد نیست. شاید برای کارشناسان خطری کوچکتر کم اهمیت تر از خطری بزرگتر باشد اما برای مردم اینگونه نیست به خصوص زمانی که این خطر غیر داوطلبانه باشد.

به طور کلی مردم عادی خطرات داوطلبانه و یا آگاهانه (خطراتی که با آگاهی از وجود آنها کاری را انجام می دهیم) و یا خطرات طبیعی را بیشتر می پذیرند تا خطرات غیر داوطلبانه. خطرات غیر داوطلبانه مواردی نظیر خطرهای تازه و غیر قطعی ساخته دست بشر را شامل می‌شئند که ما به واسطه عملکرد دیگران در معرض آن قرار می‌گیریم. مانند مساله گاز رادون یا آلودگی های محیطی.

به یاد می آورم یک بار از مشاهده رفتار طعنه آمیز یک زن باردار در ویرجینای غربی مانند صاعقه زده ها خشکم زد.

 او در حالی که در مقابل یک کارخانه شیمیایی محلی، در اعتراض به آلودگی محیط زیست تظاهرت می‌کرد. در حال کشیدن سیگار بود. سیگاری که خطر فوری اش برای فرزند به دنیا نیامده اش به مراتب بیشتر بود. خطرهای بزرگتری هست که هر روز خود را در معرض آن قرار می دهیم. مواردی مانند سیگار کشیدن، نوشیدن مشروبات الکلی، خوردن غذاهای نامناسب و رانندگی. به قول معروف: «ما با دشمن خود چهره به چهره شده ایم و او کسی نیست جز خود ما»

سطح میزان خطرات فردی در برابر خطرات اجتماعی چقدر است؟

داستان ها و گزارش ها معمولا سیب و پرتقال را در مساله خطر با هم اشتباه و مخلوط می کنند و این خطر بزرگی  است که آنها نتوانند تفاوت واضحی میان ریسک های  اجتماعی و فردی قایل شوند.

یک خطر ممکن است برای هر شخصی به تنهایی بسیار اندک باشد اما تبدیل به مساله ای اساسی در زمینه سلامت عمومی شود. مثلا اگر بیماری باشد که از طریق غذا، هوا و یا آب به گروه وسیعی از مردم منتقل شود.

 در سال ۱۹۸۹ اتفاقی که به وحشت عمومی آلار[۳] معروف شد درباره یک ماده شیمیایی سرطان زا بود که در کشت سیب مورد استفاده قرار می‌گرفت. در واقع این هراس عمومی ناشی از  عدم ایجاد تمایز میان این دو نوع خطر فردی و اجتماعی بود. تبلیغات گسترده، وحشتی وسیع را میان والدینی ایجاد کرد که سیب را از ظرف غذاهای بچه های خود و یا آب سیب ها را از نزدیکی دست آن‌ها دور کردند و دور ریختند در حالی که خطری که در این باره هر نفر و هر کودک را تهدید می کرد واقعا ناچیز و اندک بود. اما مساله این بود که ناکارآمدی دولت در محدود کردن و مانع شدن از استفاده از چنین ماده شیمایی آن هم برروی میوه ای که به طور گسترده از سوی مردم و در طول زمان مورد استفاده قرار داشت، جامعه را با خطر عمومی بالایی مواجه کرده بود. طرف دیگر این ماجرا این است که خطر برای گروه کوچکی از مردم بسیار بالا ولی برای جاتمعه بزرگتر بسیار اندک باشد. برای مثل کارگرانی که به طور دائم در معرض آزبست قرار دارند در خطر بالایی قرار دارند اما این خطر برای مردم عادی بسیار پایین است.

چه کسانی بیشتر در معرض مواجهه با یک خطر خاص قرار دارند؟

بدیهی است که مجاورت با موضوعی بالقوه خطرناک چه در محیط کار، چه در محیط زیست و چه در روابط فردی به معنی این است که فردی در معرض خطر قرار گر فته است. و هر چقدر ماده و یا منبع خطری که شخص در معرض آن قرار می‌گیرد بزرگ تر باشد خطر نیز برای آن شخص افزایش پیدا می کند.

 اما بسیار پیش می آید که پیام شفافی از سوی مقامات سلامت و یا وکلای دعاوی – و در نتیجه سرخط‌های خبری – باعث بروز هیستری اجتماعی و توجه جهانی می شود در حالیکه در هنگام بیان این چنین پیامی از ارایه دیگاه و بیان شرایط کسانی که واقعا ممکن است در خطر قرار داشته باشند غفلت می شود و در نتیجه پیام اشتباه منتقل می شود.

گزارش های مربوط به ایدز معمولا این نکته را برجسته می کنند که هر کسی که فعالیت جنسی داشته باشد در معرض ابتلا به ویروس اچ آی وی است .

اگرچه این گزاره از نظر تئوری درست است اما در واقع بیان غیر دقیق این موضوع است که افرادی که به طور دائم در معرض رابطه جنسی پر خطر و محافظت نشده با افرادی از جامعه پرخطری که ویروس در میان آنها بیشتر توسعه یافته هستند  (نظیر مصرف کنندگان تزریقی دارو یا مردان همجنسگرا در نواحی حاشیه شهری) بیش از دیگران ممکن است به ایدز مبتلا شوند. همچنین تایید بر این نکته که چه گروه های جمعیتی مثل کودکان یا افراد سالخورده و یا کسانی که دارای بیماری های قبلی هستند بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند باعث می شود تا پیغام خطر مطرح به شکل گروهی خاص مطرح شده و به افرادی که واقعا در خطر قرار دارند منتقل شود.

منافع بالقوه چیست و متوجه چه کسانی است؟

اغلب اوقات داستان های در مورد خطرات، در بردارنده منافعی بالقوه ای نیز هستند. از روزنامه نگاران انتظار نمی رود که تحلیل های سود / خطر را انجام دهند اما بررسی و ردیف کردن منافع و خطرات و درجه قطعیت هر یک از آنها می تواند برای بیان بهتر داستان کارآمد باشد.

 در سال ۲۰۰۴ داستان های خبری در باره این ادعا که داروهای ضد افسردگی ممکن است باعث افزایش خطر خودکشی در بزرگسالان باشد باعث شد تا امکان بیان منافع بزرگتر این داروها نادیده گرفته شود. داده ها نشان می داد که افزایش مصرف داروهای ضد افسردگی به طور چشمگیری با کاهش میزان خودکشی در جوانان در طول زمان مفید بوده است. پوشش های خبری دقیق تر و ظریف تر ابهامات موجود در تعادل میان خطرهای فردی و سودهایی که دربرابر عواقب اجتماعی این موضوع مطرح بود را مورد بررسی قرار می داد. در برخی از موارد گرو های ذی نفع و گروه های در معرض خطر با هم متفاوت هستند. مردم و کارگرانی که در یک نیروگاه و یا اطراف آن زندگی و کار میکنند شاید با خطر بیشتری مواجه باشند اما مشتری که محصول کمپانی را استفاده می کند  سود بزرگتری را دریافت می کند‌.

آیا در برابر خطری که در باره آن صحبت می شود می توان کاری را انجام داد و اگر بله توسط چه کسانی؟

در این موارد باید مشخص شود که دولت و یا صنایع چه کاری می توانند برای جلو گیری یا کاهش خطر انجام دهند همچنین باید توضیح دهند که افراد عادی چه کاری می توانند برای مراقبت از خودشان انجام دهند. زمان در این مساله عامل تعیین کننده ای است. برخی از خطرها حالتی عصبی و هیستریک دارند و با آسیب هایی همراهند که همراه خبر آنها اتفاق افتاده است. بقیه خطر ها نیازمند اتخاذ اعمال و یا پیشگیری هایی از سوی مردم و یا بخش خصوصی و عمومی هستند که علاوه بر نیازمند بودن به فعالیت های سیاسی و قانونی زمان بر نیز هستند. در میان مدت افراد با انتخاب های دشواری در باره اینکه بهترین راه ممکن در مواجهه با شرایط چیست دست به گریبان هستند. آنها باید در باره اینکه بهترین روشی که می توانند خطراتی که با آن مواجهند را کنترل کنند آن هم زمانی که هنوز پاسخ های علمی لازم وجود ندارد، تصمیم بگیرند.

پیشگیری یا ممانعت کلمه ای است که زیاد آن را به کار می برند و البته همیشه هم مناسب و دقیق نیست. بزرگترین خطری که در زمینه ابتلا به سرطان پستان برای مثال وجود دارد تاریخچه قوی در خانواده است که قابل کنترل نیست. تا کنون تنها کاری که واقعا می توان انجام داد افزایش تعداد آزمون های پزشکی و بررسی توسط پزشک است . با وجود این سرعت رشد تحقیقات در زمینه ژنتیک گزینه های جدیدی را مطرح کرده است که می تواند باعث تغییر معادلات مربوط به سرطان و دیگر بیماری ها و برخواستن معضلات جدید اخلاقی شوند. این ها ممکن است سوژه هایی برای داستان های آینده باشند.

***

زمانی که به گزارش مسائل خطر در زمینه محیط زیست و سلامت می پردازیم پای اعتبار رسانه و در نهایت تشکیلات علم در میان است. مردم بسیاری آن بیرون هستند که هر یک از آنها از سطح احساس و تفکر بسیار متنوعی برخوردارند. برخی از مردم تقریبا در باره هرچیزی وحشت زده و هیستریک می شوند در حالی که برخی دیگر به دلیل اطلاعات زیاد از گوش کردن  و دنبال کردن دست می کشند. در میانه آنها خوانندگان و شنوندگانی هستند که به رسانه به عنوان نوعی راهنما برای درک خطر هایی که با آن روبروییم و نحوه مقابله با آنها نگاه می کنند. برخی اوقات بهترین کاری که ما می توانیم برای آنها انجام دهیم بیان این حقیقت محض است که علم در حال حاضر هیچ پاسخ شفافی برای یک موضوع خاص ندارد. برای همین باید یاد بگیریم که لازم است با عدم قطعیت زندگی کنیم. ما این را به خوانندگانمان مدیونیم که بهترین و چشمگیرترین و معتدل ترین گزارش های خطر را برای آنها مهیا کنیم. گزارش هایی که به فراتر از مرزهای رایج عامل وحشت زاد برود و هرچیزی را سر جای خودش قرار دهد.


[۱] CRISTINE RUSSELL

[۲] Victor Cohn

[۳] Alar یا  Daminozide نوعی ترکیب برای کمک به منظم کردن دوره باردهی میوه ها است که به شکل اسپری استفاده می شود (م)

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.