نوروزتان شاد باد

نوروز می آید. خبر بهار و سبزی دوباره می آورد. جان ما را تازه می کند و بهانه ای است برای نو شدن، نو فکر کردن و نو اندیشیدن. نمی دانم اگر قرار باشد تنها یک نمونه از داشته های فرهنگی امان را به عنوان نمادی از ایرانی بودن خود به جهان معرفی کنیم چه چیز دیگری می تواند جای نوروز را بگیرد؟

نوروز در تقاطع فرهنگ، دانش، تاریخ، تمدن و هنر و روش زندگی ما جای گرفته است. نوروز برای ما آغاز سال نو نیست. نو شدن جان و جهان است. این روز برای ما عبور از گذرگاهی است که ما را از دل گذشته و با اتکای به همه داشته های خود به سوی آینده می برد.

رسم این نو شدن ها مملو از رازها و رمز ها است. هر یک از آنها به دلیلی در جای خود مستقر شده است. رسم و آیینی که از تکاندن خانه و تمیز کردن زیستگاهمان آغاز می شود. با روشن کردن آتش مقدس به آستانه می رسد و در کنار هفت سینی که مملو از نمادهای نو شدن و جاودانگی و زندگی است، با نو کردن سال ادامه می یابد و با دید و بازدید و زدودن غبار غم ها و کهنگی ها به آخرین روز جشن های نوروزی که رفتن به دامان طبیعت است پایان می گیرد.

این راز و رمز ها و این سنت های باستانی همه داشته های ما برای روزگار امروزمان است. من جهانی یکسان شده را دوست ندارم . من جهانی خالی از نماد و رمز و راز را دوست ندارم و دوست ندارم روزهای سالم چون یکدیگر باشند. نوروز مانعی است برای تکرار ها و بهانه ای است برای فکر کردن به گذشته و نگاه کردن به آینده.

رسم نوروزی برای ما اما همراه با آرزوهایی برای تحویل سال است. چه می توان گفت در این لحظات که جهان ما ایرانی ها مملو از دعاها و آرزوهای خوب است؟

ای کاش بهار که می آید با خود خبر شادی جان های خسته را بیاورد. ای کاش این بار بهار نه تنها طبیعت و دشت و دمن که روح و روان ما را سبز کند. ای کاش آنها که دربند و اسیرند آزاد شوند. دل های خسته و افسرده به شعله نوروزی زندگی از سر گیرند.  ای کاش به یاد بیاوریم آنچه در این راه طولانی ملتی به دست آورده است و ببینیم راهی که باید برای فردا طی شود. ای کاش جدایی ها به پایان آید و قلب ها و دل ها و کردار ها و اندیشه های همه نیکو شود تا زندگی همه مردمان و حال وطن به شود.

و ای کاش سرزمینمان از بلا و خطر دور باشد که در این همه قرون طولانی میزبان ما بوده است. شاید در این  لحظات که جان جهان نو می شود کمتر چیزی را به توان به آرزوی کهن پادشاهان باستانی این سرزمین افزود که خدایا این مرز و بوم را از خشکسالی، دروغ و دشمن در امان دار. شاید فقط بتوان آرزو کرد که در کنار این سه خواسته همه ما از جهل و نا آگاهی رهایی یابیم.

نوروز مشعلی درخشان و زیبا از همه نیکی های فرهنگ و  تمدن ما است. خداوندا این بهار و این نوروز و این مشعل را محافظت بفرماو به ما توان درک این سنت شگفت و جان افزا را ارزانی دار.

ای دگرگون کننده قلب ها و دیدگان ما

ای تدبیر کننده روزان و شبان ما

ای دگرگون کننده حالات و احوال ما

حال ما و احوال جهان را نیکو بگردان

دیدگاه‌ها

  1. با سپاس از تبریک شما
    رسیدن بهار زیبا و سرسبز و این نو شدن بر شما خجسته
    با آرزوی سالی پر از آرامش ، رشد و زیبایی برای همه

  2. سلام استاد عزیز سال نو بر شما هم مبارک باشد.به امید روزی که ما هم بسان شما قلبمان پر جمعیت ترین کشور دنیا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.