خبرنامه ۱۱ مهرماه

خبرنامه پوریا ناظمی

۲ اکتبر ۲۰۲۰/ ۱۱ مهر ۱۳۹۹

آمار همه‌گیری کوید-۱۹

بر اساس گزارش‌های رسمی از شیوع ویروس SARS-CoV-2 تاکنون بیش از ۳۴ میلیون و ۳۷۴ هزار مورد ابتلای قطعی به ویروس در سراسر جهان شناسایی‌شده است. مجموع تعداد قربانیان کوید-۱۹ تاکنون به بیش از یک‌میلیون و ۲۴ هزار نفر رسیده است.

ایالات‌متحده آمریکا با بیش از ۷ میلیون و ۲۸۰ هزار مورد ابتلا بیشترین ابتلای قطعی را در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده است. هندوستان با بیش از ۶ میلیون و ۳۹۰ هزار مورد، برزیل با بیش از ۴ میلیون ۸۰۰ هزار ابتلا و روسیه با بیش از یک‌میلیون و ۱۸۰ هزار ابتلا کشورهایی هستند که بیش از یک‌میلیون ابتلا را در بین شهروندان خود گزارش کرده‌اند.

ایالات‌متحده با بیش از ۲۰۸ هزار مورد مرگ، برزیل با بیش از ۱۴۴ هزار مورد و هندوستان با قریب به یک‌صد هزار نفر درگذشته بیشترین خسارت جانی را در مقابله با کوید-۱۹ متحمل شده‌اند.

در ایران و بر اساس گزارش‌های موجود تاکنون بیش از ۴۶۴ هزار و ۵۰۰ نفر به‌طور قطعی به ویروس مبتلا شده‌اند و بیش از ۲۶ هزار و ۵۰۰ نفر جان خود را ازدست‌داده‌اند.

در هفته‌های اخیر روند رشد بیماری در ایران – همانند بسیاری از نقاط جهان – روندی صعودی دارد. در حال حاضر روند ابتلای روزانه در بدترین وضعیت خود از زمان آغاز همه‌گیری در ایران – بر اساس آمار رسمی – قرار دارد.

این افزایش در حالی رخ می‌دهد که فصل آنفلوانزا در ایران نیز آغازشده است.

شدت آسیب بیماری در ایران در روزهای اخیر باعث شده است که میانگین آسیب ناشی از کوید-۱۹ در ایران، آن را به یکی از مرگبارترین رویدادهای تاریخ معاصر تبدیل کند.

برای مقایسه درباره اثر کوید-۱۹ بر سلامت ایرانیان می‌توان میزان خسارت آن را با آمار رسمی جنگ هشت‌ساله میان ایران و عراق مقایسه کرد. بر اساس آمار رسمی در جریان جنگ هشت‌ساله ۱۶۰ هزار ایرانی جان خود را از دست دادند. به این معنی که آمار تلفات جنگ به‌طور متوسط از آغاز تا پایان ماهانه  حدود ۱۶۰۰ نفر بوده است.

کوید-۱۹ در طی هشت ماه گذشته در ایران بیش از ۲۶ هزار و پانصد قربانی گرفته است که به‌طور متوسط ماهانه ۳۲۵۰ مرگ را رقم‌زده است. در مقام مقایسه کوید-۱۹ در حال قربانی کردن مردم ایران به نسبت دو باربر قربانیان جنگ ۸ ساله است.

جهان ویروس زده

دانلد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا به کوید-۱۹ مبتلا شد.

پس‌ازآنکه روز گذشته مشخص شد هوپ هیکس دستیار ارشد رئیس‌جمهور که در روزهای اخیر به‌طور دائم با او در تماس بوده و همراه او سفر می‌کرده است به کوید-۱۹ مبتلا شده و بیماری‌اش همراه با بروز نشانه‌ها و عوارض بیماری است، رئیس‌جمهور و همسرش مورد آزمون دوباره قرار گرفتند. بر اساس گزارش کاخ سفید دانلد ترامپ و همسرش ملانیا ترامپ هر دو مبتلا به کوید-۱۹ شده‌اند و هر دو نفر عوارضی از ابتلا به بیماری را بروز داده‌اند.

هر دو نفر در حال حاضر در قرنطینه کامل در کاخ سفید هستند. دانلد ترامپ به دلیل سن، جنسیت و اضافه‌وزن در رده افراد پرخطر ازنظر شدت عوارض بیماری قرار دارد.

در ساعت ۵:۱۵ دقیقه عصر روز جمعه (وقت شرقی آمریکا) کاخ سفید اعلام کرد ترامپ برای ادامه روند درمان به بیمارستان والتر رید منتقل خواهد شد. این مساله می تواند نشان دهنده وضعیت حاد رییس جمهور نسبت به اعلام قبلی باشد.

بر اساس گزارش‌های رسیده از کاخ سفید نتیجه آزمایش مایک پنس معاون اول رئیس‌جمهور و همسرش منفی بوده است. درصورتی‌که وضعیت دانلد ترامپ در روزهای آینده بحرانی شود و او نتواند وظایف خود را به انجام برساند، بر اساس متمم ۲۵ قانون اساسی معاون اول او مایک پنس به‌صورت موقت مسئولیت ریاست جمهوری را بر عهده خواهد گرفت.

همچنین جو بایدن و همسرش پس از اطلاع از ابتلای ترامپ و به دلیل حضور در مناظره ریاست جمهوری با او، مورد آزمون قرار گرفتند. نتیجه آزمایش ابتلای هر دو منفی بوده است.

البته منفی بودن نتایج اولیه مایک پنس و جو بایدن به معنی ایمنی کامل آن‌ها نیست و امکان اینکه آن‌ها در دوره اختفای ویروس باشند وجود دارد.

شیوع ویروس در سطح مقام‌های ارشد آمریکا در یکی دو روز گذشته فراتر از رئیس‌جمهوری است. تاکنون نتیجه آزمایش چندین نفر از خبرنگاران کاخ سفید نیز مثبت اعلام‌شده است.

یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه حاضر در جلسه معارفه نامزد تازه دیوان عالی این کشور که بدون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک برگزار شده بود اکنون مبتلا به بیماری تشخیص داده شده است و در تصاویر این مراسم او را در حال دست دادن و در آغوش کشیدن سایر میهمان‌ها می‌بینیم که ممکن است حتی سلامت نامزد تازه دیوان عالی را تهدید کند.
از سوی دیگر وزیر خزانه‌داری آمریکا که همراه رئیس‌جمهور و در زمان ابتلای او با او در تماس بوده روز گذشته جلسه حضوری طولانی با نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان و میچ مک کانل رئیس اکثریت سنا داشته است. اگرچه آزمایش اولیه منوشان، وزیر خزانه‌داری، منفی بوده اما بار دیگر امکان مخفی بودن ویروس در دور اولیه ابتلا وجود دارد.

دانلد ترامپ تنها چند روز پیش از اعلام ابتلایش به کوید- ۱۹ در مناظره‌ای پرآشوب با جو بایدن نامزد حزب دموکرات برای کسب مقام ریاست جمهوری، بار دیگر به رد نظر کارشناسان پزشکی پرداخت و نسبت به کم‌اهمیت بودن ماسک تأکید کرد.

هنوز معلوم نیست این اتفاق چه تأثیری بر ادامه مناظره‌های انتخاباتی ریاست جمهوری و مناظره معاونان اول آن‌ها خواهد گذاشت و اینکه در صورت بحرانی شدن شرایط ترامپ چه روندی برای انتخابات در پیش‌گرفته خواهد شد.

واکسن

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی تاکنون ۲۸ واکسن در مرحله فاز اول آزمون بالینی قرار دارند. ۱۴ واکسن به فاز دوم واردشده‌اند و ۱۱ واکسن در فاز سوم آزمون بالینی قرار دارند. همچنین ۵ واکسن به‌طور محدود و موقت تأییدیه محلی دریافت کرده‌اند. هنوز هیچ واکسنی به‌طور رسمی برای استفاده عمومی مورد تائید قرار نگرفته است.

در حاشیه‌های جهان علم

  • نیچر: دو سال پس‌ازآن که دانشمندان موفق شدند دریاچه‌ای از آب نمکین را زیر سطح مریخ پیداکرده‌اند، تحقیقات تازه نه‌تنها وجود آن دریاچه را تائید کرده که توانسته است سه دریاچه مشابه دیگر نیز زیر سطح سیاره سرخ پیدا کند.
  • نیوساینتیست: یک اسکلت متعلق به قرن ۱۵ میلادی که در آمریکا پیدا شده است، احتمالاً متعلق به یک زن حدود ۲۰ ساله آفریقایی است که در حدود ۵ سال پس از ورود کریستف کلمب به آمریکا و چند دهه پیش از آغاز فرآیند برده‌داری تازه اسکان‌یافته‌های اروپایی در آمریکا به خاک سپرده‌شده است.
  • در حالی که در طی چند هفته گذشته خبر کشف فسفین در جو سیاره زهره بار دیگر توجه‌ها را به این سیاره و احتمال بالقوه وجود حیات در آن معطوف کرده است، دانشمندان با بررسی داده های مأموریت قدیمی پایونیر زهره که در سال ۱۹۷۸ از کنار این سیاره عبور کرد، متوجه شدند که ممکن است نشانه‌های فسفین در جو این سیاره در بین داده‌های این کاوشگر نیز وجود داشته اما تاکنون موردتوجه قرار نگرفته است. اگر این داده‌ها تائید شود، می‌تواند فرض مشاهده فسفین به‌واسطه خطای ابزار را کاهش دهد.
  • محققان گزارش دادند که سرعت ذوب شدن صفحه یخی گرینلند سریع‌تر از هرزمانی در ۱۲ هزار سال گذشته است. این بزرگ‌ترین صفحه یخی در صورت ذوب شدن تغییری بنیادین در چرخه آب و هوایی، اقلیم زمین و افزایش سطح دریاها دارد.

کارنامه

  • اپیزود ۲۵ در این شب‌ها با موضوع به‌روزرسانی درباره کرونا و همچنین معرفی سریال مندلرین توسط سمیه کرمی منتشر شد. این ویدیو کست را می‌توانید در یوتیوب یا آپارات مشاهده کنید.
  • به‌زودی دوره آنلاینی با عنوان چرا کمیک می‌خوانیم، باهدف بررسی کمیک‌ها و داستان‌های مصور در قالب پدیده‌ای فرهنگی  از سوی موسسه پلیکان برگزار خواهد شد که شرکت در آن برای همه علاقه‌مندان آزاد است. در هفته‌های آینده جزییات این دوره و حضور در آن را با شما در میان خواهم گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.