آسمان هفته: قمر – تقریبا – در عقرب است

این هفته قمر در عقرب است.

نه! اشاره این تیتر به وضعیت اوج‌گیری کرونا در برخی از استان‌های کانادا، وضعیت بحرانی کرونا در ایران یا وضعیت تاسف‌برانگیز افغانستان نیست.

قمر به معنی واقعی کلمه در عقرب خواهد بود.  قبول اگر بخواهید به مرزهای نوین صورت‌های فلکی توجه کنید شاید بهتر باشد که بگوییم قمر در حال گذار از مرز عقرب است و مدت کوتاهی در محدوده این صورت فلکی خواهد بود؛ اما هم شما می‌دانید و هم من که این مرزها تازه است. برای رصدگران قدیمی منظره دو شب پیش رو تفسیر دقیق قمر در عقرب بود.

 اتفاقی که بر خلاف رویدادهایی که از این صفت برای توصیف آن‌ها استفاده می‌شود، تنها چشم‌اندازی زیبا در آسمان شب است و هیچ شر و شرورتی در آن وجود ندارد.

در سنت طالع بینی قدیم، زمانی که هنوز ما به درک درستی از ساز و کار زمین و آسمان پی نبرده بودیم و بی‌تاب پی بردن به دلیل وقوع رویدادها بودیم و وقتی از عهده یافتن دلایل بروز رویدادها و اوضاع و احوال زندگی خود عاجز می‌ماندیم، سعی می‌کردیم در میان هر نشانه و رویدادی به دنبال اثری و تاثیری بگردیم تا شاید بتوانیم طرحی و برنامه‌ای حاکم بر زندگی خویش پیدا کنیم.

تماشای طبیعت اطراف که در آن روزها و ایام در تار و پود زندگی ما تنیده بود و مانند امروز به امری تشریفاتی و تجملاتی بدل نشده بود، سرنخ‌های زیادی را در اختیار ما قرار می‌داد.

ما می‌دیدیم که چطور با تغییر موقعیت ماه در آسمان آب دریاها و اقیانوس‌ها دچار جزر و مد می‌شود، چطور گل‌های آفتابگردان با حرکت خورشید در آسمان روی خود را به سوی آن نگاه می‌دارند.

می دیدیم که چطور وقتی فصلی به فصلی تغییر می‌کند و مناظر آسمان تغییر می‌یابد آب و هوای زمین نیز دچار تغییر و دگرگونی می‌شود.

ما شاهد آن بودیم که چطور برخی از جانورانی که در طبیعت اطراف ما زندگی می‌کردند بر اساس فصل‌های مختلف و تغییرات هوایی به خواب زمستانی رفته یا برای شکار به نزدیک‌های ما می‌آیند. این در هم تنیدگی زمین و آسمان برای بسیاری، نشانه‌ای از این بود که شاید گردش آسمان و افلاک بر زندگی روزمره ما نیز اثری داشته باشد یا خبری از آینده ما بدهد یا در آن بتوان طالعی را دید و بر اساس آن از بلایی حذر کرد یا از سعدی ایامی بهره برد.

اینگونه بود که روش‌ها و مکتب‌های مختلف اختربینی و طالع خوانی باب شد و توسعه یافت. زمان گذشت و ما کم‌کم به ساز و کار جهان آگاه‌تر شدیم اما آن داستان ها و افسانه‌ها و باورها با ما باقی ماند. از دل این باورهای قدیم، استعارات و مواد فرهنگی غنی برای ما به میراث ماند که به غنای زبان و بینشمان افزود.

امروز می‌دانیم جایگاه ما در پیش زمینه منظره صور فلکی اثری بر سرنوشت ما ندارد اما هنوز به استعاره از قمر در عقرب بودن اوضاع یاد می‌کنیم. حتی اگر این آشفتگی حاصل دل باختن به دیگری باشد که طره موی معوجش چون دم عقرب بر صورتش افتاده باشد و دل داده‌ای را وادار کند که بگوید: «عقرب زلف کجت با قمر قرینه – تا قمر در عقربه کار ما چنینه»

این شب‌ها ماه در صورت فلکی عقرب است. دوشنبه و سه شبنه (۱۵ و ۱۷ آگوست) ماه را می توانید در حال گذر و عبور از دل صورت فلکی عقرب ببینید.

عقرب یکی از شاخص‌ترین صورت‌های فلکی تابستانی است که اگر تا کنون فرصت رویتش را نداشته‌اید، حضور دو روزه ماه در دل آن می‌تواند به شما کمک کند تا ستاره‌های اصلی و کلیت این صورت فلکی را در آسمان خود یافته و آن را به خاطر بسپارید.

این شب‌ها همچنین از تماشای مشتری و زحل غافل نشوید که در ایام نزدیک به مقابله خود در عمده طول شب درخشان‌ترین اجرام آسمان پس از ماه هستند. با یک دوربین دوچشمی یا تلسکوپ کوچک می‌توانید اقمار مشتری و زحل را ببینید و با ابزاری بزرگتر حلقه‌های شگفت انگیز زحل را.

چهارشنبه (۱۸ آگوست) اگر افق غربی مقابلتان باز باشد، می‌توانید به شکار دو سیاره دیگر بروید. پانزده و تا بیست دقیقه پس از غروب خورشید در این روز می‌توانید شاهد نزدیکی ظاهری دو سیاره مریخ و عطارد (بهرام و تیر) بر فراز افق غربی باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.