دوباره روز نجوم، دوباره آسمان شب

امروز پس از سال ها که در برنامه های مختلف روز نجوم حضور داشتم، تنها از راه دور خبرهای این روز را دنبال می کردم. روز نجوم برای من بخشی از زندگی چندین سال گذشته ام بوده است. از آن سال اول که برنامه کوچکی را در یکی از روستاهای اطراف مشهد و دانشکده فیزیک دانشگاه مشهد برگزار کردیم ، تا برنامه هایی که در خانه هنرمندان بو دیگر پارک ها برگزار می شد تا برنامه وسیعی که در پارک ملت برگزار شد. از کیک معروف رصدخانه زعفرانیه و آن شبی که پس از پایان روز نجوم دست جمعی با همه دوستان خیابان ولیعصر را به سمت میدان ونک در نیمه شب قدم می زدیم. از دعواها و بحث هایی که در شاخه برای برگزاری این روز صورت می گرفت تا سلسله سخنرانی ها و مرتب کردن غرفه هایی که زیر آفتاب برشته امان می کرد. از برنامه نمایشگاه کتاب آن هم در روز جمعه که تلسکوپ و کارشناسش را موج جمعیت با خود به این سو و آن سو می کشاند تا برنامه ای مختصر در سوی دیگر شهر.

امسال اما با وجود اینکه در غیاب آن همه هیجان و علاقه در این سوی دنیا به تماشای دوستان نشسته بودم، اتفاقی نیکو باعث شادی و تحمل غیبتم شد. آسمان شب طبیعت فراموش شده بار دیگر و دوباره در روز نجوم پخش خود را از سر گرفت.

سیاوش صفاریان پور  و جمعی از دوستان قدیم و جدید بار دیگر با آسمان شب به شبکه ۴ بازگشتند و دیدن برنامه آنها حتی در آن سوی کره زمین هم انرژی بخش و هیجان انگیز بود. شاید شما این برنامه را دوست نداشته باشید. شاید با هریک از دوستانی که این برنامه را ساختند و تا امروز کشاندند مشکل داشته باشید اما بعید می دانم کسی بتواند تاثیر این برنامه را در شکل دهی به علاقه بسیاری از مردم به آسمان و از سوی دیگر باز کردن عرصه های فعالیت برای علاقمندان آسمان انکار کند.

آسمان شب هم برای من بخشی از خاطرات فراموش نشدنی ام است. از روزی که از دیدن برنامه ای نجومی که حرف های درست می زند و عکس ها و تصاویر مرتبط با خبر را نشان می دهد به هیجان می افتادم تا روزی که در ویژه برنامه شب مریخ برای اولین بار در این برنامه – که البته آن موقع در قالب ویژه برنامه دیگری در شبکه ۴ برگزار شد – با بابک امین تفرشی میهمان آقای عبدالرشیدی بودیم. تا روزی که با پژمان و در یک برنامه ۱۰ دقیقه ای در شروع فصل جدید آسمان شب حضور داشتم . تا مصاحبه های تلفنی که با دکتر نادری ترتیب دادیم و تا گزارش پخش زنده پرواز انوشه انصاری و گفتگو با او و …

اما آسمان شب را نه به این دلیل دوست دارم که بخشی از زندگی من را شکل داده است که خود این برنامه مهم است. باور بکنید یا نه این برنامه نه در مقیاس تلوزیون ایران که در مقیاس های تلوزیون های دیگر نقاط جهان هم  اگر نایاب نباشد کم یاب است. این برنامه ای است که با مخاطب صمیمی است حرف درست می زند ، اطلاعات غلط نمی دهد و دست اندرکارانش بیش از آنکه به برنامه علاقه داشته باشند به کاری که می کنند – نجوم و فضا – دلبسته اند.

آسمان شب قطعا در مسیرش اشتباهات بزرگ و کوچکی هم داشته است و بیش از هر کسی خود دوستان سیاوش بودند که بارها او را نقد کردند و نسبت به برخی از روندها در برنامه اش هشدار دادند. اما وقتی در کل به این برنامه نگاه می کنم با برنامه ای مواجهم که در تلوزیون ایران بی سابقه و در دنیا کم نظیر است. برنامه ای که کار ترویج علم را به بهترین شیوه ممکن و مقدور فعلی انجام می دهد و موضوعی که روزگاری باید تنها در آن به ترجمه اکتفا می شد را به برنامه با محتوای داخلی بدل کرده است.

امیدوارم سری جدید آسمان شب با کیفیت بهتر و محتوای مفید تر و روشی موثر تر مسیرش را دنبال کند. قطعا باز هم از برخی از برنامه های آن حرص خواهیم خورد و از دیدن برخی از قسمت های آن اوج هیجان را تجربه خواهیم کرد.

امروز شنیدن این جمله قدیمی از دهان سیاوش صفاریان پلی بود که همه خاطرات تلخ و شیرین ۱۰ سال گذشته را در یادم زنده کرد:

«خانم ها ، آقایان، اگر از دیدن آسمان شب لذت می برید، دیدن آن را به دوستانتان توصیه کنید»

دیدگاه‌ها

 1. این جمله اقا سیاوش واسه همه ی اسمون شبی ها یه دنیا خاطرات همراه خودش داره برگشتنشون خعلی خوب بود ولی جای خالی شما همین طور که اقا سیاوش هم گفتن خعلی احساس میشد استاد
  روز نجومتون با ۲ روز تاخیر مبارک 🙂

 2. اگر از دیدن آسمان شب لذت می برید، تماشای آن را به دوستانتان توصیه کنید
  در وصف این جمله قاصرم!

 3. وقتی این خبر را شنیدم که آسمان شب دوباره شروع به کار کرد بسیار خوش حال شدم و بارها آن را خواندم و در حین برنامه از ته قلبم آرزو کردم که ای کاش شما هم در آن برنامه بودید و غمی دوباره در دلم زنده شد.

 4. و باز هم آقای صفاریان پور با لشکر کشی دوستان و رفیقاشون تو همون برنامه اول باند بازیشون رو به همه اثبات کردند. کجای دنیا تو یه برنامه زنده ی ۸۵ دقیقه ای ۸۰ دقیقه خوش و بش می کنن و خاطره میگن واسه هم؟ یه عده ادم ناشناس هم معلوم نبود از کجا جمعشون کرده بودن و آورده بودن اونجا. البته گویا هیچ کس از نجومی های با تجربه دعوت ایشون رو نپذیرفته بودن که تو بذنامشون حاضر بشن.
  خدا بخیر کنه
  لطفااین کامنت رو نمایش بدین تا عدالت رعایت بشه

  1. ۱- لازم نیست من عدالتم را به کسی ثابت کنم. تا وقتی کسی حرف توهین آمیزی در کامنتی نزده باشد آن را نمایش می دهم.
   ۲- کاش می نوشتید ایشان از چه کسانی دعوت کردند که آن ها حاضر به شرکت در برنامه نشده اند.
   ۳- من مدت ها سعی کردم با این بلاهت دامنگیر که مافیای نجوم و آسمان شبی وجود دارد، با استدلال و منطق مواجه بشوم و تا جایی که می توانم توضیح دهم که برخی دوستان سو تفاهم ها و بی عملی خود را گردن مافیا و شبکه های مرموز و دست های پشت پرده می اندازند. البته امکان آن وجود نداشت بگوییم در روزهایی که آسمان شب در حال پخش بود، چه کسانی پشت در مدیران شبکه ۴ می نشستند، نامه های بی پروایی که همه ما را نه به بیسوادی که به بی اخلاقی و دزدی و ضدیت با دین و کشور متهم می کردند، به مدیران می نوشتند. اما واقعیت این است که خسته شده ام. اگر شما و دوستان دیگر معتقدید که مافیایی در کشور در زمینه نجوم وجود دارد و بنده و آقای صفاریان و آقای تفرشی و .. .عضو آن هستیم. بله درست می گویید. ما شبکه بسیار پر قدرتی هم داریم که دامنه نفوذش حتی به اذهان شما هم خطور نمی کند. اگر شما اینگونه دوست دارید اشکالی ندارد. بله ما این قدرت را داریم. آن را به دست آورده ایم و به کسی هم نمی دهیم. اگر آن همه حرف و استدلال برایتان بی معنی بوده است پس فرض کنید ما این مافیای بزرگیم و تنها راه برای شما این است که با این مافیا رقابت کنید. پس بروید سازمان بزرگ تری بسازید، روابط خود را توسعه دهید و مافیایی تشکیل دهید که ما را نابود کند.
   درباره قسمت اول برنامه نیز برای برنامه ای که مدتی به خاطر همان رفتارها، نامه نگاری ها و فشارهای دوستانی که اصلا باند بازی و دوز و کلک و پشت پرده بازی کردن و … را بلد نیستند، تهیه کنندگان عطای برنامه را به لقایش بخشیدند و ۱۰ سال کار مداومشان را رها کردند تا بقیه دوستان هم از این امکان انحصاری در اختیار باندهای مافیایی استفاده کنند، وقتی دوباره به هر دلیل برنامه آنها آغاز می شود . قطعا لازم است تا تاریخ و هویت خود را به مخاطبش یادآوری کند.
   من وکیل مدافع سیاوش نیستم. بیش از همه دوستانش به او انتقاد کرده ام و از برخی از برنامه هایش ناراحتم. از بهار ۱۳۸۸ نه تنها در برنامه او که در هیچ برنامه رادیو و تلوزیونی در ایران شرکت نکرده ام و قصد هم ندارم این روند را تغییر دهم . در مقاطعی به سیاوش حتی توصیه کردم برنامه را تعطیل کند اما دلیل نمی شود که هرچیزی را به راحتی زیر پا بگذاریم. از قبیله و فک و فامیل و آشناهای آقای صفاریان تنها کسی که آن روز در برنامه حضور داشت آقای نوروزی بود. کدام یک از دوستان قدیمی ایشان در برنامه بودند؟ آقای تفرشی؟ آقای ایرجی؟ خواهران عظیم لو؟ دکتر وصالی؟ محمد جواد ترابی؟ آیرین شیوایی؟ …. وقتی می خواهید حرفی بزنید یک ثانیه فکر کنید. آقای یزدان پناه دو سه سالی است که به برنامه پیوسته است. ندا مبرا و حافظ آهی برای اولین بار جلوی دوربین آمدند. نفیسه، در کل ۱۰ برنامه هم در آسمان شب نبوده است. علی سراجی هم که چند سالی است به جمع دوستان اضافه شده و به طور تخصصی راجع به گرفت ها و گذرها و .. . حرف می زند.
   – شما و دوستانتان شاد باشید. بی عملی و بی تحرکی خود را گردن مافیای مرموز بیاندازید. ما نیز کارک خود را که تا اکنون می کردیم از این پس هم می کنیم. فقط ای کاش روزی برسد که اندکی قبل از اتهام زدن، سناریو ساختن و داستان نوشتن برای دیگران که در نهایت توجیه ضعف های خودمان باشد. اندکی هم فکر کنیم.

   1. سلام
    ای کاش مهدی جان، شما که به بهترین وجه دوستان را معرفی کردید و چهره وافعی آن ها را به ما نشان دادید، خود را نیز معرفی می کردید!
    البته شناختن شما زیاد مهم نیست، زیادند امثالتان!
    انسان هایی که فقط حرف می زندند و حرف!
    چه کسی می تواند بهتر از تفرشی (بابک) با آن ادبیات زیبا و روان، پیچیده ترین مسائل علمی را در بیان عامی به دیگران انتقال دهد.
    نگاهی به رزومه کاریش بکن و خود قضاوت کن!
    خدا را شکر که کار گروه موقت را هم دیدیم و دیدند!
    دوست عزیز ای کاش جانب دارانه صحبت نکنیم! و چشم هایمان را رو به حقایق باز کنیم.
    انتقادات را جایی مطرح کنیم که تاثیر داشته باشد نه آن که بخواهیم محیطی را به تشنج بکشیم!
    هنوز افراد زیادی در کشور هستند که سیاوش صفاریان پور را با نام “آقای آسمان شب” می شناسند و صدا می زنند! بسیارند کسانی که جمله پایانی برنامه آسمان شب آن ها را به وجد می آورد.
    هزاران بیننده از آسمان شب لذت می برند و دیدن آن را به دوستان و دشمنان خود پیشنهاد می کنند
    بنده دوستان نزدیکی در هر ۲ تیم کاری دارم، اما این باعث نمی شود که به خاطر دوستی و روابط جانب کسی را بگیرم. مردم خود بهترین داوران هستند.
    امیدوارم شما به جای آن که بخواهید با تخریب دیگران به اهداف خود برسید، کمی بیشتر مطالعه کنید، به فعالیت های ترویجی بپردازید و با پیشرفت خود جامعه نجوم را هم پیش ببرید!
    برای شروع بنده کتاب نجوم به زبان ساده و فرهنگنامه نجوم و فضا را به شما معرفی می کنم.
    (ایمیلم رو هم می نویسم، پیدا نکردید باهام تماس بگیرید تا راهنمایی تون کنم)
    اما در مورد زمان برنامه “۹۰ دقیقه آسمان شب دو هفته پیش بهترین لحظات زندگی من و همراهان قدیمی آسمان شب بود لحظاتی که یادآور خاطرات بسیار زیبایی بود”
    به هر حال امیدوارم موفق باشید.
    *انتقاد از آقای ناظمی
    اگر من جای شما بودم هیچ واکنشی نشان نمی دادم مردم خود خوب می فهمند.
    ما شما را به عنوان چهره ای علمی می شناسیم و این ادبیات را از جریان مخالف بیشتر دیدیم و از شما انتظار نداریم
    اما …
    *انتقاداتی به برنامه صفاریان پور هست اما اینجا جای مطرح کردن آن ها نیست.
    * این هم ایمیل من

    [email protected]
    امیدوارم موفق باشید

 5. سلام.
  خوشحالم که اگر در برنامه های رادیو وتلویزیون ایران نیستید،لااقل در سایتتون نوشته هایی دارید که اطلاعاتمون را افزون می کنه.
  باتشکر

 6. سلام
  جناب مهدی ؛چطور به خودتون اجازه میدید که ندانسته به این راحتی در باره ی یک عده حتی ناشناس انقدر راحت حرف بزنید وامسالی مثله شما در نامه ایی حکم راایفا کنند؟؟؟؟!!!!آقا مهدی؛زمانی که آسمان شب نوپایی بودوکم و بیش بینده داشت ,همین دوستان به خاطره نیاز داشتن جامعه ی نجومی کشور به چنین برنامه هایی باوجود تمام سختی هاو غیر و زاک آنرابه بهترین نحوه ممکن اداره واجرا می کرند و…شما وامثال هم کجاتشریف داشتید؟؟!!برنامه وایده هاتون کجابود؟؟!!وقتی تمام دوستان سراسر کشور از آقای صفاریان پور خواهش می کردند که دوباره کاررا در دست بگیرند ودر اولین شب فقط خاطرات رابگند,بودید که راحت حرف میزنید؟؟!!وخیلی سوال هایی دیگه که باید به ما نجومی ها پاسخ بدید شما وامثال شما!!!اصلا پاسخ منطقی هم دارید؟!

 7. سلام به دوست باند باز و مافیاییِ من.آقا میبینم که عنان از کف میدهی….بی خیال باش و به همین خاطراتمون بچسب.به خاطرات ریز و درشت،شاد و غمگین و گاه عصبانی …به اون بادگیر یزدی معروف…به اون شبی که رادیو پیام هی خبر از ترافیک زعفرانیه میداد…به اون شاتلهایی که با عصبانیت تا میشدند ….اینجا هنوز هوا همانطور است که بود…مسموم و ناسالم…و حال همه ی ما خوب است….

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.