سفر به دشت ستارگان – ۱۴۰۲

دوره دوم راهنمای سفر به دشت ستارگان با تمرکز بر رصد صور فلکی از مرداد ماه آغاز می شود.

نخستین دوره «سفر به دشت ستارگان» در شرایطی به پایان رسید که در اواخر دوره با چنان داستانی در کشور مواجه شدیم که حدیثش را به نیکی می‌دانید. چنان فاجعه‌ای باعث شد تا برگزاری آخرین جلسه چند ماهی به تأخیر بیفتد اما سرانجام به لطف همراهان دوره، پرونده آن سفر بسته شد.

لطف دوستانی که در آن دوره شرکت داشتند باعث شد تا زودتر ازآنچه فکر می‌کردم دوره دوم را آماده کنم.

دوره دوم راهنمای سفر به دشت ستارگان با تمرکز بر رصد و تماشای آسمان شب برگزار می‌شود.

در این دوره ما به سراغ صورت‌های فلکی خواهیم رفت. داستان آن‌ها در اسطوره‌ها و فرهنگ‌عامه ملل مختلف را مرور می‌کنیم و به معرفی اجرامی می‌پردازیم که درهرصورت فلکی می‌توان آن‌ها را با چشم غیرمسلح یا دوربین‌های دوچشمی و تلسکوپ‌های کوچک تماشا کرد.

در این راه گاه با ستاره‌های دوتایی، سحابی‌ها و کهکشان‌ها و ستاره‌های متغیر و میزبانان سیاره‌های فراخورشیدی روبرو خواهیم شد و هر بار به مناسبت اجرامی که میزبان این صورت‌های فلکی هستند درباره داستان آن‌ها، دانسته‌های خود را به اشتراک می‌گذاریم.

عکس دسته جمعی از راه دور گروهی از همراهان دوره اول سفر به دشت ستارگان

برای شرکت در این دوره نیازی به این نیست که در دوره قبل شرکت کرده باشید اما گاهی ممکن است به نکاتی که در آن گفته‌شده اشاره شود که دوستان تازه‌وارد می‌توانند به فیلم‌ها و منابعی که در گروه به اشتراک گذاشته‌شده است مراجعه کنند.

این دوره از حدود اوایل مردادماه آغاز خواهد شد و بین ۱۰ تا ۱۵ جلسه ادامه خواهد داشت.

روزهای برگزاری جلسات آنلاین روزهای شنبه ساعت ۲۰ به‌وقت‌ایران است و بستر برگزاری آن پس از قطعی شدن اعلام می‌شود.

برای شرکت در این دوره – به‌شرط اینکه واقعاً قصد شرکت دارید – کافی است روی این لینک کلیک کرده و مشخصات خود را وارد کنید.

و سپس از طریق این لینک به گروه سفر به دشت ستارگان ملحق شوید.

تنها شرط‌های عضویت و شرکت در این دوره یکی این است که در صورت امکان سعی کنید شرکت کنید و تنها به ثبت‌نام اکتفا نکنید (به خصوص با توجه به اینکه ما احتمالاً بر اساس تعداد شرکت‌کنندگان باید بستر برگزاری را مشخص کنیم) و دوم اینکه درون گروه، همچون خانواده‌ای بزرگ که در سراسر جهان و در زیر آسمان پرستاره جهان پراکنده‌ایم حرمت و ادب معاشرت عمومی را رعایت کنیم.

همین‌طور با عضویت در گروه به من اجازه می‌دهید که در صورت نیاز فیلم‌های ضبط‌شده جلسه را با دوستان دیگر به اشتراک بگذارم.

برای حضور در این دوره نیز مانند دوره پیش‌نیازی به پرداخت شهریه وجود ندارد اما با توجه به هزینه‌هایی که چنین دوره‌ای دارد، از کمک‌های احتمالی و به حد توان و صلاحدید استقبال می‌کنم.

همانند دوره قبل هدف این دوره تربیت منجم یا ستاره‌شناس نیست بلکه راهنمایی است که گشت زنی و پرسه زنی در زیر آسمان شب را برای ما جذاب‌تر کند. در روزگاری که زمین ما را پلیدی‌های فراوان فراگرفته است، نگاه آسمان و دانستن آنچه به آن می‌نگریم شاید کمی روان و روح ما را تسکین دهد و در پیوندی با جهان بزرگ‌تر قرار دهد.

این دوره درعین‌حال محدودیت سنی ندارد اگرچه شاید کودکان زیر ده سال برای استفاده بیشتر نیاز به همراهی و کمکی از سوی دوستان یا والدین خود داشته باشند.

اگر گمان می‌کنید چنین دوره‌ای برای دوستان شما هم جذاب است به آن‌ها خبر دهید و تا میانه تیرماه فرم را پر کرده و در گروه عضو شوید.

آسمانتان پرستاره و به امید دیدار.

دیدگاه

  1. با عرض سلام و شب به خیر
    بسیار از وجود چنین دوره و فرصتی برای شرکت در آن خرسندم
    راه تان هموار

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.