شکوه دنباله دار لاوجوی در آسمان جنوبی!

 دنباله دار C/2011 W3 به یکی از مهم ترین چشم اندازها و رویدادهای آسمان شب در آخرین روزهای سال میلادی ۲۰۱۱ بدل شده است.

این دنباله دار در حالیکه انتظار می رفت تا در گذر نزدیک هفته گذشته خود (۱۶ دسامبر) از کنار خورشید به درون این ستاره سقوط کند، اما نه تنها از این گذر جان سالم به در برد که به یکی از چشم نواز ترین مناظر آسمان شب سال بدل شده است. این دنباله دار توسط منجم آماتوری به نام تری لاوجوی کشف شد و انتظار می رفت پس از گذر از فاصله حدود ۱۲۰ هزار گیلومتری خورشید همه هسته آن تبخیر شده و این دنباله نیز به پایان عمر خود برسد اما آنچه در هنگام عبور این دنباله دار در چشم انداز دوربین تلسکوپ های فضایی  از جمله تلسکوپ خورشیدی فضایی سوهو ثبت شد شگفت انگیز بود.

این دنباله دار توانست از گذری چنان شگفت انگیز جان سالم به در ببرد.

 

نمایی از دنباله دار لاوجوی از دید ایستگاه فضایی – NASA / D. Burbank

اندکی پس از این گذر، اینک ساکنان نیمکره جنوبی می توانند پیش از طلوع خورشید این دنباله دار شگفت انگیز را در آسمان رصد کنند که دنباله آن تا صورت فلکی عقرب کشیده شده است.

این منظره شگفت انگیز از دید ناظران ایستگاه بین المللی فضایی نیز پنهان نمانده است و دان بوربانک توانست منظره خیره کننده از عرشه ایستگاه فضایی از این دنباله دار تهیه کند.

نمایی از گذر دنباله دار از کار خورشید و نجات آن – SOHO / LASCO Consortium

نمایی از نجات یافتن هسته دنباله دار هنگام گذر از کنار خورشید

برای اینکه اطلاعات بیشتری از مشخصات مدار این دنباله دار به دست آورید می توانید به اینجا مراجعه کنید

نقشه مسیر دنباله دار – منبع: aerith.net

برای مشاهده تصاویر بیشتری از این دنباله دار می توانید به سایت spaceweather.com مراجعه کنید. ضمن اینکه دوستانی که در استرالیا و دیگر شهرهای نیمکره جنوبی زندگی می کنند می توانند ساعتی پیش از طلوع خورشید این دنباله دار با شکوه را در افق جنوب شرقی مشاهده کنند دنباله با شکوه این دنباله دار به خوبی قابل مشاهده و تشخیص است و حیف است که چنین فرصت بی نظیری را از دست بدهید.

عکس از Colin Legg – غرب استرالیا

دیدگاه‌ها

    1. بله! این نمایی است که در نیمکره جنوبی و در غرب استرالیا گرفته شده. اگر خاطرتون باشد چند سال پیش هم دنباله دار مکنات چنین منظره ای را در نیمکره جنوبی خلق می کرد

  1. اول از همه بسیار تبریک بابت سایت
    دوم اینکه مثل اینکه تا ۱ماه دیگه از اینجا هم میشه دیدش. فقط اینکه تخمینی هست که قدرش چقدر میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.