جایزه بگیری در دنیای آشوب زده

نگایه به نخستین سریال تلویزیونی جتگ ستارگان

سال‌ها پیش و زمانی که جرج لوکاس هنوز امتیاز دنیای شگفت انگیز «جنگ ستارگان» را به شرکت دیزنی واگذار نکرده بود، پروژه‌ای جاه طلبانه را آغاز کرد که هیچ‌گاه از مرحله طراحی قدم بیرون ننهاد.

ایده او خلق سریالی تلویزیونی در دنیای جتگ ستارگان به نام «دنیای زیرین» یا Under World بود.

دنیای در زیر دنیای پایتخت

بر اساس گزارش‌هایی که از آن زمان منتشر شدند لوکاس و گروه نویسنده‌هایش، فیلم‌نامه‌های تعداد بالایی از این قسمت‌های سریال (حدود صد اپیزود) را نوشته بودند. داستان این ماجرا قرار بود در سیاره کوراسانت (Coruscant) بگذرد. سیاره-شهری که پایتخت امپراتوری کهکشان و پیش از آن جمهوری قدیم را در خود جای داده است.

ما این دنیا را در سه گانه دوم (قسمت‌های اول تا سوم) دیده بودیم. اما عمده مشاهده ما از این دنیا در طبقات سطحی و بالایی این شهر متمرکز بود.

به گفته لوکاس، این دنیا به همین نسبت در زیر زمین نیز توسعه یافته است (بخش هایی از این دنیای توسعه یافته در سریال انیمیشن جنگ کلون‌ها به تصویر کشیده شده است.

داستان دنیای زیرین به گفته لوکاس و همکارانش در حال و هوایی می‌گذشت که می‌شد آن را تقاطع فیلم‌های پدرخوانده و جنگ ستارگان نامید. داستان بر خانواده‌های تبهکاری تمرکز می‌کرد که در طبقات زیرین پایتخت امپراتوری خود را تاسیس کرده اند و بازوهای خود را در سراسر کهکشان توسعه داده‌اند. نزدیکی آن‌ها با مرکزیت قدرت نامحدود و طبیعتا فساد پذیر امپراتوری به آن‌ها امکان لابی گری بالایی داده و در مقابل امپراتوری نیز نه تنها در مقابل وفاداری آن‌ها با این گروه مماشات می‌کرد که گاه با آن‌ها به همکاری می‌پرداخت.
داستان این مجموعه قرار بود بین اپیزود سوم (انتقام سیت) و اپیزود چهارم (امید تازه) بگذرد.

با وجودی که قرار بود در سال ۲۰۰۹ این سریال پخش خود را آغاز کند اما هزینه بالای تولید این سریال از یک سو و آماده نوبدن برخی از فناوری های دیجیتال  از سوی دیگر دست به دست هم دادند تا در کنار افسردگی لوکاس از بازخوردهای سه گانه دومش این پروژه هیچ وقت از صفحه کاغذ قدم بیرون نگذارد.

این فیلم نامه ها و طرح این داستان هنگام واگذاری لوکاس فیلم به دیزنی به این شرکت واگذار شد.

جنگ ستارگان: عصر پسا لوکاس

دیزنی دنیای پسا-لوکاس را به نسبت موفق آغاز کرد. قسمت هفتم به کارگردانی جی جی آبرامز بخش بزرگی از مخاطبان را اگر نه کاملا راضی اما حداقل دوباره مشتاق کرد. یاغی نخست یا روگ وان، به طور غیر منتظره ای خوب از آب در آمد و سولو با وجودی که در گیشه چندان موفق نبود و از حاشیه های زیادی رنج برد اما فیلم آبرومندی بود.
قسمت هشتم اما شکاف میان علاقه مندان دیزنی را به طور جدی افزایش داد. در دنیای حاشیه ای اگرچه انیمیشن شورشیان با استقبال خوبی مواجه شد اما به هیچ وجه این استقبال با انیمیشن جنگ کلون ها قابل مقایسه نبود.

در این شرایط و همزمان با تاسیس شبکه پخش اینترنتی دیزنی + ، صحبت از مطرح شدن حداقل دو سریال تازه از دنیای جنگ ستارگان شد. یکی از آن‌ها را جان فاورا، کارگردان مرد آهنی ۱ و همچنین داستان کتاب جنگل و شیر شاه (بازی سازی ۲۰۱۹) تولید می‌کرد و با گروه بزرگی از بازیگران برجسته قرار بود داستانی درباره دنیای جایزه بگیران ارئه دهد.

سریال دیگر قرار بود بر مبنای داستان شخصیت کسیاس اندور باشد. مبارز شورشی که با او در دنیای روگ وان آشنا شده بودیم. البته چند هفته پیش اعلام شد سریال دیگری نیز با محوریت اوبی وان کنوبی ساخته خواهد شد و ایوان مک گرگور بار دیگر ردای اوبی وان را بر تن خواهد کرد.

جان فاورا داستانش را بر مبنای جایزه بگیری اهل ماندالور طراحی کرد. داستانی که همزمان ضمن استفاده از جلوه‌های طبیعی و مکانیکی هر جایی که نوبت به جلوه‌های ویژه رایانه ای می رسید ابایی از پیش بردن مرزهای موجود نداشت.

بازیگرانی چون پدرو پاسکال، کارل ویترز، وارنر هرزوگ، امید ابطحی، نیک نولت، تایکی وایتیتی، جینا کارانو و جیانکارلو اسپوزیتو نقش های اصلی را در این دنیای بی نظیر بر عهده دارند.

به نظر می رسید برخلاف برخی از تولیدات تازه دنیای لوکاس فیلم که جرج لوکاس دل خوشی از آن ها ندارد او از این مجموعه بسیار راضی است و چند روزی را سر صحنه آن سپری کرده بود.

مطالب بیشتر:
* جنگ ستارگان داستان ما به روایت دیگران
* بحران در کسل ران: به بهانه روز جنگ ستارگان
* نگاهی به آخرین جدای
* Star Wars: A Perspective from a city far far away

اما آیا سریالی تلویزیونی که در بازه زمانی میان سقوط امپراتوری و طلوع جمهوری تازه می گذرد _بین اپیزود شش و هفت – واقعا در حدی بود که بتواند هیجان ایده سریال دنیای زیرین را زنده کند؟

روز گذشته سرانجام سرویس دیزنی + کار خود را آغاز کرد و در نخستین روز خود قسمت اول این سریال را نیز منتشر کرد.

نتیجه این اپیزود از بهترین امیدی که می شد برای این مجموعه داشت بسیار فراتر است.

جان فاورو که خود از مشتاقان دنیای لوکاس است، به نظر می‌رسد نه تنها ارادت خود به مجموعه دنیای زیرین را با پوستر این سریال نشان داده است که در متن نیز ضمن اشاره کلامی به دنیای زیرین، یاد آن را نگاه داشته و روح آن داستان را حفظ کرده است.

راست: پوستر سریال ماندالرین – چپ پوستر معرفی محصولات جنگ ستارگان و سریال تلویزیونی که قرار بود در سال ۲۰۰۹ آغاز شود

من در این داستان چیزی از محتوا و شخصیت ها را لو نمی دهم.

یک وسترن فضایی خیره کننده

داستان در فضایی آشفته و ناشی از سقوط امپراتوری می گذرد و قهرمانش جایزه بگیری ماندالوری است. طبقه و نژادی در دنیای جنگ ستارگان که بین هواداران این دنیا محبوبیت خاصی دارند. اگر تنها با دنیای فیلم ها آشنا باشید معروف ترین ماندالوری که  می شناسید بوبا فت است همان سرباز زره پوش و کلاه خود بر سری که در امپراتوری مقابله می کند رد هان سولو را گرفت و او را به ویدر تسلیم کرد و سپس وی را به دربار جابا برد. او با آن ظاهر شگفت انگیز و کوله پشتی مجهز به موشک خود با وجودی که شاید تنها یک خط دیالوگ در فیلم های سه گانه اصلی داشت به یکی از محبوب ترین شخصیت های این دنیا بدل شد.

اما در دنیای توسعه یافته این مردمان فرهنگ مهمی دارند و نقش فوق العاده مهمی در تاریخ کهکشان بازی کرده اند. آنها جنگاورانی افسانه ای هستند که به طور عمیقی با فرهنگ و تاریخ خود پیوند خورده اند. زره آن ها تنها زره مقاوم نیست بلکه هر بخش و قطعه ای از آن یادمان نبرد و میراثی باستانی برای هر خواندان است.

سیاره ماندلور و همچنین مشخصات سیاره های دیگر این منظومه

آنها دوره شورش های متعددی را از سر گذرانده‌اند و حتی در بازه‌ای  ملکه آن‌ها و اوبی وان کنوبی رابطه عاشقانه‌ای داشتند.

حالا در دوران آشوب این جایزه بگیر در حال و هوای یک وسترن فضایی ، داستانی ار شروع کرده است که هیچ فیلمی فرصت بیان آن را نداشت و شاید به همین دلیل هم حداقل در قسمت اول این داستان چنین پر جاذبه شده است.

جنگ ستارگان اگرچه داستان خاندان اسکای واکر است اما دنیایی را باز می کند که هزار و یک اتفاق در گوشه و کنار آن ممکن است رخ دهد و هیچ وقت در فیلم ها فرصت سرک کشیدن به این دنیای پر آشوب وجود نداشته است. در سریال تلویزیونی با توجه به فرصت بیشتر و همینطور سرمایه ای که دیزنی در اختیار تهیه کنندگان گذاشته است، چنین فرصتی مهیا شده است که خالقان این دنیاهای دور سری به گوشه و کنار کهکشانی دور در زمانی دور بزنند و بخشی از داستان های جذاب این دنیا را روایت کنند.

البته که با یک اپیزود نمی توان درباره تمامی سریال نظر داد اما حداقل این یک اپیزود آن قدر قدرتمند بود که اشتیاق علاقه مندان و منتقدان را بر انگیزد.

اگر از دیدن جنگ ستارگان لذت می برید… طبیعی است که لازم نیست من توصیه کنم که ماندالورین را از دست ندهید.

دیدگاه‌ها

    1. دوستان برنامه ساز آسمان شب برنامه ای به نام راه شیری را در فضای مجازی و در سایت دیجی کالا مگ می سازند که فکر کنم هر هفته دوشنبه ها منتشر می شود

  1. کمی با تاخیر خوندم متن رو و بسیار خوب بود. الان که سریال تموم شده‌هم اگر نقد و بررسی هرچند کوتاهی در موردش بنویسید به خصوص با توجه به جریان دو اپیزود آخر عالی میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.